Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 16 czerwca 2019
Aliny i Justyny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 24 (1423) 2019-06-13
  W NUMERZE:
» KRUS DLA ROLNIKÓW. Nagrody dla najlepszych
» Dni Koniecpola. V Hetmaniada
»  Ogólnopolski konkurs kulinarny z nutą regionalnej tradycji
» Filharmonia Częstochowska zaprasza
» O UNII LUBELSKIEJ W GRONIE PRZYJACIÓŁ ZE WSCHODU
» Rusza budżet obywatelski
» DOKTOR HONORIS CAUSA POLITECHNIKI CZĘSTOCHOWSKIEJ
» Wyższe emerytury, bo żyjemy krócej
» Rośnie liczba pracujących emerytów
» Najzdolniejsi z nagrodami Prezydenta
»  KŁOMNICE. Liga Niezwykłych Bohaterów
» 70 lat Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Garnku
» Uczniowie Technikum Nr 4 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w SOS-W im. Konrada Mańki w Lublińcu wśród Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Gastronom
» Festiwal ,,ZZA MIEDZY? w Kłomnicach
»  Podziękowania za zwycięską kampanię
» Konferencja medyczna w Wyższej Szkole Zarządzania
» Maraton czytelniczy
» KONCERT ZESPOŁU 77 FM
» 5-LECIE „ANTIDOTUM”. Taniec sposobem na życie
» Deszczówka – źródło korzyści
» Ekologiczna torba na zakupy
» Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości wręczone
»  IX Święto Pułkowe 27 Pułku Piechoty – Częstochowa, 15 czerwca 2019


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
historia
ARKADIUSZ (ARKA) BOŻEK (1898-1954)
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Przebywali w Częstochowie
Rolnik, trybun ludu śląskiego, działacz narodowy, polityk, publicysta. Ur. 12.01.1898 w Markowicach k. Raciborza w rodzinie chłopskiej, syn Karola i Bernardyny ze Sławików. Naukę w niemieckiej szkole podstawowej rozpoczął w 1905 w Markowicach. Pracując na roli pogłębiał naukę w miejscowej szkole dokształcającej. W 1915 wstąpił do wojska pruskiego, w którym nawiązał kontakt z organizacją socjaldemokratyczną. Po powrocie do Markowic, w 1919, współpracował z niemiecką organizacją "Spartakus". Zerwał z nią kontakt z powodu stanowiska tej organizacji w odniesieniu do kwestii narodowościowej i przyłączenia Śląska do Polski. Podczas I Powstania Śląskiego, w porozumieniu z POW Górnego Śląska, wysadził most na Odrze. 9.09.1919 został ławnikiem, a w 1920 wstąpił do POW. Otrzymał dowództwo w II kompanii powstańczej. Podczas III Powstania został łącznikiem dowódcy odcinka raciborskiego z Międzysojuszniczą Komisją Rządzącą i Plebiscytową. Jego szlachetna i obiektywna postawa w kontaktach z ludźmi zjednała mu sympatyków wśród Polaków i Niemców. W 1922 w wyborach uzupełniających do parlamentu Rzeszy wybrany został do polskiego komitetu wyborczego. Od 1927 do 1933 piastował w Markowicach funkcję sołtysa, był posłem do sejmiku prowincjonalnego w Opolu i powiatowego w Raciborzu.
Podczas wieców agitował za uruchomieniem na Opolszczyźnie polskich szkół i kółek rolniczych. Zasiadał w zarządach i radach nadzorczych polskich organizacji gospodarczych i społecznych. W 1928 kandydował na posła do parlamentu w Berlinie. Na I Kongresie Polaków w Niemczech w stolicy Niemiec w marcu 1938 ogłosił tzw. pięć prawd Polaków określając religię jako nieodłączny element polskości. Wystąpienie to i w ogóle jego aktywna działalność patriotyczna na rzecz Polski wzmogła wobec jego osoby szykany władz niemieckich, z policją włącznie. Otrzymał zakaz przebywania na Opolszczyźnie i na terenach nadgranicznych Rzeszy. W styczniu 1939 wyjechał do Berlina w celu opublikowania w tamtejszej polskojęzycznej prasie znany artykuł pt. "Arka Bożek do ludu polskiego w Niemczech" wzywając do zachowania polskości. Po powrocie do Katowic miał kłopoty z uzyskaniem pracy. Zagrożony przez Gestapo aresztowaniem wyjechał z kraju. W Paryżu, do którego się udał powołano Bożka do Rady Narodowej RP. Z rozkazu gen. Wł. Sikorskiego działał w polskich ośrodkach emigracyjnych w USA i Kanadzie na rzecz tworzącej się armii polskiej. W 1940 przybył do Londynu. Na emigracji zabiegał o odzyskanie Ziem Zachodnich. Należał do Polskiego Związku Postępowego. Po zakończeniu II wojny światowej i powrocie do kraju otrzymał nominację na wicewojewodę w Katowicach, był posłem KRN. Kierował akcją weryfikacyjną i osadniczą na Śląsku Opolskim. Należał do PSL i SL, a po zjednoczeniu ruchu ludowego był prezesem WKW-ZSL w Katowicach. W ostatnich latach wyeliminowano go z działalności politycznej. Zmarł w Katowicach 29.11.1954 otoczony komunistyczną zmową milczenia.
Arkadiusz Bożek w roli pielgrzyma. W swych pamiętnikach wydanych w Katowicach w 1957, na stronach 49-50 autor wspomina uroczystą pielgrzymkę do Częstochowy w 1913. Bożek podkreśla jej ważność "...bo mieliśmy przywieźć dla naszego kościoła kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej". Podróż trwała trzy dni. Jego wyobraźnia i oczekiwania o mieście były krańcowo różne od napotkanej rzeczywistości. Od razu stwierdził "że Częstochowie daleko do Krakowa". Raziło go wiele spraw. W swej wrażliwości ubolewał nad pielgrzymami z Kongresówki, biednie odzianymi, nigdzie indziej nie żyjącymi w takiej nędzy i ubóstwie. O sanitariach, a właściwie ich braku Bożek wyraził się krytycznie i dosadnie, podkreślając, że stan taki, przy tak olbrzymich masach pątniczych, winien być bezwzględnie inaczej uregulowany.


ROMAN WINIAREK


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl