Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 24 marca 2019
Marka i Gabriela
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 12 (1411) 2019-03-21
  W NUMERZE:
» Busy ,,Nowa Piątka Plus
»  JESZCZE 10 DNI DO ZGŁOSZENIA SIĘ W KONKURSACH KRUS!
» INTERWENCJA. Notebook od Orange za 10 tysięcy złotych
» KONKURS „MÓJ LAS” 2018/2019. Prace zachwyciły jurorów
» Drzewo Roku 2019 – kolejni finaliści (cz. II)
» OLSZTYN. Restauracja historycznego zamku
» Historyczny Dom Księcia na sprzedaż
» Z WOKANDY / CZĘSTOCHOWA. Sprawa autobusów hybrydowych ciągle w Prokuraturze
» Nagroda od wicewojewody dla dzielnej Zosi
» Otwarcie pleneru hutniczego
» Linie tramwajowe nr 1 i 2
»  Syderyty 2018 dla zasłużonych dla Gminy Poczesna
» Młodzież chce prawdy o Zbrodni Katyńskiej
» Zgłoś swoje gospodarstwo do konkursu
» WYSTAWA W BIBLIOTECE. Pod parasolem miłości
» Krzysztof Kamil Malewicz
» Małgorzata Sętowska – „Melodia” 2012 (1953–2019)
» 100-lecie Polski Wolnej – marzec 1919 r.
» Stanisław Kasznica – Bohater Wyklęty przez zdrajców
» Generał August Emil Fieldorf „Nil” – wierny żołnierz niepodległej Polski
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Mjr Józef Pelc (1898–1939)
» Kartki z kalendarza – kartki marca
» Jerzy Mucha – bohaterska karta częstochowskiego spółdzielcy
»  SIATKÓWKA. Norwid nie zagra o medale
» SIATKÓWKA. AZS utrzymał się w IL lidze
» Raków zwyciężył Legię
» Sukcesy młodych grapplerów w Mysłowicach
» Mistrzostw Województwa Śląskiego w Biegach Przełajowych
» Z WOKANDY. Częstochowski raper oskarżony o antysemityzm
» OSP Przyrów – jednostką wybitną
» TEATR ZAPRASZA
»  Komunikat ARiMR dot. zatrzymania 4. osób w związku z podejrzeniem wyłudzenia z ARiMR ponad 9 mln zł.
»  BIBLIJNY KONKURS PLASTYCZNY
» PROPOZYCJE PROGRAMOWE KWIECIEŃ 2019 - KLUB POLITECHNIK - AKADEMICKIE CENTRUM KULTURY


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
historia
ARKADIUSZ (ARKA) BOŻEK (1898-1954)
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Przebywali w Częstochowie
Rolnik, trybun ludu śląskiego, działacz narodowy, polityk, publicysta. Ur. 12.01.1898 w Markowicach k. Raciborza w rodzinie chłopskiej, syn Karola i Bernardyny ze Sławików. Naukę w niemieckiej szkole podstawowej rozpoczął w 1905 w Markowicach. Pracując na roli pogłębiał naukę w miejscowej szkole dokształcającej. W 1915 wstąpił do wojska pruskiego, w którym nawiązał kontakt z organizacją socjaldemokratyczną. Po powrocie do Markowic, w 1919, współpracował z niemiecką organizacją "Spartakus". Zerwał z nią kontakt z powodu stanowiska tej organizacji w odniesieniu do kwestii narodowościowej i przyłączenia Śląska do Polski. Podczas I Powstania Śląskiego, w porozumieniu z POW Górnego Śląska, wysadził most na Odrze. 9.09.1919 został ławnikiem, a w 1920 wstąpił do POW. Otrzymał dowództwo w II kompanii powstańczej. Podczas III Powstania został łącznikiem dowódcy odcinka raciborskiego z Międzysojuszniczą Komisją Rządzącą i Plebiscytową. Jego szlachetna i obiektywna postawa w kontaktach z ludźmi zjednała mu sympatyków wśród Polaków i Niemców. W 1922 w wyborach uzupełniających do parlamentu Rzeszy wybrany został do polskiego komitetu wyborczego. Od 1927 do 1933 piastował w Markowicach funkcję sołtysa, był posłem do sejmiku prowincjonalnego w Opolu i powiatowego w Raciborzu.
Podczas wieców agitował za uruchomieniem na Opolszczyźnie polskich szkół i kółek rolniczych. Zasiadał w zarządach i radach nadzorczych polskich organizacji gospodarczych i społecznych. W 1928 kandydował na posła do parlamentu w Berlinie. Na I Kongresie Polaków w Niemczech w stolicy Niemiec w marcu 1938 ogłosił tzw. pięć prawd Polaków określając religię jako nieodłączny element polskości. Wystąpienie to i w ogóle jego aktywna działalność patriotyczna na rzecz Polski wzmogła wobec jego osoby szykany władz niemieckich, z policją włącznie. Otrzymał zakaz przebywania na Opolszczyźnie i na terenach nadgranicznych Rzeszy. W styczniu 1939 wyjechał do Berlina w celu opublikowania w tamtejszej polskojęzycznej prasie znany artykuł pt. "Arka Bożek do ludu polskiego w Niemczech" wzywając do zachowania polskości. Po powrocie do Katowic miał kłopoty z uzyskaniem pracy. Zagrożony przez Gestapo aresztowaniem wyjechał z kraju. W Paryżu, do którego się udał powołano Bożka do Rady Narodowej RP. Z rozkazu gen. Wł. Sikorskiego działał w polskich ośrodkach emigracyjnych w USA i Kanadzie na rzecz tworzącej się armii polskiej. W 1940 przybył do Londynu. Na emigracji zabiegał o odzyskanie Ziem Zachodnich. Należał do Polskiego Związku Postępowego. Po zakończeniu II wojny światowej i powrocie do kraju otrzymał nominację na wicewojewodę w Katowicach, był posłem KRN. Kierował akcją weryfikacyjną i osadniczą na Śląsku Opolskim. Należał do PSL i SL, a po zjednoczeniu ruchu ludowego był prezesem WKW-ZSL w Katowicach. W ostatnich latach wyeliminowano go z działalności politycznej. Zmarł w Katowicach 29.11.1954 otoczony komunistyczną zmową milczenia.
Arkadiusz Bożek w roli pielgrzyma. W swych pamiętnikach wydanych w Katowicach w 1957, na stronach 49-50 autor wspomina uroczystą pielgrzymkę do Częstochowy w 1913. Bożek podkreśla jej ważność "...bo mieliśmy przywieźć dla naszego kościoła kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej". Podróż trwała trzy dni. Jego wyobraźnia i oczekiwania o mieście były krańcowo różne od napotkanej rzeczywistości. Od razu stwierdził "że Częstochowie daleko do Krakowa". Raziło go wiele spraw. W swej wrażliwości ubolewał nad pielgrzymami z Kongresówki, biednie odzianymi, nigdzie indziej nie żyjącymi w takiej nędzy i ubóstwie. O sanitariach, a właściwie ich braku Bożek wyraził się krytycznie i dosadnie, podkreślając, że stan taki, przy tak olbrzymich masach pątniczych, winien być bezwzględnie inaczej uregulowany.


ROMAN WINIAREK


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl