Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 20 lutego 2019
Leona i Ludomiła
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» Bieg dla Andżeliki i Antosia.
» „Zielona Pracownia 2018”


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg







r e k l a m a
turystyka
PRZYDROŻNE I CMENTARNE ŚLADY II WOJNY ŚWIATOWEJ (97)
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Na ścianie remizy strażackiej w Wilkowiecku (pow. Kłobuck) umieszczona jest tablica, upamiętniająca 10-ciu Polaków powieszonych tutaj w czasie wojny (zdj. 1). Jej niezwykle lakoniczna treść, jest niestety błędna. Otóż była to druga publiczna egzekucja w regionie i miała miejsce dokładnie w dniu 24 listopada 1942 r., tymczasem na tablicy jest podany tylko rok i to 1943! Była to odwetowa akcja Niemców za zabicie kupca niemieckiego, który szykanował polskich mieszkańców. Skazańców przywieziono z Lublińca, a ciała wywieziono w nieznane miejsce. Znane są jednak nazwiska ofiar tej egzekucji i wobec braku rzetelnego Miejsca Pamięci o nich, chcę teraz je przypomnieć: Kazimierz Wilk z Cisia, Szymon Cieślak i Tadeusz Januczak ze Dźbowa, Kazimierz Głogowski z Sosnowca, Jan Nir z Częstochowy, Aleksander Kasprzyk z Ostrowów, Kazimierz Wikliński z Aleksandrii oraz Marian Raczyński, Jan Pilarski i Mieczysław Chlebowski z Krzepic.
Rok później, bo 28 października 1943 roku żandarmi z posterunku w Chorzenicach (pod Kłomnicami) napadli na miejscowość Krasice. Za zarzut nieodstawiania kontyngentu zbożowego zabrali 10 mieszkańców, których rozstrzelali pod Aniołowem. Do zakopania ciał ofiar, gdzieś w lesie, zmuszono Żydów, którzy też później zamordowani - zabrali tajemnicę tego miejsca ze sobą.
Inna sytuacja była w Broniszewie Starym, gdzie ci sami żandarmi przeprowadzili pacyfikację miejscowości w dniu 8 listopada 1943 r. Wyciągnęli wówczas z domów 18 mieszkańców, których przed śmiercią powiązali drutami. Zginęła wówczas m. in. trójka rodzeństwa Patyków: 10-letnia Janina, 16-letni Jan i 18-letni Lucjan. Ciała pomordowanych zwieziono na skrzyżowanie dróg w Broniszewie, a następnie pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu w Cykarzewie. Dzisiaj nie odnajdzie się żadnego śladu po tym zdarzeniu. Na skrzyżowaniu, zamiast tablicy pamiątkowej, stoi krzyż przydrożny z datą 1981 (zdj. 2), a na cmentarzu już dawno zlikwidowano zbiorową mogiłę.
Jednak zdecydowana większość miejsc niemieckich egzekucji w naszym regionie, ma do dzisiaj bardzo dobrze oznaczone Miejsca Pamięci, o których w następnych odcinkach.


Andrzej Siwiński


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl