Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 18 lipica 2019
Kamila i Szymona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 29 (1428) 2019-07-18
  W NUMERZE:
»  Szymon Giżyński – numer jeden na liście Prawa i Sprawiedliwości
» Nowy samochód dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszynie
»  Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Czas na szkołę średnią
» Nowości w portalu IRZplus
» III Jurajskie Zawody Balonowe
» IV Jurajski Festiwal Sztuki i Wina w Olsztynie
» W Świętochłowicach powstanie EMOstrefa – specjalne miejsce do kangurowania noworodków w szpitalu
» Gdy zachoruje nam rodzic
» Tomograf Komputerowy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

kondolencje2

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
historia
JAN VEKART Z VRESOVIC (1624 - 1656)
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Przebywali w Częstochowie


Hrabia, generał major. W dalszym ciągu będziemy używać tego nazwiska w wersji językowej stosowanej w polskiej historiografii, czyli Jan Wejhard Wrzesowicz. Medwidkowie byli protoplastami czeskiego rodu Wrzosowiczów z Wrzesowic (obecna nazwa Brzezowice (Brezovice) k. Kyjova na Morawach. Ostatnim z tego podzielonego na pięć linii rodu był J. Kyszperski, zmarły przed 1755. Jan Wejhard (daty jego urodzin źródła czeskie nie podają, domniemana 1624) był synem Wilhelma (który tytuł hrabiowski rzeszy uzyskał w 1628) i matki z drugiego małżeństwa Anny Ludmiły hrabiny z Salmu, poślubionej przez Wilhelma 14.05.1623. W kronikach czeskich brak jest wzmianki o pobycie Jana Wejharda w Polsce. Michał Baliński w książce pt. "Pielgrzymka na Jasną Górę..." (1846) zanotował: "Był ten Wejhard rodem z Czech, katolik, który w lipcu roku 1652 na Sejmie nadzwyczajnym Warszawskim otrzymał od Rzeczypospolitej w dzierżawę Żupy Solne Wielickie". Dzierżawca okazał się partnerem niesolidnym, nie regulował swych kwartalnych zobowiązań wobec skarbu ("...źle się rządząc i na wystawne życie trwoniąc dochody") wobec czego umowę dzierżawną cofnięto. Od tego czasu przestał lubić Polskę i Polaków, mimo, że w przeszłości był związany z dworem polskim. Po zdradzie i przejściu na służbę szwedzkiego króla wyrażał w swym postępowaniu nienawiść i chęć zemsty. Szwedzi przyjęli go do służby chętnie i nagrodzili awansem do stopnia generała. Jego obecność z wojskiem pod klasztorem porównywano do działań H. Radziejowskiego a historycy uznali to za rozbój "na własną rękę".
Czcze pogróżki i bezskuteczne ataki gen. Wrzesowicza na jasnogórski klasztor.
Po raz pierwszy wojska gen. Wejharda pod wały twierdzy przybyły 8.11.1655 o godz. 22.00. Swą obecność zademonstrowały hasłem trąb i kotłów, aby w nocnej porze przestraszyć oo. paulinów. Następnie poproszono, aby przyjaznego sobie katolickiego wodza wraz z wojskiem wpuszczono do klasztoru przed przybyciem innowiercy Mullera, którego zamiarem jest ograbienie skarbca i nie tylko. Przeor A. Kordecki rozpoznał intencje Wrzesowicza i bram nie otworzył. 9.11. został oo. paulinom doręczony list z pogróżkami od "katolickiego" generała, że spali klasztor. Nieugiętość przeora sprawiła, że napastnicy spaliwszy kilka zabudowań wokół kościoła św. Barbary wycofali się do Krzepic.
29.02.1656 Wrzesowicz ponownie próbował zdobyć jasnogórską twierdzę. po połączeniu szwedzkich załóg z Sieradza, Wielunia, Krzepic, Piotrkowa, Pilicy i Ogrodzieńca w przemarszu do Krakowa zatrzymał się w Częstochowie. Potyczki z napastnikami rozpoczęły polskie jednostki dowodzone przez rotmistrza St. Kuleszę. Polacy swoje pozycje umiejscowili bliżej murów klasztornych. Atakujących Szwedów skutecznie raziła artyleria z fortecy. Bezradny Wrzesowicz zaprzestaje działań i wycofuje się w kierunku Krakowa. Trzecią i ostatnią próbę opanowania Jasnej Góry podjął gen. Wrzesowicz.
24.04.1656 siłami liczącymi 1600 konnych rajtarów. Do bezpośredniego starcia z polską jazdą wspartą 300 ochotnikami z załogi klasztornej doszło przy trakcie wieluńskim. Żołnierze polscy wspomagani ogniem artylerii z fortecy zepchnęli jazdę szwedzką ku bagnistej dolinie przy dziś nieistniejącym strumieniu. Nieprzyjaciel stracił ponad 30 rajtarów i kilku oficerów. W bitwie wyróżnił się oficer Piotr Czarniecki, starszy brat hetmana Stefana Czarnieckiego. Po tym niepowodzeniu i opuszczeniu nieprzyjaznej Częstochowy "...tułając się po Wielkiej Polsce... rabując kościoły i domy... stanął we wsi Lubasze... (wrzesień 1656). Grudziński Wojewoda Kaliski... całą tę zgraję łupieżców rozbił do szczętu, a Wejhard z ukrycia w słomie dobyty, kijami od wieśniaków mszczących się za krzywdy swoje zamęczony został".
Tak pisał wiarygodny M. Baliński. J.I. Kraszewski potraktował generała dosadniej "...zginął śmiercią sromotną jak pies ubity kijami".
Źródła: Pielgrzymka do Jasnej Góry... M. Baliński 1846, Ksiądz Kordecki J.I. Kraszewski 1908, Studia Claromontana t. I, Twierdza Jasna Góra R.H. Bochenek 1997.


ROMAN WINIAREK


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl