Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 15 grudnia 2017
Celiny i Waleriana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 49 (1344) 2017-12-07
  W NUMERZE:
» 100 milionów dla Częstochowy
» Marek Cieślak znowu w Częstochowie
» GRATULUJEMY. Reduta Częstochowa uhonorowana
» TWOJE DZIECI BĘDĄ SPŁACAĆ TWÓJ KREDYT!
» EKOGMINA. Fundusz wspiera usuwanie azbestu
» KONKURS LIGI OCHRONY PRZYRODY. Najlepsze Koła LOP – nagrodzone
» Rekord na aukcji
» DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA 2017
» „Polakom na Wileńszczyźnie”
» Serce dla serc
» Biało-czerwona powiewa nad ZSS-B
»  GRATULUJEMY. Częstochowska policjantka awansuje
» Patriotyczne wychowanie
» „Bądź zdrów jedz jabłka z gminy Mstów”
» POCZESNA. Nasz region na krajowych targach rolniczych
» Finał IX Wojewódzkiego Konkursu o bezpiecznej pracy w rolnictwie
»  ARiMR – zobowiązanie wobec wielu tysięcy rolników. Rok odpowiedzialnej urzędniczej pracy.
»  60 lat TKKF w Częstochowie
» I JURAJSKI KONGRES GOSPODARCZY i XVII Gala Konkursu „Jurajski Produkt Roku”
» WIECZÓR DOBROCZYNNOŚCI w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II
» ŻUŻEL. Tobiasz Musielak: Wierzę, że będę mocnym punktem Włókniarza
» Złoty Medal Sylwii Ślęzak w Mistrzostwach Polski
»  PIŁKA NOŻNA. Raków się zbroi – Mateusz Zachara wraca na Limanowskiego
» Z twittera posła Szymona Giżyńskiego
» KRUS informuje. Nowe kwoty przychodów do emerytury
» Odwaga w malarstwie
» Gratulujemy
» Pośpiewali i wyśpiewali nagrody
» Z życia KRS TKKF „Hutnik”
» List do redakcji Gazety Częstochowskiej
» Dom Jubilerski A&A otworzył butik w Galerii Jurajskiej
» MARATON PISANIA LISTÓW W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 53 W CZĘSTOCHOWIE
» „Książka i informacja w erze mediów cyfrowych”
» Ale logo…
» „NAJPIĘKNIEJSZA WITRYNA ŚWIĄTECZNA 2017”.


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
aktualności
Ludzie naszej ulicy
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Łódzki pomysł Aby pomóc bezdomnym w Łodzi, uruchomiono autobus, w którym otrzymują oni w czasie zimy gorący posiłek, a także mogą się ogrzać. Najczęściej można go spotkać w pobliżu dworców oraz na największych placach miasta. Takie doraźne akcje nie rozwiązują jednak problemu. Każdy z nas powinien mieć świadomość, że ludzie tacy istnieją i liczą na naszą pomoc. Od 13 października 2003 r. do 5 stycznia 2004 r. w Polsce z powodu wychłodzenia organizmu zmarły 84 osoby.
Ilu w mieście jest bezdomnych, tego nikt tak do końca nie wie. W zimie problem ludzi bez dachu nad głową nabiera szczególnego znaczenia. Noclegownie i przytuliska pękają w szwach.
Dwoje obdartych ludzi grzebie w kontenerach w śmietniku na osiedlu Trzech Wieszczów. Między odpadkami usiłują znaleźć coś, co im się przyda, a może nawet nada do jedzenia. Przychodzą tam regularnie. Niestety, ze zmiennym szczęściem. Ci dwaj mężczyźni choć jeszcze stosunkowo młodzi, wyglądają na dużo starszych. Zniszczyła ich wódka. Nie potrafili w pewnym momencie zmierzyć się z samymi z sobą. Pójść na łatwiznę, pić, podkradać, dokonywać włamań - łatwo. Gorzej nauczyć się odpowiedzialności.
Bez domu pozostają nie tylko mężczyźni, ale także kobiety, których mężowie z reguły znęcają się nad nimi fizycznie i psychicznie. Dotyczy to także dzieci. Gdy nie reagują odpowiednie służby, kobiecie nie pozostaje nic innego tylko wyprowadzić się z domu, w którym "rządzi i dzieli" mąż tyran.
- W powiecie częstochowskim w ubiegłym roku odnotowaliśmy 5.341 interwencji domowych, z tego 1209 związanych było z przemocą domową - mówi nadkomisarz Stanisława Gruszczyńska z Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

OAZA przy Staszica
To zatrważająca liczba. Wiele z tych kobiet opuściło swe domy wraz z dziećmi. Tam gdzie "króluje" mąż tyran i nie ma znikąd pomocy, nie ma innego wyjścia. Tylko w ten sposób można ustrzec się wyzwisk i razów. Część kobiet trafia do przytuliska Caritasu OAZA przy ul. Staszica. To właśnie ta placówka, jako jedna z niewielu w Częstochowie, udziela pomocy samotnym kobietom oraz ich dzieciom przed mężami zwyrodnialcami. Działa już prawie 10 lat.
- Główny powód pobytu w naszym ośrodku to alkoholizm męża, a wraz z nim rękoczyny w stosunku do członków rodziny. Część z naszych pensjonariuszek została wymeldowana z domów rodzinnych w wyniku rozwodu, a głównym powodem ich wyrzucenia z mieszkania był fakt niepłacenia czynszu. Właściciele prywatnych budynków, gdyż w takich domach przeważnie mieszkały nasze pensjonariuszki, nie są sponsorami, a żądają konkretnego dnia miesiąca określonej kwoty za czynsz. Przebywa również u nas kilka kobiet, które trafiły do przytuliska z zakładów karnych, domów dziecka i ośrodków wychowawczych. Po ich opuszczeniu nie miały dokąd iść. Są to przeważnie młode, bo 19 i 20-letnie dziewczyny. Choć są i osoby starsze, które nie mogą liczyć na pomoc rodziny i w naszym ośrodku czekają na wolne miejsca w domach pomocy społecznej - mówi Liliana Ociepa-Kazimirek, kierownik przytuliska dla kobiet OAZA .
Kobiety bezdomne, a zarazem pozbawione środków do życia, trafiają do przytuliska same. W większości jednak kierowane są przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, funkcjonariuszy policji i straży miejskiej. W ciągu roku placówka przyjmuje od 160 do 190 kobiet z dziećmi.
- Młodsze matki liczą na otrzymanie mieszkania komunalnego. Chęci jednak rzadko pokrywają się z rzeczywistością. Otrzymanie lokalu z zasobów gminy to dla naszych podopiecznych z reguły marzenie ściętej głowy. Którą bowiem z "naszych" kobiet stać na wpłacenie kaucji mieszkaniowej. Dlatego też zdarza się, że niektóre podopieczne mieszkają u nas nawet ponad 2 lata - informuje Liliana Ociepa-Kazimirek.

Swoi i przyjezdni
W przytulisku OAZA warunki mieszkaniowe pozwalają na przyjęcie 48 osób. Obecnie przebywa tu 29 kobiet i 16 dzieci. Kobiety, które tu w tej chwili mieszkają, wcześniej nocowały na dworcach, klatkach schodowych i w parkach. Z reguły są to osoby z regionu częstochowskiego, choć trafiają się również spoza naszego terenu. Zadomowiła się np. kobieta z woj. kujawsko-pomorskiego, która wcześniej przez kilka dni mieszkała na dworcu PKP, ale później, gdy nastały silne mrozy, nie wytrzymała i trafiła do przytuliska.
Zima to bez wątpienia najtrudniejszy okres dla bezdomnych. Ilu ich jest w Częstochowie, trudno jednoznacznie stwierdzić. Do tej pory w mieście zanotowano tylko jeden przypadek zgonu z powodu wyziębienia organizmu. Mężczyznę, którego tożsamość nie jest znana, znalazł 27 grudnia ub.r. patrol Straży Miejskiej na ul. Legionów. - Wygląd wskazywał, że był on osobą bezdomną. Nie posiadał żadnego dokumentu, który w jakiś sposób umożliwiłby jego identyfikację. Miał ok. 40 lat - informuje nadkomisarz Stanisława Gruszczyńska.
Mówiąc szczerze, gdyby nie interwencje policji, Straży Miejskiej, czy zwykłe ludzkie zachowania przechodniów, tragedii mogłoby być więcej. Choćby sprawa z 4 stycznia br., gdy patrol policyjny natrafił na leżącego na chodniku, przy dworcu PKP mężczyznę. Leżał, bo był pijany, a trafił do Częstochowy aż z Kołobrzegu. Odwieziono go do Izby Wytrzeźwień, a już po wytrzeźwieniu okazało się, że "przybysz znad morza" jest od kilkunastu lat bezdomny i "łazikuje" po Polsce. Kolejny przykład. 5 stycznia br. na 5 piętrze bloku przy ul. Wyzwolenia znaleziono 49-letniego mężczyznę, który właśnie tutaj starał się schronić przed zimnem. O tym fakcie policję powiadomili lokatorzy. Mężczyznę, który pochodził z Zabrza, umieszczono w schronisku dla bezdomnych. O tym, że istnieje międzyludzka solidarność świadczy też wydarzenie z 3 stycznia br. W miejscowości Konin k. Rudnik 42-letni bezdomny, wywodzący się z południa Polski, poprosił o pomoc mieszkańca tamtejszej miejscowości. Ten nie dość że zainteresował się losem mężczyzny, to jeszcze poczęstował go strawą, a na koniec wezwał policję, która zawiozła mężczyznę do schroniska. Dodajmy, że był on w stanie skrajnego wyczerpania fizycznego.

Nie są źli, tylko brudni
Bezdomni, przebywający na terenie dworca Częstochowa-Osobowa, nie stanowią dla policji większego problemu. Nie popełniają przestępstw, a jeśli już, to sporadycznie. Obawiają się ich jednak podróżni, zwłaszcza ci, którym przyszło oczekiwać w nocy na pociąg. Jest ich kilku, czasami kilkunastu. Bywa bowiem, że niektórzy spóźnią się do przytuliska lub są pod wpływem alkoholu, a w takim stanie w przytulisku nie ma dla nich miejsca.
Wśród bezdomnych przeważają mężczyźni. Mają z reguły od 35-50 lat. Powody ich bezdomności są różne. Niektórzy dobrowolnie opuścili miejsce swego zameldowania i wybrali koczowniczy styl życia. Większość jednak zmusiła do tego sytuacja - wyrzuciła ich rodzina, przepili dorobek życia.
Bezdomni z reguły zachowują się spokojnie. Nie zaczepiają podróżnych, nie proszą o datki. Siedzą lub leżą na ławkach i tak naprawdę, najgorszy jest bijący od nich smród. Samo przebywanie na dworcach nie jest karane. Policja może wkroczyć tylko w przypadku, gdy bezdomni zakłócają spokój lub popełniają przestępstwo.

Wolnych łóżek brak
W Domu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Krakowskiej 80/15 jest 118 miejsc dla bezdomnych mężczyzn. W całodobowym schronisku jest ich 86, w noclegowni (w której pobyt trwa od 18.00 do 9.00 rano) - 32.
- W tej chwili w zasadzie nie ma u nas wolnych łóżek. Są co prawda 3 wolne miejsca, ale tylko z tego powodu, że nasi pensjonariusze trafili do szpitala. Nikogo jednak z potrzebujących nie wygonimy. Jeśli zajdzie potrzeba to jesteśmy w stanie zorganizować 10 dodatkowych, rozkładanych łóżek - mówi Wiesław Nieckarz, kierownik schroniska.
W całodobowym przytulisku św. Brata Alberta przy ul. Krakowskiej 80/2 (placówka podległa Caritasowi) jest 35 miejsc dla mężczyzn oraz 6 pokoi rodzinnych. - Wszystkie łóżka są u nas obecnie wykorzystane, a nawet mamy 2 osoby ponad stan, które śpią w łazience - informuje Ryszard Gosek, opiekun bezdomnych w przytulisku.
Utrzymanie schronisk, przytulisk czy jadłodajni (jest ich 6 w Częstochowie) pochłania sporo pieniędzy. Z informacji ks. Stanisława Iłczyka, dyrektora częstochowskiego Caritasu wynika, że miesięczny koszt utrzymania tylko placówki Caritasu przy ul. Staszica wynosi ok. 20 tys. zł. Ośrodki dla bezdomnych utrzymują dotację z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ale niebagatelne znaczenie mają dotacje od osób fizycznych.


eMKa, DF


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl