Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 23 maja 2019
Iwony i Dezyderego
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 21 (1420) 2019-05-23
  W NUMERZE:
» Europoseł Jadwiga Wiśniewska Ambasadorem Polski Przyjaznej Osobom Starszym
» SPRZĄTAJMY PO PSACH, NIE DOKARMIAJMY GOŁĘBI
» Konferencja w sprawie ochrony powietrza
» KALENDARIUM EKOLOGICZNE
» GRATULUJEMY. Sukces Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelcu.
» CZĘSTOCHOWA. SLD i PO prezentują mieszkańcom gigantyczną podwyżkę za śmieci
» POD PATRONATEM ,,GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ". - NOWE POKOLENIE
» KONKURS POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. „Zofia Kossak na nowo – komiksowo”
» X Parada Postaci Literackich
» ŻYCZENIA DLA STRAŻAKÓW
» ANNA PURSKA
» PIĘKNO I KUNSZT
» Koncert w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski
» 100-lecie Polski Wolnej – maj 1919 rok
»  BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Od Monte Cassino do Bolonii
» Monte Cassino – duma i chwała Wojska Polskiego
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Pułkownik Sztabu Generalnego Adam Nałęcz-Nieniewski
» Zapomniana legenda częstochowskiego sportu i podziemia - Stanisław Wizner (1893-1942)
» Kartki z kalendarza - kartki maja
» WYDAWNICTWO REPLIKA
» 29 medali dla Polski
» GRATULUJEMY. Sukces młodego częstochowianina
» LAURY DLA CZĘSTOCHOWSKICH TENISISTÓW
» PIŁKA NOŻNA. Raków Mistrzem Fortuna 1. Ligi!
» SPORT W GMINACH
» SPORT W GMINACH
» AZS 2020 MISTRZEM POLSKI KADETÓW
» INWESTYCJE WE MSTOWIE
»  Nowa linia sezonowa przyśpieszona 67R utworzona w porozumieniu pomiędzy gminami Częstochowa i Olsztyn
» POD PATRONATEM ,,GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. O bezpieczeństwie na drodze w Mstowie
» W Koskach koło Panek zaśpiewano „Sto lat”
» Z RAPORTÓWKI POLICJANTA
» BEZPŁATNE WARSZTATY DLA BEZROBOTNYCH
» Z ortografią na ty


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
ekologia
CZĘSTOCHOWSKIE REZERWATY PRZYRODY
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Te obszary, cenne ze względów przyrodniczych lub innych, objęte są ochroną ścisłą, zapewniającą ich ochronę przed intensywną działalnością człowieka. W regionie częstochowskim należą do nich:
- BUKOWA GÓRA, rezerwat leśny o pow. 1.06 ha utworzony w 1959 r. w celu zachowania starodrzewia bukowego. Znajduje się między Rudnikami Wieluńskimi a Parzymiechami, 2 km na płn. od wsi Klesniska. Najcenniejszym obiektem są buki naturalnego pochodzenia w wieku 140-200 lat. Potężne drzewa o wysokości dochodzącej do 30 m i średnicy obwodu przekraczającej 90 cm. Obok buków występuje sosna zwyczajna, jodła, świerk pospolity, dąb szypułkowy, grab, brzoza i jawor. Rezerwat otoczony jest ścisłą ochroną, stanowi on fragment obszaru w kompleksie lasów sosnowych graniczących z terenem Załęczańskiego Parku Krajobrazowego.
- BUKOWA KĘPA, rezerwat powołany na mocy rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 11 XII 1995 r. Dokumentację tego obiektu przygotował prof. Romuald Olaczek z Uniwersytetu Łódzkiego. Jest to częściowy rezerwat leśny o pow. 52,84 ha, który znajduje się między Gorzkowem Starym i Cholidrowem w pobliżu przysiółka Łączki. Najwyższy punkt w rezerwacie osiąga 384 m n.p.m., zaś różnica względna wysokości wynosi 100 m. Rezerwat stanowi enklawę leśną wśród terenów użytkowanych przez rolnictwo. Porasta go drzewostan bukowy, dąb szypułkowy oraz jawor i lipa szerokolistna. Występują tu również ostańce o wysokości ok. 30 m.
- DĘBOWA GÓRA, wzniesienie o wysokości 282 m n.p.m. w rejonie Kłobucka, porośnięte lasem, na którym znajduje się rezerwat o pow. 5,4 ha. Chroni się w nim las mieszany z przewagą dębu (ok. 200-letni) z domieszką świerku, jodły i buku. W ruinie występuje tutaj wawrzyk wolczełyko i bluszcz pospolity
- GÓRA ZBORÓW, rezerwat przyrody nieożywionej w Podlesicach, w gminie Kroczyce. Utworzony został w 1957 r., ma pow. 45 ha ze względu na unikalne formy skalne. Obejmuje wzgórza Zborów i Kołoczek oraz przedzielającą je dolinę. Rezerwat - jeden z najpiękniejszych obiektów skalno-krajobrazowych o niezwykle urozmaiconej rzeźbie krasowej. Południowe zbocze Góry opada kaskadowo stromymi ścianami, porozdzielanymi płaskimi półkami, chodnikami, zawieszonymi kotlinkami. Szata roślinna silnie zniszczona. Rezerwat w zasadzie odlesiony. Większe powierzchnie borów mieszanych i sosnowych występują tylko na wzgórzu Kołoczek. Osobliwością roślinną jest goździk siny i mącznica lekarska, a wśród fauny - drozd skalny i pustułka. Rezerwat ma chronić skały wapienne tworzące najbardziej malowniczą grupę ostańców na Wyżynie Częstochowskiej.
- KALISZAK, rezerwat utworzony w 1953 r. na obszarze 14.64 ha, położony w gm. Janów przy drodze Janów - Lelów, w sąsiedztwie wsi Apolonka, w leśnictwie "Dziadówki". Rezerwat utworzono z myślą o zachowaniu występującego tu starodrzewia w szczególności jodły w wieku 100-16- lat. Oprócz jodły rośnie tu modrzew europejski, buk zwyczajny, dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Wysokość starodrzewia sięga blisko 36 m. W 1940 r. dokonano w tym rejonie egzekucji na częstochowskiej inteligencji. Zginęli tu m.in. Stanisław Nowak wiceprezydent Częstochowy, dyr. Dominik Zbierski, senator RP. Tragedię tę upamiętniają dwie symboliczne mogiły z krzyżami i okolicznościowymi napisami.
- OSTRĘŻNIK, rezerwat przyrody leśnej o pow. 4,1 ha w gm. Janów, utworzony w 1960 r. dla ochrony lasu bukowo-grabowego naturalnego pochodzenia oraz ciekawych form skalnych i ruin zamku. Na wzgórzu zamkowym (373 m n.p.m.) znajdują się resztki murów zamku obronnego. U podnóża zamku znajduje się wejście do Jaskini Ostrężnickiej, wprowadzające do systemu korytarzy i niewielkich komór. W pobliżu węzła szlaków znajduje się okresowe źródło krasowe, o dużej wydajności. W okresie wypływu strumieni zanika w piaskach ok. 500 m poniżej.
- PARKOWE, rezerwat krajobrazowy przyrody o pow. 153,22 ha w Potoku Złotym, utworzony w 1957 r. dla ochrony doliny rzeki Wiercicy z dobrze zachowanymi fragmentami lasu pierwotnego i licznymi skałami. W 1934 r. na pow. ok. 200 ha utworzono rezerwat dla ochrony źródeł Wiercicy w celu dostarczenia wody do stawów z hodowlą pstrąga. Powołany w 1957 r. rezerwat obejmuje całą górną część Doliny Wiercicy. Teren jest urozmaicony i posiada bogatą rzeźbę. Zgrupowania skalne są małe, ukryte w lesie, występują we wschodniej części doliny. Charakterystyczny akcent tworzy woda: malownicze źródła Zygmunta oraz źródło Elżbiety i inne wywierzyska. W centrum rezerwatu znajduje się obszar wypełniony stawami. Lasy porastające zbocza Doliny Wiercicy tworzą piętrzący się wysokopienny starodrzew, wśród którego dominują buk pospolity i dąb. Obok występuje 17 gatunków krzewów, 119 gatunków bylin i ziół, 82 gatunki mchów a także wiele gatunków ssaków, ptaków i owadów (m.in. rusałka).
- RAJCHOWA GÓRA, rezerwat za zach. od wsi Hutki o pow. 8 ha w gm. Konopiska, w którym chroniony jest las mieszany naturalnego pochodzenia w wieku 100-300 lat.
- SOKOLE GÓRY, największy na Wyż. Częstochowskiej rezerwat przyrody. Obejmuje on 9 zalesionych wzgórz wapiennych, z których największym jest Puchacz (402 m n.p.m.). Gniazda skał wapiennych o niezwykłych kształtach wyglądają malowniczo. W 1936 r. powstał projekt utworzenia rezerwatu pn. "Knieja olsztyńska". W 1953 r. utworzono rezerwat leśny "Sokole Góry" początkowo obejmujący powierzchnie ok. 216 ha, na której znajdowało się 46 jaskiń. Jaskinia Olsztyńska o długości korytarzy 75 m posiada nacieki stalaktytowe i stalagmitowe. W roku 1962 odkryto Jaskinie Wszystkich świętych, która stanowi przedłużenie Jaskini Olsztyńskiej. Do unikalnych należy Jaskinia Koralowa, w której na zwisających i poplątanych ze sobą korzeniach drzew. osadziły się nacieki na podobieństwo koralu (od 1966 zabezpieczona kratą). Do największych należy odkryta w 1982 r. Jaskinia Maurycego (długość 140 m) obfitująca w bogactwo kalcytowych nacieków. W jaskini pod Skalna Górą żyje unikalny chrząszcz, który przetrwał od epoki lodowcowej. W jaskiniach tego rezerwatu znajdują się liczne kolonie nietoperzy. Na wzgórzach rosną buki, sosna, grab, jodła i modrzew.
- ZAMCZYSKO, rezerwat leśny o pow. 1,5 ha na wzgórzu wyróżniającym się w okolicy Wręczycy Wielkiej. Widoczne są tu ślady wałów obronnych i fosy mającej połączenie z Czarną Okszą. Na wzgórzu (260 m n.p.m.) rosną blisko stuletnie dęby.
W sąsiedztwie rezerwatu znajduje się wieś Grodzisko, w której znajduje się drewniany kościół św. Rocha wybudowany w 1710 r. po wygaśnięciu panującej tu zarazy; murowane budynki folwarczne z poł. XIX w.; spichlerz dwukondygnacyjny z dachem siodłowym.
- ZIELONA GÓRA, rezerwat przyrody leśnej o pow. 19,56 ha w Kusiętach, utworzony w 1953 r. w celu ochrony lasu na wapiennym wzgórzu z jaskinią. Góra ta, dawniej zw. Gołą Skałą, posiada szczyt zbudowany z ostańczych skałek wapiennych, przybierających ciekawe i efektowne kształty. Pod szczytem widnieje otwór jaskini o długości ok. 70 m, w której występują słupy naciekowe. Ze szczytu widoczna panorama Częstochowy. Na terenie rezerwatu występuje buk zwyczajny, dąb szypułkowy, sosna, grab i roślinność znajdująca się pod ochroną m.in. wawrzynek i bluszcz pospolity.


BOGDAN SNOCH


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl