Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 16 czerwca 2019
Aliny i Justyny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 24 (1423) 2019-06-13
  W NUMERZE:
» KRUS DLA ROLNIKÓW. Nagrody dla najlepszych
» Dni Koniecpola. V Hetmaniada
»  Ogólnopolski konkurs kulinarny z nutą regionalnej tradycji
» Filharmonia Częstochowska zaprasza
» O UNII LUBELSKIEJ W GRONIE PRZYJACIÓŁ ZE WSCHODU
» Rusza budżet obywatelski
» DOKTOR HONORIS CAUSA POLITECHNIKI CZĘSTOCHOWSKIEJ
» Wyższe emerytury, bo żyjemy krócej
» Rośnie liczba pracujących emerytów
» Najzdolniejsi z nagrodami Prezydenta
»  KŁOMNICE. Liga Niezwykłych Bohaterów
» 70 lat Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Garnku
» Uczniowie Technikum Nr 4 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w SOS-W im. Konrada Mańki w Lublińcu wśród Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Gastronom
» Festiwal ,,ZZA MIEDZY? w Kłomnicach
»  Podziękowania za zwycięską kampanię
» Konferencja medyczna w Wyższej Szkole Zarządzania
» Maraton czytelniczy
» KONCERT ZESPOŁU 77 FM
» 5-LECIE „ANTIDOTUM”. Taniec sposobem na życie
» Deszczówka – źródło korzyści
» Ekologiczna torba na zakupy
» Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości wręczone
»  IX Święto Pułkowe 27 Pułku Piechoty – Częstochowa, 15 czerwca 2019


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
historia
ZAPISANI W PAMIĘCI
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W grudniu urodzili się 19. grudnia 1882 roku Urodził się w Częstochowie Bronisław Huberman, polski skrzypek uznawany za jednego z najwybitniejszych wirtuozów wiolinistyki XX wieku. Był synem Jakuba i Aleksandry z Goldmanów. Huberman karierę solistyczną rozpoczął w wieku 7 lat. Jego pierwszym nauczycielem był Mieczysław Michałowicz. Przez następne lata swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem znakomitych pedagogów. Był uczniem Josepha Joachima, Eusebiusa Mandyczewskiego. Na stałe mieszkał w Berlinie. Często i chętnie koncertował w Polsce. W latach 1934-1936 wykładał w Akademii Muzycznej w Wiedniu. W 1936 roku osiadł w Szwajcarii. W tym samym roku z jego inicjatywy powstała w Tel-Awiwie Israel Philharmonic Orchestra. Repertuar Hubermana był obszerny. Obejmował koncerty z orkiestrą i utwory solowe J. S. Bacha, J. Brahmsa, P. Czajkowskiego, C. Francka, W. A. Mozarta, N. Paganiniego, H. Wieniawskiego. Bronisław Huberman zmarł 15. czerwca 1947 roku, w wieku 65 lat. Artysta był honorowym członkiem Gesellschaft der Musikfreunde w Wiedniu oraz kawalerem Legii Honorowej.


22. grudnia 1853 roku

Urodził się w Warszawie Edward August Reszke, wybitny polski śpiewak operowy. Był synem Jana i Emilii z Ufniarskich.
Zadebiutował 22. kwietnia 1876 roku rolą Faraona w operze "Aida" w Theatre des Italiens. Po udanym debiucie, Edward Reszke przez dwa sezony występował w Paryżu. Trzy lata później,
w 1879 roku, stanął na scenie najsławniejszego teatru świata, mediolańskiej La Scali. Niebawem otrzymał angaż do Królewskiej Opery Covent Garden w Londynie, gdzie z dużym powodzeniem śpiewał Sir Jerzego w "Purytanach" V.Belliniego, Waltera w "Wilhelmie Tellu" G.Rossiniego.
14. grudnia 1891 roku wystąpił po raz pierwszy w Metropolitan Opera, jako Ojciec Laurenty w "Romeo i Julii" Ch. Gounoda. Edward Reszke odniósł duży sukces i od tej pory przez jedenaście lat pozostawał stałym członkiem zespołu Metropolitan Opera.
Znaczną część jego repertuaru stanowiły partie wagnerowskie. Uchodził za najwybitniejszego wykonawcę ról Wotana i Hagena w "Pierścieniu Nibelunga", króla Marka
w "Tristanie i Izoldzie", Dalanda w "Holendrze tułaczu".
Ostatnie lata życia Edwarda Reszke nie były szczęśliwe. Wycofał się z życia artystycznego i osiadł w rodzinnym majątku w Garnku koło Kłomnic.
Zmarł 25 maja 1917 roku w wieku 64 lat. Spoczął na cmentarzu w Borownie.

31. grudnia 1890 roku

Urodził się we wsi Koziegłówki niedaleko Częstochowy Antoni Marchewka, ksiądz, dziennikarz, redaktor. Był synem Michała i Marcjanny z Oleksiaków.
W 1912 roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Kielcach. W 1920 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie. Naukę kontynuował w Papieskim Kolegium Międzynarodowym "Angelicum" w Rzymie. Po powrocie do Polski objął stanowisko nauczyciela religii w szkołach w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Ksiądz Antoni Marchewka zajmował się również dziennikarstwem. Artykuły o treści religijnej i społecznej drukował w czasopismach: "Polonia", "Przewodnik Katolicki", "Prąd", "Gazeta Tygodniowa".
W czasie okupacji hitlerowskiej wykładał katechetykę w Instytucie Teologicznym na Jasnej Górze.
W 1945 roku biskup Teodor Kubina powołał księdza Marchewkę na stanowisko redaktora tygodnika katolickiego "Niedziela". Od 1955 roku był członkiem Trybunału Prymasowskiego w sprawach małżeńskich.
Ksiądz Antoni Marchewka zmarł 13. lutego 1973 roku w Częstochowie, w wieku 83 lat. Spoczął na cmentarzu Kule.
W grudniu odeszli

1. grudnia1969 roku
Zmarła Janina Hollak z domu Terpiłowska, aktorka.
Urodziła się w 1899 roku w Kurinkowce w Rosji. Po uzyskaniu matury rozpoczęła występy w Państwowym Młodym Teatrze Polskim w Kijowie. W 1921 roku przyjechała do Warszawy i związała się z Instytutem Reduty. Po opuszczeniu Warszawy w 1924 roku, zamieszkała w Kaliszu, gdzie występowała na deskach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego.
W Częstochowie aktorka przebywała w latach 1945-1955. Pracowała w Teatrze Lalek "Chochlik", a następnie w częstochowskim Teatrze Dramatycznym jako suflerka.
Zmarła w wieku 70 lat w Skolimowie koło Warszawy.


7. grudnia 1978 roku
Zmarła Bogumiła Wanda Wereszczyńska, malarka, pedagog.
Urodziła się 20. czerwca 1910 roku w Kościelcu koło Częstochowy. Była córką Stefana i Jadwigi z Kobyłeckich. Uczęszczała do Gimnazjum Żeńskiego im. C. Plater-Zyberkówny w Warszawie. W 1931 roku rozpoczęła studia w Akadmii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wanda Wereszczyńska uzyskała absolutoria na Wydziale Malarstwa i Wydziale Malarstwa Dekoracyjnego. Otrzymała również dyplom na Wydziale Pedagogicznym ASP w Warszawie.
W 1941 roku zamieszkała w Częstochowie przy ul. Dąbrowskiego. Po wojnie aktywnie włączyła się w organizowanie życia kulturalnego miasta. Była m.in. współorganizatorką częstochowskiej Szkoły Sztuk Pięknych ( obecnie Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego ), a także pełniła funkcję Sekretarza Oddziału Związku Polskich Artystów i Plastyków w Częstochowie.
Artystka malowała martwe natury, kwiaty, pejzaże, portrety. Płótna Wereszczyńskiej prezentowane były na ekspozycjach: w Moskwie, Pekinie, Londynie, Teheranie, Mińsku. Jej prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w Warszawie, Krakowie, Kielcach, Częstochowie, Bytomiu, Opolu, a także za granicą, w Anglii i Kanadzie.
W 1965 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi.
Wanda Wereszczyńska zmarła w Częstochowie, w wieku 68 lat. Spoczęła na cmentarzu w Borownie.

Opracowała


BARBARA SZYMAŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl