Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 21 listopada 2018
Janusza i Konrada
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 46 (1393) 2018-11-15
  W NUMERZE:
» MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II - ZAPRASZA
»  100 lat Niepodległości w Częstochowie. Było biało-czerwoni i radośnie
» „Święta miłości kochanej ojczyzny, czują cię tylko umysły poczciwe”
» IZBA REGIONALNA – WIELKIE OTWARCIE NA 100 LAT NIEPODLEGŁEJ
» Zaproszenie na charytatywny bal w Olsztynie
» POMOC DLA POLAKÓW NA WILEŃSZCZYŹNIE. Wielkie pakowanie darów
» Krzysztof Świertok świętuje 25 lat pracy na Jasnej Górze
» Dolina Miłosierdzia: rekolekcje ze św. Hildegardą
» Dzień Pluszowego Misia 2018
» Odpowiedź do artykułu: ,,Prywatne rancza w Częstochowie"
» PROMOCJA W MUZEUM – ZAPROSZENIE
» Dziadek do orzechów
» ZAPROSZENIE
» 10 procent mieszkańców zdecydowało o wydaniu pieniędzy z budżetu obywatelskiego
» Nowe władze powiatu częstochowskiego
» Publikujemy oświadczenie klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w związku z wyborem prezydium Rady Miasta Częstochowy.
» Multiconsult Polska ponownie na autostradzie A1
» Wkrótce tylko e-ZLA
» Zmiana koalicji w Sejmiku Województwa Śląskiego olacji w Sejmiku Województwa Śląskiego


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
wizytówki firm
Dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W październiku br. Śląski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie we współpracy z Regionalnym Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, Ośrodkami Doradztwa Rolniczego, Izbami Rolniczymi oraz Bankami Spółdzielczymi rozpoczynie kampanię informacyjną na rzecz rolników. Szkolenia te odbędą się w każdym sołectwie.
W październiku br. Śląski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie we współpracy z Regionalnym Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, Ośrodkami Doradztwa Rolniczego, Izbami Rolniczymi oraz Bankami Spółdzielczymi rozpoczynie kampanię informacyjną na rzecz rolników. Szkolenia te odbędą się w każdym sołectwie.

W celu sprawnego i kompleksowego stosowania instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej, władze Unii Europejskiej wprowadziły obowiązek utworzenia przez każde państwo członkowskie własnego Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS), który ma służyć zbieraniu i przechowywaniu informacji potrzebnych do stosowania płatności bezpośrednich i innych form dotacji dla rolników. Dostarcza on m.in. informacje o tym, co i na jakim obszarze rolnik uprawia, ile odłoguje i przez jak długi okres, ile i w jakim wieku ma zwierzęta, ile własnych, ile kupionych i od kogo, jakim zajmuje się przetwórstwem itd.
W Polsce przygotowaniem i wdrożeniem Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli zajmuje się, zgodnie z decyzją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR jako przyszła Agencja Płatnicza odpowiedzialna będzie za dystrybucję środków finansowych z funduszy Unii Europejskiej.
Podczas negocjacji przedakcesyjnych ustalono, że w Polsce będzie obowiązywał uproszczony system dopłat bezpośrednich. Oznacza to, że rolnicy otrzymają dopłaty, których wysokość będzie zależeć od powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie i powierzchni niektórych upraw. System ten może funkcjonować przez 3 lata (od 2004 r. do 2006 r.), z możliwością wydłużenia tego okresu o 2 lata, czyli do 2008 r. włącznie. System uproszczony będzie obejmował gospodarstwa rolne posiadające co najmniej 1 hektar powierzchni użytków rolnych. Objęte nimi będą: grunty orne, łąki trwałe, pastwiska trwałe, sady i inne plantacje, ugory utrzymane w dobrej kulturze rolnej. Oprócz tego będzie można się ubiegać o dopłaty dodatkowe, uzależnione od powierzchni uprawianych roślin, tj.: zboża (pszenica zwyczajna, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, proso, gryka, kukurydza pastewna na ziarno i kiszonkę, kukurydza słodka), rośliny oleiste (rzepak, słonecznik, soja, len oleisty), rośliny wysokobiałkowe (groch, bobik, łubiny słodkie), chmiel, tytoń, len włóknisty i konopie włókniste, ziemniaki skrobiowe oraz niektóre rośliny strączkowe (wyka jara, soczewica, ciecierzyca).
Dodatkowe dopłaty do powierzchni upraw otrzymają także rolnicy posiadający trwałe łąki i pastwiska wykorzystywane do produkcji zwierzęcej. Osobami uprawnionymi do płatności obszarowych będą właściciele gospodarstw rolnych, a także i inne osoby, które władają nimi z innych tytułów, np. dzierżawa, użytkowanie czy użyczenie.
W 2004 r. podstawowy poziom dopłat obszarowych wynosić będzie 55 procent poziomu stosowanego w krajach Unii Europejskiej. Dopłaty bezpośrednie w latach 2005-2006 będą mogły być podwyższone do wysokości maksymalnej 60 proc. i 65 proc. poziomu stawek unijnych. Skorzystanie przez rolników z dopłat bezpośrednich wymagać będzie jednak złożenia odpowiednich wniosków.
Pierwszy dotyczy rejestracji w ewidencji producentów rolnych (przetwórców, organizacji producentów, posiadaczy zwierząt). Drugi to wniosek powierzchniowy o przyznanie płatności obszarowych.
W wyniku rejestracji zostaje nadany systemowo niepowtarzalny na terenie całego kraju 9-cyfrowy numer, który uprawnia podmiot do wystąpienia z wnioskiem o płatności obszarowe oraz o płatności z wszelkich innych linii pomocowych. Wniosek obszarowy zawiera dane osobowe, oświadczenie o powierzchni gospodarstwa rolnego (numer ewidencyjny gospodarstwa rolnego, numery działek ewidencyjnych, dane o powierzchni działek ewidencyjnych oraz użytkowanych rolniczo) oraz oświadczenie o sposobie użytkowania działek rolnych (dane dotyczące posiadanych upraw polowych i trwałych użytków zielonych).
Wypełnione wnioski składane będą w Biurze Powiatowym ARiMR, właściwym dla miejsca zamieszkania rolnika - osobiście lub pocztą. Wypłata płatności bezpośrednich będzie następowała wyłącznie na konto. Niemożliwe będzie jej wypłacanie np. przez listonosza lub odebranie na poczcie.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie kontrolować co najmniej 5 proc. gospodarstw, które złożyły wnioski o płatności bezpośrednie. Kontrola odbędzie się na miejscu, w gospodarstwie rolnika. Ponadto wszystkie wnioski będą kontrolowane wstępnie w powiatowym biurze ARiMR. W związku z tym obecnie głównym zadaniem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest odpowiednie przygotowanie rolników do prawidłowego wypełniania przedstawionych wniosków.
Już w październiku br. Śląski Oddział Regionalny Agencji we współpracy z Regionalnym Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, Ośrodkami Doradztwa Rolniczego, Izbami Rolniczymi oraz Bankami Spółdzielczymi rozpoczyna kampanię informacyjną na rzecz rolników. Szkolenia te odbędą się w każdym sołectwie. Dzięki przeprowadzonym działaniom przyszli beneficjenci (rolnicy) będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób poprawnie wypełnić wniosek o płatności obszarowe i o nadanie numeru, jakie prawa im w związku z tym przysługują oraz jakie towarzyszą temu obowiązki (np. konieczność poddawania się kontrolom). Rolnicy otrzymają komplet materiałów informacyjnych wraz z przykładowymi formularzami wniosków oraz instrukcjami ich wypełnienia. Zakończenie akcji planowane jest na marzec 2004 r., tak żeby być gotowym na dzień akcesji.
Od właściwego przygotowania rolników do korzystania z dopłat zależy działanie Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS), a w konsekwencji wykorzystanie środków finansowanych z funduszy Unii Europejskiej.

STANISŁAW GMITRUK
Dyrektor Śl. OR ARiMR w Częstochowie
ul. Sobieskiego 7, tel. 324-38-77


SG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl