Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 20 października 2018
Ireny i Kleopatry
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 42 (1389) 2018-10-18
  W NUMERZE:
» KONFERENCJA PRASOWA W SPRAWIE AFERY HYBRYDOWEJ W CZĘSTOCHOWIE
» CZĘSTOCHOWA. Trwa okupowanie sali sesyjnej. Prezydent uciekł z sali obrad. Czy boi się mieszkańców?
» Czyszczenie jurajskich skał
» PRE_COP24: o polskich celach i priorytetach polityki klimatycznej
» KALENDARZ EKOLOGICZNY
»  36 milionów na budowę wałów przeciwpowodziowych
» Święto Poczty Polskiej – 460 urodziny Narodowego Operatora
» UNIWERSYTET HUMANISTYCZNO-PRZYRODNICZY ZAPRASZA NA KONFERENCJĘ
» ,,Solidarność" popiera Artura Warzochę
» BOOSTER MŚP - I w Regionie Booster Małych i Średnich Przedsiębiorstw
» TEATR PIASKU TETIANY GALITSYNY - MAŁY KSIĄŻĘ
» Maraton horrorów w Cinema City
»  BIEG CHARYTATYWNY „WOLNOŚĆ NA 5”
» III Ponadregionalny Festiwal Piosenki Podwórkowej
» Niemiecka młodzież w krzepickim liceum
» MIESZKANIE PLUS – rusza w Częstochowie
» CZĘSTOCHOWA. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod Sąd Rejonowy
» Dobre perspektywy trzeba umieć wykorzystać
» Pasowanie na ucznia
» Artystyczna służba
» Jasna Góra w drodze do Niepodległości
» PROMOCJA KSIĄŻKI
» UROKI KAMPANII SAMORZĄDOWEJ
» 19 października - rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki
» WSPANIAŁA AKCJA PARTIOTYCZNO-EDUKACYJNA - „Częstochowa w godle zaklęta”
» Ruszy przebudowa stadionu Raków
» Będą się uczyć jak zachować się podczas ataku terrporystycznego
» LIST DO REDAKCJI. Za głośno na Skrze
» Dopłaty: ARiMR wypłaciła ponad pół miliarda zł zaliczek
» Pomoc po suszy: ARiMR wypłaciła rolnikom ponad 403 mln zł


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
wizytówki firm
Bezpieczne oprogramowanie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
30 września w hotelu "Scout" przy ul. Drogowców odbyła się II Lokalna Konferencja Informatyczna "Nowoczesne rozwiązania w Twojej firmie". Rozmawiamy z Pawłem Zbrojkiewiczem dyrektorem handlowym firmy Computer Center w Częstochowie.


Różnice w cenie pomiędzy legalnym a pirackim oprogramowaniem dochodzą już do kilku tysięcy złotych. Kiedy legalne produkty staną się na tyle konkurencyjne, aby wyeliminować podróbki i zniechęcić klientów do nabywania pirackich kopii?
- Oprogramowanie legalne jest wciąż za drogie w stosunku do zamożności społeczeństwa. Pokutuje jeszcze myślenie, że jeżeli oryginał kosztuje kilka tysięcy, a piracka kopia kilka złotych, to lepiej zaoszczędzić. W Polsce nie ma świadomości, że jest to taka sama kradzież, jak wtedy, gdy w sklepie chowamy płytę z programem do kieszeni, a następnie wychodzimy nie płacąc. Apele o moralność nie rozwiążą problemu, musimy poczekać na wzrost zamożności społeczeństwa i spadek ceny oprogramowań.

Jednak oprogramowanie nielegalne nadal pozostanie o wiele tańsze, a zupełnie nie ustępujące jakością legalnemu. Jak więc nakłonić klienta żeby wybrał uczciwe rozwiązanie?
- Klient kupujący legalne oprogramowanie otrzymuje legalny nośnik, możliwość ściągania uaktualnień programu ze strony internetowej producenta, pomoc w razie problemów i wiele innych dodatkowych usług, które miejmy nadzieję spowodują, że opłaci mu się wydać trochę więcej. Poza tym osoba uczciwa ma pewność, że w razie kontroli w jej firmie nie będzie miała nieprzyjemności i nie poniesie kar z tytułu używania pirackiego oprogramowania.

W firmach zdarzają się kontrole, a czy policja ma prawo kontrolować klientów indywidualnych?
- Tylko jeśli ma podstawy, żeby wkroczyć do czyjegoś mieszkania. Musi mieć dowody na to, że może się w nim znajdować nielegalne oprogramowanie. W zeszłym roku na użytkowników komputerów domowych padł blady strach po serii spektakularnych akcji policji. Funkcjonariusze znaleźli listę klientów na stronie internetowej osób sprzedających pirackie programy. Na podstawie tej listy zarządzono kontrolę. Daleko nam jednak do tropienia indywidualnych piratów, skoro na nielegalnych programach pracuje spory odsetek firm. Firmy zarabiają czasem duże pieniądze używając pirackiego programowania, dlatego szkodliwość czynu karalnego w ich przypadku jest większa niż klienta indywidualnego.

Czy u naszych zachodnich sąsiadów ten problem występuje?
- Na dużo mniejszą skalę. Jest to wynik odpowiedniej edukacji prowadzonej dłużej niż u nas i skuteczniejszego działania policji. Są również lepsze zabezpieczenie programów.

W Polsce również zaczynamy wprowadzać klucze sprzętowe, hasła i różnego typu zabezpieczenia. Czy są one skuteczną obroną przed piractwem?
- Te zabezpieczenia są coraz bardziej skuteczne. Aby używać danego programu trzeba przejść proces rejestracyjny, podczas którego podaje się hasło, kod do programu, czasem wykonuje telefon do producenta. Nie wystarczy skopiować płyty, to już nie jest takie proste jak dawniej.

W Internecie można znaleźć programy do generowania kodów zabezpieczeń, aplikacje pomagające ominąć proces rejestracyjny.
- Tak, ale to już wyższa szkoła jazdy. Trzeba się na tym trochę znać. Przeciętny użytkownik może sobie nie poradzić z używaniem tych programów. To też w jakiś sposób ogranicza proceder. Zabezpieczenia będą coraz lepsze, wymusza to na nas ustawodawstwo Unii Europejskiej.

Czy proces ten nie będzie samonakręcającą się machiną przestępczą. Są firmy, które zarabiają na produkowaniu zabezpieczeń, a kolejne pieniądze spływają na ich konta ze sprzedaży programów łamiących te zabezpieczenia. To nie jest głupie, bo przynosi konkretny dochód.
- Często kilkunastoletni hakerzy, którzy mają sporą wiedzę informatyczną, włamują się do różnorodnych systemów, piszą programy łamiące zabezpieczenia, po studiach dostają się do pracy w firmach komputerowych i znajdują się niejako po drugiej stronie barykady. Produkują zabezpieczenia, a w domu po godzinach piszą programy, które je łamią i nieźle na tym zarabiają. Czasem zakładają własne firmy i działają na dwa fronty. Nie da się tego do końca wyeliminować.

W Stanach Zjednoczonych były wypadki skazania hakerów na długoletnie więzienie. Stąd wniosek, że to nie zabawa dla amatorów, bo dziś w sieci, wbrew pozorom, nie jest się anonimowym.
- Jeśli komuś się wydaje, że Internet zapewnia anonimowość, to się grubo myli. Surfującego po sieci można w bardzo łatwy sposób zlokalizować. Przykładem niech będzie skuteczna akcja policji łapania pedofilów szukających ofiar za pomocą Internetu. Żeby zatrzeć za sobą ślady w Internecie trzeba mieć dużą wiedzę, a wielu hakerom-amatorom jej brakuje. Jeżeli znajdą się odpowiednie środki, ludzie czyniący szkody za pomocą Internetu będą wyłapywani i skazywani. Internet coraz mocniej wnika w nasze życie więc, siłą rzeczy, również sieciowe przestępstwa będą z czasem traktowane coraz surowiej.

Czy grozi nam utrata kontaktu z innymi ludźmi spowodowana załatwianiem większości codziennych spraw za pomocą sieci?
- To możliwe, ponieważ nasze życie coraz bardziej przenosi się do sieci. Przez Internet kupujemy, sprzedajemy, jest coraz więcej rozgłośni radiowych i programów telewizyjnych nadawanych w Internecie. Również w sieci obsługujemy nasze konta bankowe, załatwiamy codzienne zakupy.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał:


Łukasz Sośniak


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl