Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 22 listopada 2017
Marka i Cecylii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 46 (1341) 2017-11-16
  W NUMERZE:
»  Zespół „Śląsk” i Przyjaciele –
» O raku odbytnicy w hotelu "Arche"
» Strażnica w Żarkach Letnisku zmodernizowana
» "Kolor" - przedstawia
»  XXIII Andrzejkowo-Mikołajkowe Marsze na Orientację „AMInO 2017”
» PERYSKOP. Trzy razy tak
» BONA FIDE. Wszędobylstwo
» Archiwum Państwowe w Częstochowie - ZAPRASZA
» XIX ŚWIĘTO MUZYKI
» PAWEŁ DOMAGAŁA wystąpi w Częstochowskiej Filharmonii
» 11.11. NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - 99 ROCZNICA
» Gala Wolontariatu
»  MIEJSKA ŚLIZGAWKA W NOWYM MIEJSCU
» Dni Otwarte w Wojewódzkim Ośrodku Adopcyjnym
» Sportowe gwiazdy w Częstochowie!
» Protest pracowników Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie przenosi się do Urzędu Miasta.
» Już niedługo wielki show w Częstochowie
» Nanotechnologia - innowacyjna technika leczenia zębów
» „TWOJE DANE – TWOJA SPRAWA”
» Święto Niepodległości w gminie Starcza
» Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza
» Częstochowianie gośćmi głównymi głównym Portu Poetyckiego w Chorzowie
» Bezpieczny senior w Gminie Poraj
» „Pożyczone”
» WYSTAWA W BIBLIOTECE AJD. „Niepokorny człowiek”
» Kłomnicki Jarmark Bożonarodzeniowy
» Płuca bez POChP – bezcenna spirometria
» WOJEWÓDZKI TEST SPRAWNOŚCI SYREN ALARMOWYCH
» „Józef Piłsudski. Życie – śmierć – kult”
» Radny Zbigniew Mizgalski oskarżony o współpracę z SB
» Remont na ulicy Jagiellońskiej
» Ruszyła rekrutacja do III edycji projektu "Akademia Rozwoju kompetencji".
» Olsztyn i Janów zorganizują Balonowe Mistrzostwa Polski
» Filharmonia Częstochowska - zaprasza
»  I JURAJSKI KONGRES GOSPODARCZY - XVII Gala Konkursu „Jurajski Produkt Roku”
» #mamczasrozmawiac
» Zginął. Rodzina prosi o pomoc
» Prezydent Andrzej Duda za kierownicą ELVI
» The Voice of Poland 8. Odcinek 3 Live
» Pozwólmy wcześniakom zdrowo się rozwijać!
»  FUTSALOWA REPREZENTACJA POLSKI W CZĘSTOCHOWIE
»  XVI POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „Tradycyjne Ozdoby Choinkowe”
»  XIII WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY „Szopka Bożonarodzeniowa”
»  ZAPROSZENIE NA WIECZÓR DOBROCZYNNOŚCI
» Luks w Środzie Wielkopolskiej
» Pomóżmy zwierzakom
» ZAPROSZENIE
» Jak wspierać dziecko z osłabioną odpornością?
» 


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
wizytówki firm
Bezpieczne oprogramowanie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
30 września w hotelu "Scout" przy ul. Drogowców odbyła się II Lokalna Konferencja Informatyczna "Nowoczesne rozwiązania w Twojej firmie". Rozmawiamy z Pawłem Zbrojkiewiczem dyrektorem handlowym firmy Computer Center w Częstochowie.


Różnice w cenie pomiędzy legalnym a pirackim oprogramowaniem dochodzą już do kilku tysięcy złotych. Kiedy legalne produkty staną się na tyle konkurencyjne, aby wyeliminować podróbki i zniechęcić klientów do nabywania pirackich kopii?
- Oprogramowanie legalne jest wciąż za drogie w stosunku do zamożności społeczeństwa. Pokutuje jeszcze myślenie, że jeżeli oryginał kosztuje kilka tysięcy, a piracka kopia kilka złotych, to lepiej zaoszczędzić. W Polsce nie ma świadomości, że jest to taka sama kradzież, jak wtedy, gdy w sklepie chowamy płytę z programem do kieszeni, a następnie wychodzimy nie płacąc. Apele o moralność nie rozwiążą problemu, musimy poczekać na wzrost zamożności społeczeństwa i spadek ceny oprogramowań.

Jednak oprogramowanie nielegalne nadal pozostanie o wiele tańsze, a zupełnie nie ustępujące jakością legalnemu. Jak więc nakłonić klienta żeby wybrał uczciwe rozwiązanie?
- Klient kupujący legalne oprogramowanie otrzymuje legalny nośnik, możliwość ściągania uaktualnień programu ze strony internetowej producenta, pomoc w razie problemów i wiele innych dodatkowych usług, które miejmy nadzieję spowodują, że opłaci mu się wydać trochę więcej. Poza tym osoba uczciwa ma pewność, że w razie kontroli w jej firmie nie będzie miała nieprzyjemności i nie poniesie kar z tytułu używania pirackiego oprogramowania.

W firmach zdarzają się kontrole, a czy policja ma prawo kontrolować klientów indywidualnych?
- Tylko jeśli ma podstawy, żeby wkroczyć do czyjegoś mieszkania. Musi mieć dowody na to, że może się w nim znajdować nielegalne oprogramowanie. W zeszłym roku na użytkowników komputerów domowych padł blady strach po serii spektakularnych akcji policji. Funkcjonariusze znaleźli listę klientów na stronie internetowej osób sprzedających pirackie programy. Na podstawie tej listy zarządzono kontrolę. Daleko nam jednak do tropienia indywidualnych piratów, skoro na nielegalnych programach pracuje spory odsetek firm. Firmy zarabiają czasem duże pieniądze używając pirackiego programowania, dlatego szkodliwość czynu karalnego w ich przypadku jest większa niż klienta indywidualnego.

Czy u naszych zachodnich sąsiadów ten problem występuje?
- Na dużo mniejszą skalę. Jest to wynik odpowiedniej edukacji prowadzonej dłużej niż u nas i skuteczniejszego działania policji. Są również lepsze zabezpieczenie programów.

W Polsce również zaczynamy wprowadzać klucze sprzętowe, hasła i różnego typu zabezpieczenia. Czy są one skuteczną obroną przed piractwem?
- Te zabezpieczenia są coraz bardziej skuteczne. Aby używać danego programu trzeba przejść proces rejestracyjny, podczas którego podaje się hasło, kod do programu, czasem wykonuje telefon do producenta. Nie wystarczy skopiować płyty, to już nie jest takie proste jak dawniej.

W Internecie można znaleźć programy do generowania kodów zabezpieczeń, aplikacje pomagające ominąć proces rejestracyjny.
- Tak, ale to już wyższa szkoła jazdy. Trzeba się na tym trochę znać. Przeciętny użytkownik może sobie nie poradzić z używaniem tych programów. To też w jakiś sposób ogranicza proceder. Zabezpieczenia będą coraz lepsze, wymusza to na nas ustawodawstwo Unii Europejskiej.

Czy proces ten nie będzie samonakręcającą się machiną przestępczą. Są firmy, które zarabiają na produkowaniu zabezpieczeń, a kolejne pieniądze spływają na ich konta ze sprzedaży programów łamiących te zabezpieczenia. To nie jest głupie, bo przynosi konkretny dochód.
- Często kilkunastoletni hakerzy, którzy mają sporą wiedzę informatyczną, włamują się do różnorodnych systemów, piszą programy łamiące zabezpieczenia, po studiach dostają się do pracy w firmach komputerowych i znajdują się niejako po drugiej stronie barykady. Produkują zabezpieczenia, a w domu po godzinach piszą programy, które je łamią i nieźle na tym zarabiają. Czasem zakładają własne firmy i działają na dwa fronty. Nie da się tego do końca wyeliminować.

W Stanach Zjednoczonych były wypadki skazania hakerów na długoletnie więzienie. Stąd wniosek, że to nie zabawa dla amatorów, bo dziś w sieci, wbrew pozorom, nie jest się anonimowym.
- Jeśli komuś się wydaje, że Internet zapewnia anonimowość, to się grubo myli. Surfującego po sieci można w bardzo łatwy sposób zlokalizować. Przykładem niech będzie skuteczna akcja policji łapania pedofilów szukających ofiar za pomocą Internetu. Żeby zatrzeć za sobą ślady w Internecie trzeba mieć dużą wiedzę, a wielu hakerom-amatorom jej brakuje. Jeżeli znajdą się odpowiednie środki, ludzie czyniący szkody za pomocą Internetu będą wyłapywani i skazywani. Internet coraz mocniej wnika w nasze życie więc, siłą rzeczy, również sieciowe przestępstwa będą z czasem traktowane coraz surowiej.

Czy grozi nam utrata kontaktu z innymi ludźmi spowodowana załatwianiem większości codziennych spraw za pomocą sieci?
- To możliwe, ponieważ nasze życie coraz bardziej przenosi się do sieci. Przez Internet kupujemy, sprzedajemy, jest coraz więcej rozgłośni radiowych i programów telewizyjnych nadawanych w Internecie. Również w sieci obsługujemy nasze konta bankowe, załatwiamy codzienne zakupy.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał:


Łukasz Sośniak


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl