Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 20 lutego 2019
Leona i Ludomiła
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» Bieg dla Andżeliki i Antosia.
» „Zielona Pracownia 2018”


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
historia
Zabytkowy obiekt Oblatów w Lublińcu
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Od parafii do parafii w byłym województwie (158)

Oprócz opisanych już tydzień temu dwóch kościołów parafialnych w Lublińcu, istnieje tutaj jeszcze trzeci. Znajduje się on w miejscu (przy ul. Piłsudskiego), które ma bardzo złożoną i szczególną historię w nowszych dziejach Lublińca. Otóż na początku XIX w. właścicielem posiadłości lublinieckiej był Franciszek Grotowski. W 1812 r., czyli na dwa lata przed swą śmiercią postanowił przeznaczyć swój majątek na wybudowanie w Lublińcu zakładu wychowawczego dla sierot bez różnicy na stan i wyznanie. Dopiero jednak w 1832 r., czyli w sześć lat po śmierci jego żony udało się sprzedać dobra lublinieckie, uzyskując fundusze pozwalające na spełnienie woli hrabiego Grotowskiego. W 1848 r. nastąpiło otwarcie dużego gmachu sierocińca, gdzie do dzisiaj nad głównym wejściem widnieje herb fundatora obiektu, o nazwie "Łodzia".
Do wybuchu I wojny św. zakład ten opuściło ponad 900 wychowanków, z których większość zastała pedagogami. Tuż przed przejęciem Lublińca przez władze polskie - w marcu 1922 r. - cały teren sierocińca został zakupiony przez Zgromadzenie Oblatów, które umieściło na nim swoje seminarium. Zakon założył w 1816 r. francuski kapłan św. Eugeniusz de Mazenod (1782-1861). Zadaniem zgromadzenia było misyjne krzewienia Słowa Bożego - "tam gdzie jest słyszane po raz pierwszy". Od 1946 r. przy głównej alejce parku, okalającego zwiedzany teren, stoi pomnik założyciela Zgromadzenia (na zdjęciu). Eugeniusz de Mazenod został w 1975 r. beatyfikowany przez papieża Pawła VI, a 20 lat później kanonizowany przez papieża Jana Pawła II. W latach 1925-30 Oblaci dobudowali do dawnego sierocińca dwa boczne skrzydła (przy wydatnej pomocy hrabiego Ludwika Ballestrema z Kochcic). W części centralnej obiektu powstała kaplica (obecnie dwupoziomowy kościół), który w 1941 r. stał się świątynią nowej parafii p. w. św. Stanisława Kostki.
Po II wojnie św. część zachodnią misyjnego kompleksu odebrano Zgromadzeniu, urządzając w nim Państwowy Zakład Wychowawczy dla Dzieci Głuchych. Część ta została odgrodzona od seminarium wysokim, obskurnym murem, który dopiero w 2000 r. usunięto. Rok wcześniej cały obiekt ponownie wrócił do Oblatów, którzy urządzili tutaj m. in. szkołę Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. Św. Edyty Stein. Na korytarzu tej szkoły umieszczona jest wyjątkowa tablica żelazna. Odnaleziona dopiero w 1984 r. ufundowana została przez żonę Franciszka Grotowskiego, która umieściła na niej spisane po niemiecku epitafium. Jego treść brzmi następująco: "Pamięci mnie niezapomnianego Małżonka królewskiego pruskiego radcy sprawiedliwości Pana dziedzicznego na Lublińcu i fundatora dobroczynnego zakładu wychowawczego Pana Franciszka Grotowskiego jego wierna małżonka Maria Anna Grotowska rodzona Blacha wdzięczna poświęcam. Urodził się dnia 10 października 1733, a zmarł 11 lipca 1814 w wieku 84 lat".
W parku (naprzeciwko kościoła) widoczna jest imponująca replika skalnej groty M.B. z Lourdes. Wybudowano ją w 1937 r. z kamieni i głazów zwiezionych przez gospodarzy z okolicznych wiosek. W 2005 r. całe otoczenie tego sakralnego kompleksu zostało nowocześnie uporządkowane.

Tekst i zdjęcia -Andrzej Siwiński


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl