Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 20 stycznia 2019
Fabiana i Sebastiana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć
» Spotkania Ladies Night w Cinema City powracają w Nowym Roku!
» Jeszcze w styczniu w Klubie POLITECHNIK
» Sfilmowana historia
» W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Spektakl teatralny „Ci, co giną, będą siewcami”
» LUTY W KLUBIE POLITECHNIK


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
aktualności
JEDYNA POLSKA UCZELNIA W EUROMOBILU
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
WYŻSZA SZKOŁA ZARZĄDZANIA W CZĘSTOCHOWIE

Jak często i jak wielu ludzi znajduje się w sytuacji, w której jadąc zagranicę nie posiada odpowiednio dobrej znajomości języka? Zagubienie, wyobcowanie, niezrozumienie dotyka każdego, kto wysiadając z samolotu potrafi się tylko uśmiechnąć i przywitać. Nie należy wówczas winić jednostki za to, że przyjechała niedouczona, wręcz odwrotnie należy pogratulować jej odwagi i pomóc w nauce języka, co naturalnie przyśpieszy aklimatyzację w danym otoczeniu. Faktem jest, iż najczęściej tego typu przeszkody napotykają na swej drodze studenci, przyjeżdżający do wybranego kraju w celu międzynarodowej wymiany, na staż bądź w celu odbycia kilkumiesięcznej praktyki.
W odpowiedzi na ten problem Wyższa Szkoła Zarządzania utworzyła atrakcyjne kierunki z intensywną nauką języka angielskiego oraz drugiego języka obcego, przy pomocy najnowocześniejszych narzędzi w ramach projektu EUROMOBIL, realizowanego przez Uniwersytety zagraniczne i WSZ jako jedyną Uczelnię w Polsce.
Uczelnia nasza prowadzi studia I stopnia licencjackie na kierunkach: pedagogika, zarządzanie, pielęgniarstwo oraz studia inżynierskie na kierunkach: informatyka i zarządzanie i inżynieria produkcji. Prowadzimy także studia magisterskie II stopnia na kierunku zarządzanie oraz studia III stopnia realizowane w ramach doktoratu międzynarodowego przy współpracy z Uniwersytetem Perugia.
Absolwenci wszystkich kierunków studiów pierwszego stopnia będą mogli kontynuować naukę na dwuletnich Studiach Magisterskich na kierunku ZARZĄDZANIE przydatnych w:
Zarządzaniu informacją, Zarządzaniu produkcją i edukacją, Zarządzaniu finansami, rachunkowości i ubezpieczeniach, Zarządzaniu zmianami i innowacjami, Zarządzaniu w oświacie, Zarządzaniu w służbie zdrowia, Zarządzaniu w służbach mundurowych, Zarządzaniu w sporcie i rekreacji.
Unia Europejska by sprostać problemom językowym stworzyła program Socrates Lingua2, którego podstawowym zadaniem jest opracowywanie materiałów dydaktycznych do nauki języków obcych. Jednym z projektów realizowanych w ramach akcji Lingua2 jest EUROMOBIL.
Polską wersję EUROMOBIL opracowuje zespół projektowy Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie, przy współpracy z partnerami z Czech (Univerzita Karlova v Praze), Francji (Université Michel de Montaigne Bordeaux 3), Portugalii (Escola Superior de Educaçao de Lisboa), Rumunii (University of Bucaresti) oraz Finlandii (Jyväskylän yliopisto).
Podstawowym celem projektu EUROMOBIL jest stworzenie multimedialnego programu do nauki języka promującego mobilność studentów w Europie. Stanowi on tym samym doskonały wirtualny przewodnik po kraju, uczy języka i zaznajamia użytkownika z podstawowymi informacjami na temat kultury, obyczajów i walorów turystycznych wybranego państwa. Program składa się z trzech zasadniczych części: Studia, Usługi, Wypoczynek. Każda z nich posiada część informacyjną, kurs językowy oparty na interaktywnych grach i ćwiczeniach oraz tematyczne scenki w formie plików video. EUROMOBIL uczy podstawowego słownictwa z obszaru życia codziennego oraz posługiwania się językiem docelowym w sytuacjach z jakimi spotykają się zagraniczni studenci po przyjeździe do obcego kraju, np. porozumiewania się na uczelni, złożenie zamówienia w restauracji/barze, dopełnienie formalności w banku, zakupy w sklepie, podróżowanie lokalnym transportem itp.
EUROMOBIL jest już dostępny w czterech wersjach językowych: angielskiej, niemieckiej, fińskiej oraz węgierskiej. Wersje te stworzone zostały w pierwszej fazie projektu, tj. EUROMOBIL 1, którego realizacja przypadła na okres grudzień 1999 - czerwiec 2003. Można je pobrać bezpłatnie lub zamówić na stronie http://www.jyu.fi/euromobil. Niebawem (wrzesień 2007r.) ukończone zostaną również wersje: czeska, francuska, polska, portugalska oraz rumuńska, realizowane od października 2005 roku w ramach EUROMOBIL 2. Wersja czeska, fińska, polska, rumuńska i węgierska programu EUROMOBIL zaprojektowana jest na poziom podstawowy z udziałem języka angielskiego, jako języka wspierającego. Program angielski, niemiecki i francuski układane są na poziomie zaawansowanym. Wszystkie wersje programu EUROMOBIL mają zbliżoną szatę graficzną, ale ich zawartość jest indywidualną kwestią każdego partnera i w dużym stopniu zależy od kreatywności jego twórców.
Języka polskiego z całą pewnością nie można określić mianem lingua franca, zalicza się go bardziej do gatunku języków lokalnych, a więc zdecydowanie mniej przystępnych i mniej popularnych. Aczkolwiek dzięki projektom, takim jak EUROMOBIL, istnieje szansa na zniwelowanie tej lingwistycznej dyskryminacji i promocję Polski na arenie międzynarodowej. Specyficzny charakter tego multimedialnego programu daje bowiem nadzieję na zwiększenie liczby studentów przyjeżdżających na wymianę do naszego kraju. Co ważniejsze ów program może okazać się nieocenioną pomocą w nauce języka i w efekcie przyczynić się do integracji europejskiej.


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl