Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 20 lipica 2018
Czesława i Hieronima
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   

  Nr 29 (1376) 2018-07-19
  W NUMERZE:
» Kardiologia przy ul. Mickiewicza musi pozostać w Częstochowie
» Nastały upały – pijmy wodę z kranu!
» PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE”
»  BZZ… W ŻÓŁTO-CZARNE PASKI
» KONOPISKA ZAPRASZAJĄ
» FESTYN POD GRUSZĄ W RZERZĘCZYCACH
» ZAWODY BALONOWE W JANOWIE
» PATRIOTYCZNA KARTA SZPITALA NMP
» Odszedł Jan Dobrowolski, ostatni podoficer 27 Pułku Piechoty
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY
» Do Niepodległej – lipiec 1918 roku
» Kartki z kalendarza – kalendarium lipca
» WYDAWNICTWA
» Skra Częstochowa – Historia Klubu
» CZĘSTOCHOWIANIE W HISTORII ZAPISANI
» PROMOCJA MIASTA PRZEZ SPORT. Na żużel – 3,5 miliona, na siatkówkę – zero
» Skarb Kibica: KS SKRA CZĘSTOCHOWA
»  Skarb Kibica: RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
» Rada Dzielnicy Grabówka popiera budowę Mieszkań Plus. Tak dla Mieszkań Plus w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

praca w Czestochowie.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
Niezależne tramwaje
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Przejście dla pieszych na ul. Wolności, na przeciwko dworca PKP w Częstochowie wzbudza lęk wielu mieszkańców. Zagrożenie stwarza tu brak synchronizacji świetlnej dla ruchu samochodowego i tramwajowego, jednak szef Miejskiego Zarządu Dróg Kazimierz Augustyn ma przeciwne zdanie- Na tym przejściu dojdzie w końcu do tragicznego wypadku - alarmują nasi Czytelnicy. - Czerwone światło dla samochodów nie jest połączone z ruchem tramwajów. Choć jest "zielone" dla pieszych i samochody stoją, tramwaje, nie czekając na przechodzących przez jezdnię ludzi, ruszają. Rodzi to niebezpieczne sytuacje, bo jak wiadomo ruch jest tu ogromny. Spieszący się ludzie zmuszeni są ustępować tramwajom, często odskakując w ostatniej chwili, by nie wpaść pod pojazd. Dlaczego nikt nie rozwiąże? - pytają.
Sprawdziliśmy. Sytuacja opisana przez naszych Czytelników potwierdza się. Tramwaje jeżdżą swoim rytmem, nie zważając na czerwone światło dla samochodów na jezdni, a co grosza, na ludzi przechodzących na pasach, którzy pędzą, by zdążyć wsiąść do tramwaju. I choć się mocno spieszą, nierzadko mają zamykane drzwi przed nosem. Nie jest to nazbyt przyjemne, a już na pewno bezpieczne.
Co na to prezes MPK Krzysztof Nabrdalik? - Przy tym przejściu tramwaje nie mają w ogóle świateł i nie obowiązuje ich sygnalizacja przeznaczona dla pieszych i aut. Zgadzam się jednak, że obowiązkiem motorniczego jest zwracanie uwagi na przechodniów i umożliwienie im spokojnego przejścia przez jezdnię - mówi.
Zdaniem dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg Kazimierza Augustyna na tym przejściu wszystko jest w porządku. - Nie jest tu potrzebna sygnalizacja dla tramwajów. Jej obecność nie byłaby ułatwieniem, wręcz przeciwnie, pogorszyłaby warunki komunikacji zbiorowej, czyli byłaby niekorzystna dla pieszych - stwierdza. Argumentacja jest co najmniej zastanawiająca, bo to właśnie piesi zauważyli ewidentną usterkę w układzie świateł, która naraża ich na niebezpieczeństwo. - Już kilka razy o mały włos nie potrącił mnie ruszający tramwaj. Tu trzeba być bardzo ostrożnym, ale wystarczy moment nieuwagi i nieszczęście gotowe - mówi nam pan Wiesław T.
Choć staramy się w rozmowie telefonicznej wyłuszczyć niepokoje przechodniów, nie udaje się nam przekonać dyrektora i na pytanie: czy będzie coś poprawiane na tym przejściu, krótko rzuca: - Nie będziemy nic tam zmieniać. To rozwiązanie jest dopuszczalne. Funkcjonuje od ponad 20 lat i jest sprawdzone. W jego opinii taki system jest właśnie dla dobra pieszych. - Wysiadając z tramwaju można bez czekania na zielone światło przejść przez tory tramwajowe i w stronę dworca i przeciwną. Piesi idący ulicą muszą bardziej uważać na ruszające tramwaje. Poza tym nie jadą one szybko, więc nie stwarzają większego zagrożenia. Nie odnotowuje się w tym miejscu wypadków - mówi.
Trudno do końca zgodzić się z wywodem dyrektora, tym bardziej że rozwiązanie sygnalizacyjne przy Dworcu PKP jest precedensem. Wzdłuż całej linii tramwajowej na podobnych układach przejść przez jezdnię i tory tramwajowe ruch samochodowy i szynowy jest zsynchronizowany. Tak jest przy dworcu PKS, przy ul. Niepodległości (skrzyżowanie z ul. Równoległą) czy przy ul. Kościuszki i ul. Jasnogórskiej. Tu pomyślano o bezpieczeństwie. Dlaczego zatem kłopot jest z przejściem przy dworcu PKP? Czy trzeba czekać na tragedię, by decydenci od rozwiązań ruchu drogowego w mieście zmienili zdanie?
Póki co, kierownictwo MPK powinno przyuczyć motorniczych, by z większym pietyzmem zważali na najsłabszych użytkowników dróg. Uchroni to pieszych od ekwilibrystycznych wygibasów i, nie daj Boże, wypadku. Komentarze:
2009-01-17 13:01:39
natunkaaa
Dzisiaj byłam świadkiem wypadku dziecka właśnie na torach tranwajowych... Moim zdaniem to miejsce sprawia zagrożenie dla pieszych!
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl