Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 23 maja 2019
Iwony i Dezyderego
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 21 (1420) 2019-05-23
  W NUMERZE:
» Europoseł Jadwiga Wiśniewska Ambasadorem Polski Przyjaznej Osobom Starszym
» SPRZĄTAJMY PO PSACH, NIE DOKARMIAJMY GOŁĘBI
» Konferencja w sprawie ochrony powietrza
» KALENDARIUM EKOLOGICZNE
» GRATULUJEMY. Sukces Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelcu.
» CZĘSTOCHOWA. SLD i PO prezentują mieszkańcom gigantyczną podwyżkę za śmieci
» POD PATRONATEM ,,GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ". - NOWE POKOLENIE
» KONKURS POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. „Zofia Kossak na nowo – komiksowo”
» X Parada Postaci Literackich
» ŻYCZENIA DLA STRAŻAKÓW
» ANNA PURSKA
» PIĘKNO I KUNSZT
» Koncert w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski
» 100-lecie Polski Wolnej – maj 1919 rok
»  BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Od Monte Cassino do Bolonii
» Monte Cassino – duma i chwała Wojska Polskiego
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Pułkownik Sztabu Generalnego Adam Nałęcz-Nieniewski
» Zapomniana legenda częstochowskiego sportu i podziemia - Stanisław Wizner (1893-1942)
» Kartki z kalendarza - kartki maja
» WYDAWNICTWO REPLIKA
» 29 medali dla Polski
» GRATULUJEMY. Sukces młodego częstochowianina
» LAURY DLA CZĘSTOCHOWSKICH TENISISTÓW
» PIŁKA NOŻNA. Raków Mistrzem Fortuna 1. Ligi!
» SPORT W GMINACH
» SPORT W GMINACH
» AZS 2020 MISTRZEM POLSKI KADETÓW
» INWESTYCJE WE MSTOWIE
»  Nowa linia sezonowa przyśpieszona 67R utworzona w porozumieniu pomiędzy gminami Częstochowa i Olsztyn
» POD PATRONATEM ,,GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. O bezpieczeństwie na drodze w Mstowie
» W Koskach koło Panek zaśpiewano „Sto lat”
» Z RAPORTÓWKI POLICJANTA
» BEZPŁATNE WARSZTATY DLA BEZROBOTNYCH
» Z ortografią na ty


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
NIE TYLKO OBRAZKI INTYMNE
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Miejska Galeria Sztuki, jako jedna z nielicznych instytucji kultury w naszym mieście nie ma wakacji. A tak naprawdę to pracuje ze zdwojoną, a nawet z "poczwórzoną" siłą. W piątek, po kilkudniowej przerwie, spowodowanej zmianą ekspozycji, Galeria otworzyła swoje podboje dla spragnionej uduchowionych przeżyć publiczności. Tym razem, za jednym zamachem pokazywane są aż trzy wystawy.
Tuż za progiem, w głównej sali dawnego BWA możemy podziwiać Obrazki intymne Andrzeja Klimczaka - Dobrzanieckiego. Nadwrażliwych chcę ostrzec, że niczego intymnego w "tym" znaczeniu tam nie zobaczą... Jest tam za to cała masa dziwnych liter, hieroglifów niemal, słońc, drzew, piramid, murów, roślin, stołów, krzeseł i czego tam tylko jeszcze nasza wyobraźnia nie wyczaruje. O Dobrzanieckim mówi się, że maluje z dziecięcą ekspresją. - Przedmioty wrysowują się w atmosferyczne otoczenie lub wynurzają się z niego, sugerując iluzyjne gry - napisał o twórczości artysty Andrzej Kostołowski. - Są często spłaszczone na potrzeby (płaskich w gruncie rzeczy) malowideł i sytuują się w charakterystycznej, niezbyt grubej warstwie sugerowanej przestrzeni. Nadaje to całym kompozycjom ciekawy charakter emblematycznych tablic.
Andrzej Klimczak - Dobrzaniecki obchodzi w tym roku trzydziestolecie swojej pracy twórczej. Był studentem Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu. Od 1990 profesor mianowany, a zarazem nauczyciel akademicki (od 1971 roku) w tej Szkole, w latach 1990-93 jej rektor; od 1994 roku jest profesorem tytularnym. Nadal pracuje w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie prowadzi pracownię malarstwa i rysunku oraz w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze. Za swą twórczość był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, również poza Polską.
W drugiej, dużej sali częstochowskiej Galerii możemy podziwiać wystawę fotografii Jana Spałwana. Przecudnej urody zdjęcia, przedstawiające świat, w którym żyjemy, przyrodę (faunę i florę), dawną, a nawet bardzo dawną architekturę (ruiny zamku w Ogrodzieńcu...) miast i miasteczek, portrety ludzi to tylko niektóre z tematów, które są pod stałym "obstrzałem" aparatu Spałwana. Autor urodził się w 1921 roku w Grywie na Łotwie. Był żołnierzem II wojny światowej, od 1945 roku pełnił funkcję fotoreportera jednostki wojskowej w Kielcach. Fotografią artystyczną zainteresował się w 1967 roku; od 1973 roku czynnie uczestniczył w ruchu fotografii Krajoznawczej PTTK. - Krajobraz fotografuję z wewnętrznej potrzeby obcowania z przyrodą - napisał artysta we wstępie do swojego katalogu. - Potrzeba współżycia z przyrodą jest dla mnie czymś naturalnym. Głębokie ukochanie przyrody zwróciło moją uwagę na temat krajobrazu, którego jestem miłośnikiem i wyznawcą.
Jan Spałwan prezentował rekordową liczbę fotografii na ponad 500 wystawach, w kraju i za granicą, otrzymał wiele medali, nagród i wyróżnień.
W trzeciej, galeryjnej sali wiszą na ścianach ogromne fotografie i grafiki autorstwa Teresy Anny Ślusarek. Artystka, z pochodzenia kieletczanka ukończyła studia w Instytucie Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie, a dyplom z grafiki użytkowej uzyskała w pracowni prof. Ryszarda Osadczego (studentek którego prace możemy jeszcze oglądać w OPK "Gaude Mater") i prof. Grzegorza Banaszkiewicza.
W twórczości artystki, zarówno tej graficznej, jak i fotograficznej przebija tematyka gór, które wyraźnie ukochała. Jej pasją jest wspinaczka wysokogórska i turystyka. - Oglądam skomponowane przez nią pejzaże górskie i odnoszę wrażenie, że artystka rozpisała je niejako na głosy - rozmyślnie skupia uwagę widza na tym, co formalne, warsztatowe, na świadomości prawideł komponowania, ale też wyraźnie wskazuje na tropy, które pozwalają odczytać jej zamiar twórczy, intencje towarzyszące przy realizacji dzieła - napisała Marianna Karpińska. - Analiza i synteza, forma i kolor, zamiłowanie do szczegółu i dbałość o wyrazistość kompozycyjną - w tym niewątpliwie tkwi siła tych obrazów. I jeszcze jedno (...) - ogromna wrażliwość na piękno natury, jej złożoność i ...planowość.
Teresa Anna Ślusarek pracuje jako nauczyciel rysunku, malarstwa i grafiki w Liceum Plastycznym i Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych w Kielcach. Prowadzi również zajęcia w Instytucie Edukacji Plastycznej Akademii Świętokrzyskiej.


SYLWIA BIELECKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl