Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 22 stycznia 2019
Anastazegoi
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć
» Spotkania Ladies Night w Cinema City powracają w Nowym Roku!
» Jeszcze w styczniu w Klubie POLITECHNIK
» Sfilmowana historia
» W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Spektakl teatralny „Ci, co giną, będą siewcami”
» LUTY W KLUBIE POLITECHNIK
» Oddali krew - to takie proste
» POMOC OSOBOM BEZDOMNYM.PATROLE PONOWNIE BĘDĄ DOSTARCZAĆ CIEPŁE POSIŁKI DO MIEJSC NIEMIESZKALNYCH
» Rusza akcja „Ocal polskość nad Niemnem!”
» Adrianna Noszczyk zaśpiewa kolędy
» Objaśnienia podatkowe w sprawie zatrudniania pomocników w rolnictwie
» ZAĆMA U MŁODYCH
» JERZY KĘDZIORA - WIEŚCI Z AMERYKI


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
historia
Wzorcowy majątek ziemski w Pawonkowie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Od parafii do parafii w byłym województwie (166)

Opisując tydzień temu historię parafii w Pawonkowie zakończyłem odcinek na wspomnieniu o dwóch ziemnych mogiłach ukrytych na skraju dawnego parku dworskiego. Położone na nich kamienne krzyże z napisami informują, że spoczywają tutaj: Hans von Thaer (1917-29) i Jutta von Thaer (1911-14). Była to dwójka nieletnich dzieci Georga von Thaer (1872-1945), który odziedziczył Pawonków po swym ojcu Erneście. Tenże nabył te dobra w 1866 r. od grafa von Blumenthala. Na betonowym krzyżu (obok mogił dzieci) widnieje napis: "Chrystus ist mein Lieben - Phil.1. 21.". Druga część tej inskrypcji odsyła - jak sądzę - do listu św. Pawła do Filipian, którego cz. 1, werset 21 mówi: "Dla mnie bowiem żyć - to Chrystus, a umrzeć - to zysk". Jest to przekaz zaczerpnięty z biblii, która jest jedynym źródłem wiary ewangelickiej. Była więc to rodzina protestancka - choć wspierająca katolicką parafię w Pawonkowie - i stąd osobny pochówek na wydzielonym skrawku posiadłości.
Urodzony, w uszkodzonym niedawno przez pożar pawonkowskim dworze, spadkobierca tego majątku ukończył prawo we Wrocławiu. Już w wieku 33 lat zostaje starostą powiatowym w Lublińcu. Natomiast w czasie 1. wojny światowej pełni stanowisko niemieckiego Hauptmanna (kapitana) na terenie odebranym rosyjskiemu zaborcy (w tym także w Częstochowie). Funkcję zarządcy niemieckiego Śląska piastuje aż do 1933 r. Jednocześnie pasjonuje go nowoczesne rolnictwo i hodowla bydła, a swym majątkiem w Pawonkowie zarządza osobiście (wraz z żoną) aż do ucieczki przed Armią Czerwoną w styczniu 1945 r. Pradziadem Georga był słynny niemiecki agronom Albert Thaer (1752-1828) - założyciel pierwszej w Europie Wyższej Szkoły Rolniczej w Niemczech (1806) oraz reformator prawodawstwa rolniczego w zakresie uwłaszczania chłopów, stąd też jego krewniak - pawonkowski posiadacz ziemski - jeszcze jesienią 1944 r. objeżdżał swe dobra na rasowym koniu, pilnując, by wszystkie prace rolne były prowadzone na wysokim poziomie.
W 1911 r. von Thaer musiał sprzedać część swego majątku, by spłacić swych współspadkobierców. Był to obszerny park z niewielkim dworkiem (obecnie nadbudowanym i nadal zamieszkałym) oraz znajdujący się na wschód od niego folwark Nowe. Część ta nosiła charakterystyczną nazwę "Lustrzaniec" i istniała już w końcu XVIII w., gdy jej posiadaczem był starosta lubliniecki Johann von Stosch. Z chwilą przyznania w 1922 r. Pawonkowa Polsce, to właśnie Lustrzaniec trafił pod zarząd polski. Natomiast drugą część tego folwarku nosząca nazwę Dolniak (na południe od Lustrzańca) posiadał i zarządzał nią osobiście Georg von Thear, który mieszkał tutaj, w pobliżu grobów swoich dzieci.
Również po wojnie zachowano ten dwupodział majątku, bowiem powstał tutaj PRG (o nazwie "Lustrzaniec") - już nie istniejący - oraz Spółdzielnia Rolnicza (o nazwie "Lepszy Byt"), która do dzisiaj prosperuje. Dwa kilometry na południe od Pawonkowa przebiega jednotorowa linia kolejowa z Lublińca do Opola wybudowana w 1894 r. Znajduje się na niej stacja PKP Pawonków z charakterystycznymi budynkami dworcowymi. Główny budynek stacji (z zamkniętą teraz na głucho poczekalnią) powstał w latach międzywojennych, natomiast stojący obok kolejowy dom mieszkalny pochodzi z czasów powstania tej linii. Był więc na pewno świadkiem walk wyzwoleńczych w latach 1920-21, kiedy to znalazł się tutaj nawet powstańczy pociąg pancerny.

Tekst i zdjęcia -


ANDRZEJ SIWIŃSKI


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl