Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 16 czerwca 2019
Aliny i Justyny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 24 (1423) 2019-06-13
  W NUMERZE:
» KRUS DLA ROLNIKÓW. Nagrody dla najlepszych
» Dni Koniecpola. V Hetmaniada
»  Ogólnopolski konkurs kulinarny z nutą regionalnej tradycji
» Filharmonia Częstochowska zaprasza
» O UNII LUBELSKIEJ W GRONIE PRZYJACIÓŁ ZE WSCHODU
» Rusza budżet obywatelski
» DOKTOR HONORIS CAUSA POLITECHNIKI CZĘSTOCHOWSKIEJ
» Wyższe emerytury, bo żyjemy krócej
» Rośnie liczba pracujących emerytów
» Najzdolniejsi z nagrodami Prezydenta
»  KŁOMNICE. Liga Niezwykłych Bohaterów
» 70 lat Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Garnku
» Uczniowie Technikum Nr 4 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w SOS-W im. Konrada Mańki w Lublińcu wśród Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Gastronom
» Festiwal ,,ZZA MIEDZY? w Kłomnicach
»  Podziękowania za zwycięską kampanię
» Konferencja medyczna w Wyższej Szkole Zarządzania
» Maraton czytelniczy
» KONCERT ZESPOŁU 77 FM
» 5-LECIE „ANTIDOTUM”. Taniec sposobem na życie
» Deszczówka – źródło korzyści
» Ekologiczna torba na zakupy
» Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości wręczone
»  IX Święto Pułkowe 27 Pułku Piechoty – Częstochowa, 15 czerwca 2019


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
historia
Wzorcowy majątek ziemski w Pawonkowie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Od parafii do parafii w byłym województwie (166)

Opisując tydzień temu historię parafii w Pawonkowie zakończyłem odcinek na wspomnieniu o dwóch ziemnych mogiłach ukrytych na skraju dawnego parku dworskiego. Położone na nich kamienne krzyże z napisami informują, że spoczywają tutaj: Hans von Thaer (1917-29) i Jutta von Thaer (1911-14). Była to dwójka nieletnich dzieci Georga von Thaer (1872-1945), który odziedziczył Pawonków po swym ojcu Erneście. Tenże nabył te dobra w 1866 r. od grafa von Blumenthala. Na betonowym krzyżu (obok mogił dzieci) widnieje napis: "Chrystus ist mein Lieben - Phil.1. 21.". Druga część tej inskrypcji odsyła - jak sądzę - do listu św. Pawła do Filipian, którego cz. 1, werset 21 mówi: "Dla mnie bowiem żyć - to Chrystus, a umrzeć - to zysk". Jest to przekaz zaczerpnięty z biblii, która jest jedynym źródłem wiary ewangelickiej. Była więc to rodzina protestancka - choć wspierająca katolicką parafię w Pawonkowie - i stąd osobny pochówek na wydzielonym skrawku posiadłości.
Urodzony, w uszkodzonym niedawno przez pożar pawonkowskim dworze, spadkobierca tego majątku ukończył prawo we Wrocławiu. Już w wieku 33 lat zostaje starostą powiatowym w Lublińcu. Natomiast w czasie 1. wojny światowej pełni stanowisko niemieckiego Hauptmanna (kapitana) na terenie odebranym rosyjskiemu zaborcy (w tym także w Częstochowie). Funkcję zarządcy niemieckiego Śląska piastuje aż do 1933 r. Jednocześnie pasjonuje go nowoczesne rolnictwo i hodowla bydła, a swym majątkiem w Pawonkowie zarządza osobiście (wraz z żoną) aż do ucieczki przed Armią Czerwoną w styczniu 1945 r. Pradziadem Georga był słynny niemiecki agronom Albert Thaer (1752-1828) - założyciel pierwszej w Europie Wyższej Szkoły Rolniczej w Niemczech (1806) oraz reformator prawodawstwa rolniczego w zakresie uwłaszczania chłopów, stąd też jego krewniak - pawonkowski posiadacz ziemski - jeszcze jesienią 1944 r. objeżdżał swe dobra na rasowym koniu, pilnując, by wszystkie prace rolne były prowadzone na wysokim poziomie.
W 1911 r. von Thaer musiał sprzedać część swego majątku, by spłacić swych współspadkobierców. Był to obszerny park z niewielkim dworkiem (obecnie nadbudowanym i nadal zamieszkałym) oraz znajdujący się na wschód od niego folwark Nowe. Część ta nosiła charakterystyczną nazwę "Lustrzaniec" i istniała już w końcu XVIII w., gdy jej posiadaczem był starosta lubliniecki Johann von Stosch. Z chwilą przyznania w 1922 r. Pawonkowa Polsce, to właśnie Lustrzaniec trafił pod zarząd polski. Natomiast drugą część tego folwarku nosząca nazwę Dolniak (na południe od Lustrzańca) posiadał i zarządzał nią osobiście Georg von Thear, który mieszkał tutaj, w pobliżu grobów swoich dzieci.
Również po wojnie zachowano ten dwupodział majątku, bowiem powstał tutaj PRG (o nazwie "Lustrzaniec") - już nie istniejący - oraz Spółdzielnia Rolnicza (o nazwie "Lepszy Byt"), która do dzisiaj prosperuje. Dwa kilometry na południe od Pawonkowa przebiega jednotorowa linia kolejowa z Lublińca do Opola wybudowana w 1894 r. Znajduje się na niej stacja PKP Pawonków z charakterystycznymi budynkami dworcowymi. Główny budynek stacji (z zamkniętą teraz na głucho poczekalnią) powstał w latach międzywojennych, natomiast stojący obok kolejowy dom mieszkalny pochodzi z czasów powstania tej linii. Był więc na pewno świadkiem walk wyzwoleńczych w latach 1920-21, kiedy to znalazł się tutaj nawet powstańczy pociąg pancerny.

Tekst i zdjęcia -


ANDRZEJ SIWIŃSKI


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl