Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 16 czerwca 2019
Aliny i Justyny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 24 (1423) 2019-06-13
  W NUMERZE:
» KRUS DLA ROLNIKÓW. Nagrody dla najlepszych
» Dni Koniecpola. V Hetmaniada
»  Ogólnopolski konkurs kulinarny z nutą regionalnej tradycji
» Filharmonia Częstochowska zaprasza
» O UNII LUBELSKIEJ W GRONIE PRZYJACIÓŁ ZE WSCHODU
» Rusza budżet obywatelski
» DOKTOR HONORIS CAUSA POLITECHNIKI CZĘSTOCHOWSKIEJ
» Wyższe emerytury, bo żyjemy krócej
» Rośnie liczba pracujących emerytów
» Najzdolniejsi z nagrodami Prezydenta
»  KŁOMNICE. Liga Niezwykłych Bohaterów
» 70 lat Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Garnku
» Uczniowie Technikum Nr 4 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w SOS-W im. Konrada Mańki w Lublińcu wśród Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Gastronom
» Festiwal ,,ZZA MIEDZY? w Kłomnicach
»  Podziękowania za zwycięską kampanię
» Konferencja medyczna w Wyższej Szkole Zarządzania
» Maraton czytelniczy
» KONCERT ZESPOŁU 77 FM
» 5-LECIE „ANTIDOTUM”. Taniec sposobem na życie
» Deszczówka – źródło korzyści
» Ekologiczna torba na zakupy
» Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości wręczone
»  IX Święto Pułkowe 27 Pułku Piechoty – Częstochowa, 15 czerwca 2019


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
kultura
Koncert w Klasztorze
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Jubileusz 15-lecia Jasnogórskiego Kwartetu Wokalnego "Cantus"28. października 2007 r. w Kaplicy Sakramentu Pokuty na Jasnej Górze odbył się koncert jubileuszowy z okazji 15 lat istnienia Jasnogórskiego Kwartetu Wokalnego "Cantus".

Formą wyrażania wiary Kościoła stał się od wieków śpiew gregoriański stosowany podczas liturgii. W Kościele znajdują swoją przestrzeń wolności intelektualiści, artyści, ludzie kultury, której nieraz brakuje im gdzie indziej. Taką przestrzeń znalazła na Jasnej Górze grupa młodych muzyków, wówczas studentów Instytutu Muzyki WSP w Częstochowie, którzy w maju 1992 r. utworzyli zespół muzyczny. Jasnogórski Kwartet Wokalny "Cantus" powstał z inicjatywy o. Jerzego Tomzińskiego - ówczesnego przeora Jasnej Góry i na zawsze wpisał się w pejzaż kulturalny tego miejsca.
Głównym celem śpiewaczej działalności Kwartetu jest kontynuacja tradycji śpiewu gregoriańskiego na Mszy św. konwentualnej łacińskiej, podczas których wykonuje części stałe oraz utwory czterogłosowe muzyki religijnej zarówno starych mistrzów, jak i współczesnych kompozytorów. Na Msze św. o godz. 8.00 w Kaplicy Matki Bożej przybywają głównie sympatycy śpiewu gregoriańskiego, zafascynowani jego pięknem.
- Po reformie jaka miała miejsce po Synodzie Watykańskim II Msza św. łacińska zanikła. Stolica Apostolska jednak proponuje, aby tradycję tych Mszy w klasztorach zachować.15 lat temu Msza św. łacińska na Jasnej Górze spowszedniała, chciałem podkreślić piękno tej liturgii i szukałem kogoś, kto mógłby wykonywać chorał gregoriański. Do tej pory chorał śpiewali tylko mężczyźni, kwartet jest zespołem mieszanym i to jest novum. Jasna Góra to miejsce reprezentacyjne, dlatego tak ważny jest poziom śpiewu. Kwartet tworzą profesjonaliści. Zasługą kierownika artystycznego zespołu, jest wysoki poziom chorału: dobry program i dobrze wykonywany. Mam wielkie uznanie i wielką radość z tego, że mimo iż zmieniają się przeorzy, członkowie zespołu - to dzieło trwa. Ludzie chcą pewnego misterium, śpiew gregoriański daje to poczucie sacrum - mówi o. Tomziński.
Zespół śpiewa również podczas uroczystości religijnych, związanych z życiem Sanktuarium. Od początku kierownikiem artystycznym zespołu jest Przemysław Jeziorowski, wykładowca w Instytucie Muzyki Akademii im. Jana Długosza i dyrygent chóru "Camerata Nova" Akademii Polonijnej. Opiekunowie na przestrzeni tego czasu zmieniali się. Obecnie, jest nim o. Ignacy Rękawek - kustosz sanktuarium.
Zespół nie zamyka się w repertuarze sakralnym, ale jest otwarty na inne formy śpiewu: ludowy, rozrywkowy. Przykładem mogą być koncerty: w klubie jazzowym "Paradoks" 19 maja 2004, czy w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach w ramach warsztatów muzycznych dla dzieci. Kwartet koncertował nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami: w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemczech. Wykonał nagrania dla II Programu Polskiego Radia i Radia BBC Nottingham oraz zrealizował audycję dla I Programu Telewizji Polskiej.
Dla zespołu utwory piszą tacy kompozytorzy jak Romuald Twardowski ("Te Mater Alma" i "O gloriosa Domina").
Wśród wielu nagród Kwartet otrzymał drugie miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 1997 r., pierwszą nagrodę na Festiwalu Muzyki Chóralnej - Juliusz Łuciuk - 50-lecie twórczości kompozytorskiej w 2004 r., pierwsze miejsce na IX Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej Myszków 2004 r., nagrodę Burmistrza Miasta Koniecpola w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Pielgrzymkowej i Liturgicznej "Gaudium et Gloria" w 2002 r.
Podczas 15 lat istnienia skład zespołu się zmieniał. Obecnie tworzą go następujące osoby:
• Sylwia Piłat - sopran - absolwentka Instytutu Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie
• Lidia Jeziorowska - alt - absolwentka Instytutu Muzyki WSP w Częstochowie
• Przemysław Jeziorowski - tenor - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Emisji Głosu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy - kierownik artystyczny zespołu
• Zbigniew Gładysz - baryton - absolwent Instytutu Akademii Muzycznej im. Jana Długosza
w Częstochowie
28. października br. Jasnogórski Kwartet Wokalny "Cantus" świętował jubileusz 15-lecia swojego istnienia, w ramach którego m.in. modlono się w intencji zespołu, byłych i obecnych jego członków. "Poczuliśmy się bardzo wyjątkowo, ponieważ śpiewaliśmy nie tak jak zwykle na chórze, tylko na dole, tuż przed obliczem Matki Bożej, co sprawiło, że bardzo to przeżyliśmy. Poczuliśmy też wdzięczność w słowach ojca przeora za naszą posługę, za to, że 15 lat śpiewamy i uczestniczymy w modlitwie za zakon ojców Paulinów" - mówią p. Lidia i Przemysław Jeziorowscy.
Podczas koncertu zorganizowanego z tej okazji zespół, w wyżej wymienionym składzie wykonał m.in. utwory: W. Byrda, O. di Lasso, J. Arcadelta, Wacława z Szamotuł, M. Gomółki, M. Sawy, R. Twardowskiego, J. Glenca, R. Dubry.
Koncert prowadziła Wanda Malko.


Elżbieta Nowak


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl