Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 21 lutego 2019
Eleonory i Feliksa
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» Bieg dla Andżeliki i Antosia.
» „Zielona Pracownia 2018”
» Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów
» Szczepienia kryterium przyjęć do żłobków i przedszkoli
»  Miasto ponowie rozpatruje wniosek Włodar Trade o zwiększenie produkcji
» Roksana Węgiel dla „Gazety Częstochowskiej"
» Wykład prof. Filipa Musiała
» Poczta Polska działa z myślą o swoich klientach
» PAMIĘCI PREMIERA JANA OLSZEWSKIEGO
» Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» WŁODARZE POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO. „Mieszkańcy mogą liczyć na moją pomoc”
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej powróciła z krótkiego tournée w Portugalii trwającego od 1 do 4 lutego 2019 roku
» Ideologizacja w szkołach
» Wśród przyjaciół psy zająca zjadły
» Młodzież poznaje ludzi nauki
» Tutoring na Uniwersytecie
» Tutoring pomaga w rozwoju
» Wieczór 232. BÓG HONOR OJCZYZNA
» 100-lecie Polski Wolnej – luty 1919 r.
»  BOHATER KOŚCIOŁA I SOLIDARNOŚCI
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Wacław Teofil Stachiewicz
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» ROCZNICA WYWÓZEK NA SYBIR
» Kartki z kalendarza – kartki lutego
» OBRAZY PRZESZŁOŚCI. Krystyna Kolińska-Sochaczewska
» MAPA HISTORII CZĘSTOCHOWY. Pamięci żołnierzy 27. Pułku Piechoty
» POLSKI KRÓL MARSZÓW. EDWARD MAJ
» SYDERYTY DLA ZASŁUŻONYCH
» Dlaczego pożyczamy coraz więcej?
» Kolejny alarm powodziowy na ul. Traktorzystów w Częstochowie
» Wyklęci za patriotyzm


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
aktualności
Enion odmawia napraw
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Apel do częstochowskiego oddziału Enion S.A.Niewyjaśnione kwestie formalno-prawne dotyczące eksploatacji sieci energetycznych stały się źródłem konfliktu pomiędzy Zakładem Energetycznym Enion a gminami powiatu częstochowskiego, myszkowskiego, kłobuckiego i lublinieckiego. Gminy utworzyły zespół, który ma problem rozwiązać.

Sprawa, jak wyjaśnia zastępca wójta gminy Olsztyn Lidia Piestrzyńska wchodząca w skład Zespołu, rozstrzyga się o płatności za użytkowanie linii energetycznych. – W związku z tak zwanym uwolnieniem cen energii wyłoniły się ważne dla odbiorców problemy. Zakład żąda opłat za zużycie prądu i dodatkowo za eksploatację sieci, w tym jej naprawy. A jako właściciel powinien ponosić te koszty – mówi Piestrzyńska.
Spór „owocuje” tym, że zakład energetyczny Enion nie wykonuje napraw oświetlenia ulicznego w gminach powiatu częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego oraz lublinieckiego. Dotyczy to również Częstochowy. – Umowa z miastem wygasła z końcem grudnia ubiegłego roku. Przez dwa miesiące 2008 roku zakład wykonywał naprawy akonto, gdyż umowa miała być podpisana. Niestety, Miejski Zarząd Dróg w ostatnich dniach wycofał się. Enion obsługuje około 40. gmin, z 14. nie ma podpisanych umów – mówi rzecznik prasowy Enionu Jacek Piersiak.
Wójtowie gmin Ciasnej, Kochanowic, Miedźna, Mstowa, Olsztyna, burmistrz gminy Żarki oraz Dyrekcja Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie rozpoczęli batalię o uregulowanie niejasności płatniczych. Powołali zespół ds. współpracy gmin z grupą Enion, który ma się zająć się trzema podstawowymi sprawami. – Przede wszystkim musimy zdiagnozować stan energetyczny gmin, stworzyć bazę. Musimy również wypracować propozycje optymalnej współpracy z prawnego i finansowego punktu widzenia oraz podjąć działania prowadzące do rozwiązań ustawodawczych, z których jasno będzie wynikać, że za utrzymanie, modernizację i odtwarzanie majątku trwałego odpowiada właściciel a nie użytkownik energii – wylicza Lidia Piestrzyńska.
Zespół zaapelował do Enionu, by do czasu wyjaśnienia sporu cywilno-prawnego zaprzestał praktyki nie naprawiania urządzeń, gdyż zagraża to bezpieczeństwu publicznemu. Ponadto takie działania noszą znamiona szantażu, a ciemne ulice i dezinformowanie mieszkańców gmin nie mogą być argumentem w negocjacjach.
Zdaniem zespołu sprawę powinno się rozstrzygnąć na poziomie ustawodawczym. – To zadanie dla parlamentu, tym bardziej, że system finansowego rozliczania zakładu energetycznego jest ewenementem w skali kraju. Inaczej sprawa się kształtuje w przypadku wodociągów czy telekomunikacji. Odbiorcę nie powinny interesować indywidualne naprawy na cudzym majątku, to powinno być wkalkulowane w cenę – stwierdza Lidia Piestrzyńska.
Problem nabiera szerszego wymiaru. Zespół gmin subregionu częstochowskiego spotkał się w Sosnowcu z podobną grupą wyłonioną ze Śląskiego Związku Gmin, Powiatów i Prezydentów. – Weszli do niego przedstawiciele Sosnowca, Bielska-Białej i Żywca. Współpracą, wyjaśnieniem i uregulowaniem kwestii zainteresowany jest również Enion. 31 marca spotykamy się z dyrektorem Regionalnej Izby Obrachunkowej, obecny ma być też dyrektor ds. dystrybucji Enionu Roman Guła – mówi Piestrzyńska.
Oby rozmowy były udane, bo dopóki nie ma rozwiązań legislacyjnych, skutki zawirowań wokół energii najbardziej odczują mieszkańcy. Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl