Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 21 października 2018
Urszuli i Hilarego
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 42 (1389) 2018-10-18
  W NUMERZE:
» KONFERENCJA PRASOWA W SPRAWIE AFERY HYBRYDOWEJ W CZĘSTOCHOWIE
» CZĘSTOCHOWA. Trwa okupowanie sali sesyjnej. Prezydent uciekł z sali obrad. Czy boi się mieszkańców?
» Czyszczenie jurajskich skał
» PRE_COP24: o polskich celach i priorytetach polityki klimatycznej
» KALENDARZ EKOLOGICZNY
»  36 milionów na budowę wałów przeciwpowodziowych
» Święto Poczty Polskiej – 460 urodziny Narodowego Operatora
» UNIWERSYTET HUMANISTYCZNO-PRZYRODNICZY ZAPRASZA NA KONFERENCJĘ
» ,,Solidarność" popiera Artura Warzochę
» BOOSTER MŚP - I w Regionie Booster Małych i Średnich Przedsiębiorstw
» TEATR PIASKU TETIANY GALITSYNY - MAŁY KSIĄŻĘ
» Maraton horrorów w Cinema City
»  BIEG CHARYTATYWNY „WOLNOŚĆ NA 5”
» III Ponadregionalny Festiwal Piosenki Podwórkowej
» Niemiecka młodzież w krzepickim liceum
» MIESZKANIE PLUS – rusza w Częstochowie
» CZĘSTOCHOWA. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod Sąd Rejonowy
» Dobre perspektywy trzeba umieć wykorzystać
» Pasowanie na ucznia
» Artystyczna służba
» Jasna Góra w drodze do Niepodległości
» PROMOCJA KSIĄŻKI
» UROKI KAMPANII SAMORZĄDOWEJ
» 19 października - rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki
» WSPANIAŁA AKCJA PARTIOTYCZNO-EDUKACYJNA - „Częstochowa w godle zaklęta”
» Ruszy przebudowa stadionu Raków
» Będą się uczyć jak zachować się podczas ataku terrporystycznego
» LIST DO REDAKCJI. Za głośno na Skrze
» Dopłaty: ARiMR wypłaciła ponad pół miliarda zł zaliczek
» Pomoc po suszy: ARiMR wypłaciła rolnikom ponad 403 mln zł


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
Nic bardziej się nie liczy niż dobro dziecka
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
ŚWIĘTY ANTONI Z PADWY PATRONEM KATOLICKICH SZKÓŁ SPECJALNYCH11 czerwca Katolickie Szkoły Specjalne Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich otrzymały imię Św. Antoniego z Padwy. – Święty Antoni, to święty nie tylko od zagubionych rzeczy. To opiekun wszystkich ludzi zagubionych w drodze do Boga i na drodze życia. Ale także opiekun dzieci – podkreślał ks. arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak.

Po uroczystej Eucharystii w kościele pod wezwaniem Bożego Ciała, której przewodniczył abp Stanisław Nowak dzieci, młodzież wraz z rodzicami i nauczycielami przeszli ze sztandarem do budynku szkoły. Przybyli goście, m. in., założyciel Stowarzyszenia ks. Stanisław Garncarek, zastępca prezydenta Miasta Częstochowy Zdzisław Ludwin, naczelnik Wydziału Edukacji Dorota Sobala, prezes Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Jan Szyma, dyrektorzy Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich oraz szkół katolickich w regionie złożyli na ręce dyrektor placówki Antoniny Chmielewskiej życzenia dla całej społeczności szkolnej.
Goście z podziwem oglądali program artystyczny zaprezentowany przez uczniów, który rozpoczęto pokazem multimedialnym opowiadającym o życiu patrona. Potem dziewczęta zatańczyły taniec białych lilii, kwiatu będącego jednym z atrybutów świętego, symbolizujący niewinność. Nad przebiegiem uroczystości w kościele i szkole czuwały nauczycielki – Ewelina Musialak, Beata Szymanek, Marta Sowińska, Ksymena Wolińska, Jolanta Wróblewka i Daria Jeziak oraz ks. Zbigniew Zalejski.
Pedagodzy szczególnie podkreślają serdeczną, przyjazną dzieciom i nauczycielom atmosferę w szkole. – Tu możemy się realizować, wspierać dzieci w rozwoju i przygotowywać je do życia – podkreślają. Ich życzliwy stosunek do wychowanków wpływa na codzienne relacje interpersonalne. – Nasi uczniowie mają różny stopień niepełnosprawności, ale, co ważne, są ze sobą bardzo zżyci. Wspierają się w różnych sytuacjach, pomagają sobie nawzajem, ucząc się tolerancji, akceptacji – podkreśla Marzena Binek-Sypek. – Najważniejsze jest dobro dziecka, to przyświeca naszej edukacji. Nic bardziej się nie liczy – akcentuje dyrektor Antonina Chmielewska.
UG
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich działa w Polsce od 1990 roku. Gimnazjum SPSK powstało w 2001 roku z inicjatywy rodziców. Z czasem utworzone zostały także Katolicka Szkoła Zawodowa SPSK i Katolicka Szkoła Przysposabiająca do Pracy SPSK – wszystkie mieszczą się w tym samym budynku przy ul. Okólnej 17/19.
Uczniami szkół są dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, posiadające orzeczenie do kształcenia specjalnego – aktualnie kształci się 170. Dzieci dojeżdżające z okolic Częstochowy mają możliwość zamieszkania w internatach, prowadzonych przez siostry zakonne. Nauka w szkołach jest bezpłatna. Nauczyciele to wykwalifikowana kadra. Praca na zajęciach jest zindywidualizowana, nauczyciele pracują z dziećmi w małych grupach. Na terenie szkoły działają także kółka zainteresowań: muzyczne, plastyczne, teatralne, fotograficzne, zdrowego żywienia, informatyczne.
Szkoła Przysposabiająca do Pracy przygotowuje młodzież niepełnosprawną intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym w kierunku kucharz małej gastronomi i ogrodnik.
Szkoła Zawodowa przygotowuje młodzież do wykonywania następujących zawodów: kucharz małej gastronomii, piekarz, cukiernik, fryzjer, pracownik obsługi hotelowej, tapeciarz, malarz, blacharz samochodowy.

Foto uczniowie przygotowali dla gości poczęstunek. Ozdobą stołu był wypieczony przez nich chleb. Prezentują go Żaneta Kołaczyk i Magdalena Matusiak.
Obraz Matki Bożej z Guadalupe przekazały prezes SPSK Wioletta Błasiak i dyrektor SPSK Maria Chodkiewicz.


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl