Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 21 lutego 2019
Eleonory i Feliksa
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» Bieg dla Andżeliki i Antosia.
» „Zielona Pracownia 2018”
» Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów
» Szczepienia kryterium przyjęć do żłobków i przedszkoli
»  Miasto ponowie rozpatruje wniosek Włodar Trade o zwiększenie produkcji
» Roksana Węgiel dla „Gazety Częstochowskiej"
» Wykład prof. Filipa Musiała
» Poczta Polska działa z myślą o swoich klientach
» PAMIĘCI PREMIERA JANA OLSZEWSKIEGO
» Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» WŁODARZE POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO. „Mieszkańcy mogą liczyć na moją pomoc”
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej powróciła z krótkiego tournée w Portugalii trwającego od 1 do 4 lutego 2019 roku
» Ideologizacja w szkołach
» Wśród przyjaciół psy zająca zjadły
» Młodzież poznaje ludzi nauki
» Tutoring na Uniwersytecie
» Tutoring pomaga w rozwoju
» Wieczór 232. BÓG HONOR OJCZYZNA
» 100-lecie Polski Wolnej – luty 1919 r.
»  BOHATER KOŚCIOŁA I SOLIDARNOŚCI
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Wacław Teofil Stachiewicz
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» ROCZNICA WYWÓZEK NA SYBIR
» Kartki z kalendarza – kartki lutego
» OBRAZY PRZESZŁOŚCI. Krystyna Kolińska-Sochaczewska
» MAPA HISTORII CZĘSTOCHOWY. Pamięci żołnierzy 27. Pułku Piechoty
» POLSKI KRÓL MARSZÓW. EDWARD MAJ


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
Najstarszy periodyk w Częstochowie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
29 września w Ratuszu Miejskim Częstochowskie Towarzystwo Naukowe promowało 34. tom „Ziemi Częstochowskiej”
W najnowszym tomie zawarto wieloprzedmiotową tematykę z zakresu archeologii, historii i kultury. Publikacje naukowe zamieścili w nim m.in. Zbigniew Bereszyński, Waldemar Tyras, Elżbieta Hurnikowa, ks. Jan Związek, Marian Głowacki, Renata Sowada – Wróciłem do przedwojennej i z lat 60. formuły interdyscyplinarnego przeglądu tego, co dzieje się w Częstochowie. Wcześniej niektóre tomy były monografiami – mówi Marceli Antoniewicz, który nad zawartością merytoryczną periodyku czuwa od 1998 roku. Nowym trendem z kolei jest zmiana szaty graficznej wydawnictwa. Tu redaktorzy zrezygnowali z tradycji. O zeszłego roku kolejne edycje są zdobione nową okładką. Do 34 tomu zaprojektował ją Ryszard Baranowski.

Historia wydawnictwa „Ziemi Częstochowskiej” sięga okresu przedwojennego. 25 lutego 1932 r. Kazimierz Kuhn, ówczesny starosta częstochowski, przedstawił propozycję utworzenia Towarzystwa Popierania Kultury Regionalnej. Gdy 23 października 1932 r. Kazimierz Kuhn wyjechał z Częstochowy, zarząd TPKR przyznał mu tytuł honorowego prezesa i stanowisko powierzył Wacławowi Płodowskiemu. Po jego śmierci 23 marca 1938 roku prezesem został Aleksander Radłowski.
W 1932 roku Towarzystwo ustanowiło Fundusz im. inż. K. Kuhna w wysokości 5000 zł – na sumę złożyło się społeczeństwo Częstochowy. Miał on służyć rozwijaniu prac naukowo-badawczych i utworzeniu specjalnego wydawnictwa „Ziemia Częstochowska” (ZC). Z funduszu wydano I i II tom oraz Zeszyt 1 tomu III ZC. Pierwszy ukazał się w 1934 r. w liczbie 1000 egzemplarzy. Na 322 stronach opublikowano artykuły będące plonem indywidualnych prac naukowo-badawczych oraz sprawozdanie z działalności TPKR. Wydała go firma wydawniczej W. Nagłowskiego.
Drugi tom ZC miał 270 stron i ukazał się w 1938 r., również w nakładzie 1000 egzemplarzy. Został wydrukowany w drukarni Franciszka Dionizego Wilkoszewskiego. W początku 1938 r. przystąpiono do składania pracy dr Noska pt. „Badania archeologiczne w Opatowie częstochowskim”, która miała stanowić zeszyt 1 tomu III ZC. Zeszyt ten oddany został do rąk czytelników dopiero po wojnie, w kwietniu 1946 roku. Liczył 23 strony, został wydany w nakładzie 100 egzemplarzy przez Drukarnię P.D. Wilkoszewskiego. Tom III ZC, obejmujący zeszyty 2, 3 i 4 ukazał się dopiero w 1947 roku.
Po wojnie TPKR wznowiło działalność 11 kwietnia 1946 r. Prezesem został Aleksander Radłowski, wiceprezesem Kazimierz Sabok. W 1950 r. władze miejskie zamknęły Towarzystwo. Dopiero zmiany polityczno-społeczne po październiku 1956 stworzyły możliwość wznowienia jego działalności. Stało się to 29 listopada 1957 na Prezydium MRN. Kierownictwo powierzono Antoniemu Kłykowi, z-cy przewodniczącego Prezydium MRN.
W czerwcu 1958 roku Towarzystwo wydało „Przewodnik po Częstochowie i okolicy”, przygotowany pod red. T. Kwaśniewskiego. W 1961 r. ukazał się czwarty tom „Ziemi Częstochowskiej”. W latach 60.-80 periodyki były publikowane z kilkuletnimi przerwami, od początku lat 90, nieprzerwanie do dzisiaj „Ziemia” ukazuje się z cyklu rocznym (z małymi wyjątkami).Na zdjęciu mgr inż. Dariusz Stefański, sekretarz ds. organizacyjnych, dr Marceli Antoniewicz, sekretarz ds. naukowych, dr Juliusz Sętowski, przewodniczący komisji rewizyjnej, dr Franciszek Sobalski, członek zarządu i dr Marian Głowacki, prezes CzTNUG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl