Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 23 października 2018
Teodora i Seweryna
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 43 (1390) 2018-10-25
  W NUMERZE:
» WYBORY SAMORZĄDOWE 2018. W Częstochowie nie będzie drugiej tury


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
Studenci w Zachęcie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Ośmioro studentów kierunku malarstwo w Instytucie Plastyki Akademii im. Jana Długosza 20 lutego w Konduktorowni, siedzibie Zachęty, zaprezentowało prace dyplomowe ze specjalizacji dodatkowej – litografii. Ekspozycję można oglądać do 6 marca.Marta Budziszewska, Łukasz Gawron, Marcin Jakubczak, Magda Jasińska, Piotr Migza, Leszek Paszkowski, Damian Wilk i Olga Żakowicz przez dwa i pół roku tajniki litografii odkrywali pod kierunkiem prof. Krystyny Szwajkowskiej. Technika zauroczyła ich. Jak się wyrazili – choć jest trudna, poprzez swoją plastyczność i wielość środków wyrazu, daje wiele satysfakcji artystycznych. Dowodem wielowymiarowości litografii są zaprezentowane prace w Zachęcie, różnorodne w formie i treści.
– Studenci mieli do wyboru dwie dodatkowe, ale obowiązkowe, pracownie – litografię i scenografię (prowadzi dr Marian Panek – przyp. red.). Kierunek kończy się pracą zaliczeniową, postanowiliśmy jednak pokazać dorobek szerszej publiczności, by skonfrontować wartość prac z oceną odbiorcy – mówi profesor Krystyna Szwajkowska.
Jak studenci argumentowali wybór Pani pracowni?
– Zapewne, gdy podejmowali decyzję, nie za bardzo zdawali sobie sprawę z tego czym jest litografia, co tak naprawdę ich czeka i jak trudne to doświadczenie. Litografia wystawiła ich na dużą próbę cierpliwości i wytrwałości, wiele nieudanych odbitek, rysunków wylądowało w koszu, ale nauczyli się.
– Jakie mają refleksje po zakończeniu kształcenia?
– Cieszą się, że zdecydowali się na wybór litografii. Potwierdzają, że jest to bardzo plastyczna technika w naturalny sposób uzupełniająca malarstwo.
A jak Pani profesor ocenia swoich studentów?
– Jestem z nich bardzo zadowolona, wykazali się dużym talentem artystycznym i wiem, że polubili litografię.
Jaki wykazali poziom?
– Myślę, że on nigdy nie jest równy na początku, ale za czasem się wyrównuje, bo zwykle studenci podążają ku najlepszemu ze swojej grupy. Na początku były kryzysy, niektórzy wątpili, chcieli przerwać, ale były to chwilowe załamania. Tak zdarza się często, znam to z wieloletniego doświadczenia pedagogicznego. Nie raz, gdy nieudana odbitka lądowała w koszu słyszałam: „ja już więcej tej litografii robić nie będę”, ale później przychodzi czas na miłość. To następuje w momencie – i to jest fascynujące w pracy dydaktycznej – kiedy student zaczyna rozumieć, co się dzieje na kamieniu. Zwykle jednak, by to nastąpiło muszą minąć przynajmniej dwa semestry. Wówczas otwiera się cała gama możliwości, studenci osiągają swobodę wypowiedzi artystycznej i z większą wyobraźnią pracują. Muszę jednak powiedzieć, że dotyczy to tych, którzy w sposób poważny i z szacunkiem odnoszą się do kamienia. To może śmiesznie brzmi, ale chodzi o respekt do wszystkich reguł technologicznych.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl