Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 24 czerwca 2018
Jana i Danuty
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   

  Nr 25 (1372) 2018-06-21
  W NUMERZE:
» OŚRODEK W JASTRZĘBIU KOŁO PORAJA JUŻ OTWARTY. „Jurajska Przystań” zaprasza
» SPRAWIEDLIWOŚĆ WEDŁUG PREZYDENTA MATYJASZCZYKA. Dodatek przedemerytalny dla niektórych
» Edukacja – przede wszystkim
» FUNDUSZ POMAGA, 30 tysięcy złotych na pracownie w częstochowskiej szkole
» Edukacyjne konkursy wspierane przez WFOŚiGW w Katowicach
» Nadal potrzebna eko-aktywność
» KONKURS MÓJ LAS. Laury dla częstochowskich uczniów
» PATRIOTYCZNA UROCZYSTOŚĆ W CZĘSTOCHOWIE. Ordery Prezydenta Kaczorowskiego przekazane Jasnej Górze
» 38. rocznica powstania ,,Solidarności"
» W OPINII RADNEGO. Znikające miasto Częstochowa
» O Polsce w Koszęcinie, Kłobucku i Poczesnej
» PRZEŁAMALI BARIERY Z ISD HUTĄ CZĘSTOCHOWA. Wszyscy są zwycięzcami
» ŚLADEM NASZYCH PUBLIKACJI. Prezydent rezygnuje
» Piękno i prawda w malarstwie
» FOTOGRAFIA. Konkurs z przesłaniem
»  WYSTAWA W ROK-U. Afirmacja
» Paderewski Kędziory z szansą na wygraną
» Wyróżnienie wykładowcy Uniwersytetu
» ROTMISTRZ WITOLD PILECKI I JEGO CZĘSTOCHOWSKI EPIZOD
»  raportówki policjanta. Tragiczny wypadek w Kniei
» Urbanizacja dawnej Częstochowy
» Uniwersyteckie święto. Marszałek Senatu na Uniwersytecie w Częstochowie
» OSTATNI ŚWIADEK. 100. urodziny Jana Dobrowolskiego, podoficera 27 Pułku Piechoty
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Generał dywizji Karol Stanisław Schubert
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Jan Podsiadły ps. „Jacek”, 12 kwietnia 1922 – 5 grudnia 2011
» Święto pułkowe 27. Pułku Piechoty
»  Kartki z kalendarza -kalendarium czerwca
» Czy wiesz, że…
» WOJENNE WSPOMNIENIA, Naród bez historii to jak drzewo bez korzeni
»  LEKKA ATLETYKA. Magdalena Brendel wystartuje w reprezentacji Polski
»  PIŁKA NOŻNA II Liga, Sezon 2018/2019
» LEKKA ATLETYKA. Międzywojewódzki mecz lekkoatletyczny U 18 w Krakowie
»  PIŁKA NOŻNA. Pierwszy transfer do Rakowa Częstochowa
» PIŁKA NOŻNA. Skra Częstochowa awansowała do drugiej ligi
» Zwycięstwo, ale bez bonusa
»  Szczepienia przeciw grypie będą refundowane
» LVI zwyczajna sesja Rady Miasta Częstochowy. Niekorzystne zmiany
»  Probiotyki? Tak – biorę, ale nie wiem co
»  Intymny poradnik podróżujących kobiet


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

praca w Czestochowie.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
historia
Współbracia księdza Jerzego
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autoraPierwszą ofiarą jest zamordowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa (UB) kapelan Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej (ZWZ – AK), kapłan diecezji przemyskiej Michał Pilipiec (1912 -1944). Ksiądz ten , po wcześniejszych torturach został wywieziony do lasu i wraz ze swoimi współtowarzyszami walki zamordowany strzałem w tył głowy. Jego zwłoki, częściowo spalone, porzucono w lesie, nawet ich nie zakopując.
„Popiełuszką lat stalinowskich” nazwano małopolskiego kapelana partyzantów, jezuitę księdza Władysława Gurgacza (1914-1949). Ówczesne media np. Trybuna Ludu określały go mianem „krwawego jezuity”, a radzieccy „historycy religii” umieszczali go w swoich encyklopediach jako wzór „klasowego wroga”. Ten wspaniały człowiek, wybitny duchowny i rekolekcjonista kilkakrotnie uchodził śmierci, w końcu nie chcąc pozostawić aresztowanych przez UB chłopców z oddziału – „Żandarmerii” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej na Sądecczyźnie, sam oddał się w ręce „komunistycznej sprawiedliwości”. Skazano go na karę śmierci, a 14 września 1949 roku ( w liturgiczne święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego) wyrok wykonano.
Przez pracownika UB zamordowany został 5 lutego 1947 roku ksiądz Lucjan Niedzielak (1904 -1947), kuzyn księdza Stefana Niedzielska (1914 – 1989), zamordowanego również w „niewyjaśnionych okolicznościach” przez „nieznanych sprawców” 20 stycznia 1989 roku na plebanii kościoła św. Karola Boromeusza w Warszawie. Ksiądz Lucjan , proboszcz parafii w Huszlewie w diecezji siedleckiej, był niezłomnym kapelanem AK i WiN. Ksiądz Stefan przez całe swoje życie świadczył prawdę o Katyniu, starał się min. upamiętnić na powązkowskim cmentarzu „ Tych co polegli na Wschodzie”, już po śmierci jego ofiarę z życia określono jako „ostatnią ofiarę Katynia”.
Ze względu na bestialstwo sprawców, porównywalną do śmierci księdza Jerzego może być również zbrodnia popełniona przez milicjantów z Lubartowa na księdzu Janie Szczepańskim (1890 – 1948).Duchowny ten, słynący z antykomunistycznych wystąpień został uprowadzony w nocy z 22 na 23 sierpnia 1948 roku z plebanii w Kuźnicy Bychawskiej. Jego zmasakrowane zwłoki wyłowiono z rzeki Wieprz dopiero 3 września. Ciało nosiło ślady nieludzkich tortur – przestrzelony bok, związane ręce, opuchnięta twarz, liczne ślady pobicia do tego pozrywane paznokcie u rąk i nóg, wydłubane oczy i wycięty język oraz genitalia. Sprawcy działali ze szczególnym okrucieństwem, mieli świadomość tego, ze panujący porządek prawny gwarantuje im bezkarność, rzeczywiście przez dziesięciolecia byli „nieznani”.
Niejako „przy ołtarzu i na oczach ludzi” swoje życie zakończyli księża Roch Łaski (1902-1949) z diecezji łódzkiej i Roman Kotlarz (1928-1976) z diecezji sandomierskiej. Pierwszy, wieloletni więzień obozu hitlerowskiego w Dachau, aresztowany na oczach swoich parafian w kościele, w Wielki Piątek 1949 roku. Następnie po wielogodzinnych torturach umieszczony na oddziale neurologicznym szpitala w Łodzi i tam praktycznie uśmiercony. Ksiądz Kotlarz, błogosławiący i czynnie wspierający uczestników radomskiego protestu w 1976 roku, pobity przez nieznanych sprawców, zasłabł w czasie koncelebrowanej Mszy świętej i po kilkudziesięciu godzinach zmarł.
„Nadzwyczaj” nieoczekiwane zgony kapłanów zdarzyły się również w regionie częstochowskim. W Niedzielę Palmową 1950 roku trakcie rekolekcji wielkopostnych na plebanii kościoła w Pocześnie w bestialski sposób został zamordowany ksiądz Boguchwał Tuora (1902-1950) i jego czterech najbliższych współpracowników, a w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 1982 roku w Cielętnikach ksiądz Leon Błaszczak (1930-1982). Wszystko wskazuje na to, iż w zabójstwo tego drugiego zamieszani są członkowie, działającej nielegalnie w strukturach ówczesnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Specjalnej Grupy Dezintegracyjnej „D”.
Ostatnimi ofiarami systemu, oprócz wspomnianego księdza Stefana Niedzielaka, są dwaj duchowni, którzy ponieśli śmierć w roku polskiej „bezkrwawej rewolucji”. Ksiądz Stanisław Suchowolec (1958-1989), przyjaciel księdza Jerzego i ksiądz Sylwester Zych (1950-1989), więzień stanu wojennego, następnie kapelan Konfederacji Polski Niepodległej i środowisk niezależnej młodzieży warszawskiej. Obaj księża byli założycielami tajnego Chrześcijańsko- Patriotycznego Instytutu im. ks. Jerzego Popiełuszki, obaj też wielokrotnie ujawniali swój stosunek do „władzy ludowej”, inwigilowani i prześladowani przez aparat bezpieczeństwa zostali zamordowani w tajemniczych okolicznościach.
To oczywiście nie wszystkie przypadki nagłych i zazwyczaj tajemniczych zgonów księży. Wszystkie ofiary łączy jedno – byli przeciwnikami panującego ustroju społecznego i nigdy nie kryli swoich poglądów. Natomiast wspólnota ich męczeństwa to trwałe i jakże bolesne doświadczenie całego polskiego Kościoła Powszechnego.Literatura:

Maślikowski S., Specjalna Grupa Dezintegracyjna „D” w regionie częstochowskim, Gazeta Solidarna z 30.06.2008

Żurek J.; W obliczu śmierci. Zabójstwa osób duchownych w powojennej Polsce (1944 – 1989), [w:] Represje karne wobec osób duchownych i konsekrowanych w PRL w latach 1945 – 1989, Lublin 2004
Sławomir Maślikowski


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl