Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 19 listopada 2018
Elżbiety i Seweryna
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 46 (1393) 2018-11-15
  W NUMERZE:
» MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II - ZAPRASZA
»  100 lat Niepodległości w Częstochowie. Było biało-czerwoni i radośnie
» „Święta miłości kochanej ojczyzny, czują cię tylko umysły poczciwe”
» IZBA REGIONALNA – WIELKIE OTWARCIE NA 100 LAT NIEPODLEGŁEJ
» Zaproszenie na charytatywny bal w Olsztynie
» POMOC DLA POLAKÓW NA WILEŃSZCZYŹNIE. Wielkie pakowanie darów
» Krzysztof Świertok świętuje 25 lat pracy na Jasnej Górze
» Dolina Miłosierdzia: rekolekcje ze św. Hildegardą
» Dzień Pluszowego Misia 2018


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
informacje
Wyruszyli z pomocą do powodzian
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
CZĘSTOCHOWSCY RYCERZE KRZYSZTOFA KOLUMBAGustowne, eleganckie płaszcze tzw. mucety i szarmanckie maniery. To uderza przy pierwszym kontakcie z Rycerzami Krzysztofa Kolumba. Ale nie to jest najistotniejsze. Celem Zakonu Rycerzy Kolumba, największej w świecie katolickiej organizacji świeckiej, jest działalność charytatywna, praca na rzecz Kościoła i budowanie cywilizacji miłości.

Globalnie Zakon Rycerzy Krzysztofa Kolumba zrzesza ok. 1,8 mln członków. W Polsce Rady Lokalne organizacji funkcjonują od kilku lat – aktualnie są dwadzieścia dwie, skupiają ponad 1500 członków. W Częstochowie pierwsza Rada Lokalna Rycerzy Krzysztofa Kolumba (nr 14.955) im. ks. bp Teodora Kubiny powstała w styczniu 2010 roku. Działa przy parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ul. Michałowskiego i ma 36 członków. Kapelanem jest proboszcz parafii ks. Ryszard Umański, a Wielkim Rycerzem – Włodzimierz Łukomski.
Jak wyjaśnia Rafał Sikora, były częstochowski Wielki Rycerz, obecnie członek Rady Krajowej w Polsce, w szeregi tej organizacji mogą wstąpić tylko mężczyźni. – Zakon nawiązuje do średniowiecznych związków cechowych, idei rycerstwa, braterstwa i jedności oraz miłosierdzia i patriotyzmu. Podejmujemy pracę na rzecz Kościoła i ludzi potrzebujących wsparcia – mówi Sikora i dodaje. – Pragniemy kształtować u mężczyzn poczucie wartości, dumy i godności. Nie chodzi oczywiście o budowanie wizerunku macho, ale mężczyzny pełnego rycerskości, wrażliwości, otwartego na potrzeby innych ludzi.
Kto może zostać Rycerzem Kolumba? – Każdy pełnoletni mężczyzna, praktykujący katolik. Jednakże musi otrzymać rekomendację władz kościelnych. Jesteśmy organizacją dla mężczyzn w różnym wieku, na przykład w Warszawie jedną trzecią członków stanowią studenci. W Częstochowie grupa jest dojrzała wiekowo, ale bardzo aktywna i prężna – podkreśla Rafał Sikora.
Najważniejszy cel Zakonu to działalność charytatywna. Wśród akcji światowych były, na przykład, przekazanie wózków inwalidzkich dla mieszkańców Haiti poszkodowanych trzęsieniem ziemi, budowanie szkół i sierocińców, finansowanie transmisji z Watykanu. Podstawą są jednak działania oddolne, organizowane przez członków Rad Lokalnych. Częstochowscy Rycerze przeprowadzili już kilka ważnych przedsięwzięć. – Zorganizowaliśmy stałą pomoc dla rodziców, którzy wychowują jedenaścioro dzieci. Zakupujemy dla nich książki, ubrania, żywność, pomogliśmy w remoncie dachu. Wysyłamy też dzieci na kolonie, pomagamy siostrom zakonnym – wylicza Rafał Sikora.
Teraz częstochowscy Rycerze podjęli działania na rzecz powodzian. Pomoc realizują w dwojaki sposób: przekazując artykuły odzieżowo-żywnościowe oraz poprzez pracę przy likwidowaniu szkód. W niedzielę 22 sierpnia z Wielowsi, koło Sandomierza, wróciła dziesięcioosobowa grupa. Pomoc skierowali do sióstr Dominikanek ze zgromadzenia założonego przez Matkę Kolumba Różę Białecką.
Logistycznie akcję przygotował i przeprowadził Krzysztof Witkowski, szef firmy „President”, znany z wielkiej bezinteresowności. – Cel skonsultowaliśmy z ks. kanonikiem Andrzejem Sobotą z parafii pw. Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie. Powiedział nam, że siostry bardzo pomagają tamtejszej społeczności. Podczas powodzi, najpierw łodzią, potem traktorem, rozwoziły codziennie pięćset, ugotowanych przez siebie obiadów. Powódź zniszczyła ich XVII-wieczną kaplicę, którą trzeba odnowić. Ratować trzeba też tamtejszy kościół. W obu obiektach woda utrzymywała się na wysokości nawet półtora metra – mówi pan Krzysztof.
Akcję zbiórki rzeczy dla powodzian ogłoszono w parafii ks. proboszcza Ryszarda Umańskiego. Wierni zareagowali niezwykle spontanicznie. Przekazali: ręczniki, odzież, koce, pościel, kołdry, a nawet pralki, lodówkę, meble, dywany. – Darów zebraliśmy około dziesięć palet. Przy ich transportowaniu do kościoła pomagali bezdomni z MOPS – dodaje Witkowski.
Pomysłem humanitarnym udało mu się również zarazić swoich przyjaciół z firm budowlanych, między innymi, z „Budokartu”, właściciele zapewnili fachową pomoc, oraz z „TAKO”, której szef ofiarował wózek dziecięcy. Dary nadchodziły do ostatnich minut przed wyjazdem, ostatnim rzutem na taśmę dotarły od jednego z przedsiębiorców tapczan i dywan
Wśród osób, które udały się do Wielowsi byli młodzi lektorzy z kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej – Marcin i Mateusz, dwóch pracowników MOSiR-u – Adrian i Kamil, pracownik firmy budowlanej „Budokart” – Rafał, dr Marek z PST Medical Polska oraz pięciu Rycerzy Kolumba, bracia: Włodzimierz, Stanisław, Mieczysław, Marek (jednocześnie PST Medical) i Krzysztof (szef „Presidenta”).
Częstochowska wyprawa humanitarna wyruszyła 21 sierpnia, o godzinie 3.45. – Jechaliśmy wyposażeni duchowo, z błogosławieństwem księdza arcybiskupa Stanisława Nowaka. Byliśmy też przygotowani jak profesjonalna brygada remontowa. Dzięki pomocy firmy „Semex” zakupiłem ekwipunek dla dwunastu osób: młotki, mesle, okulary i rękawice ochronne, maski przeciwpyłowe, czapki, zatyczki do uszu. Ale sprzęt dostarczył też pracownik „Budokartu”. Przywiózł ze sobą dziesięć mesli, młotków i okularów ochronnych oraz profesjonalny, jedenastokilogramowy młot pneumatycznych – opowiada Krzysztof Witkowski.
W Wielowsi częstochowian przywitała siostra przełożona zgromadzenia Beata Talik. – Przekazaliśmy dary i utworzyliśmy trzy ekipy. Dwie osoby szorowały ławki w kaplicy sióstr, dwie pracowały w ogrodzie przed figurą św. Dominika, pozostali kuli ściany wewnątrz kościoła. Tu największą pracę wykonał pan Rafał z „Budokartu”, młotem pneumatycznym skuł ponad 50 procent zgniłego tynku. Z kościoła wywieźliśmy ponad sto taczek gruzu – kontynuuje pan Krzysztof. On z kolei naprawił siostrom dwa specjalistyczne łóżka dla osób niepełnosprawnych (koszt jednego to kilkanaście tysięcy złotych). – Zdemontowałem elektronikę i suszyłem silniki przez trzy godziny. Dobrze, że siostra przełożona zdobyła suszarkę elektryczną, bo w zakonie takiego sprzętu nie było – śmieje.
Po ciężkiej pracy częstochowianie noc spędzili u księży Pallotynów. Wcześniej jeszcze pomogli przy paczkowaniu pieczywa, które niespodziewanie dostarczyła piekarnia „Szczyrk”. Rozdano je po Mszy świętej w niedzielę, w której w pełnym rynsztunku czynnie uczestniczyli Rycerze Kolumba. Jedną z intencji była modlitwa za pomyślność Krzysztofa Witkowskiego i jego żony Ewy – w tym dniu obchodzili 29 rocznicę ślubu.
– Poproszono mnie o krótką wypowiedź. Początkowo odmówiłem, nie miałem koncepcji. Gdy jednak brat Stanisław zapomniał przekazać pozdrowienia od naszego arcybiskupa, odruchowo podszedłem do ambony. Pozdrowiłem mieszkańców od arcybiskupa Nowaka i nagle mnie olśniło. Zacząłem mówić: „Jasnogórska Pani, Tyś naszą Hetmanką, Polski tyś Królową i najlepszą Matką”. A u was taką dobrą Hetmanką jest siostra Beata. Uhonorujmy jej poświęcenie brawami.” Takich zwyczajów w tym regionie nie ma, a jednak wszyscy jak jeden mąż, łącznie z księdzem proboszczem Andrzejem i wikarym Franciszkiem, klaskali przez ponad minutę. Siostra Beata łapała się za głowę. Była skonfudowana, to bladła, to zlewała się rumieńcem. A potem przytoczyłem zdarzenie, które opowiedział mi jeden z tamtejszych mieszkańców. Wywiózł on swoją zwierzynę przed powodzią na wzgórze, a w nocy usłyszał wycie psa. Wstał, otworzył drzwi i zobaczył swojego psiaka. Zwierzę położyło się na progu i nie pozwoliło zamknąć drzwi. Było to jak symbol, jakby trzymał przejście dla kolejnych zwierząt. I wy, moi drodzy – mówiłem do zebranych na Mszy – trzymajcie głowy w progu kościoła, dając świadectwo swojej wiary i miłości do Boga i ludzi. W ten sposób utorujecie innym drogę do Boga. Gdy skończyłem, w kościele panowała niesamowita cisza. Spojrzałem na ludzi i wszyscy płakali, a najbardziej, wręcz krokodylimi łzami, mężczyzna, który opowiedział mi swoją historię. Po nabożeństwie ksiądz proboszcz powiedział mi, że nawet gdyby odprawił dwieście Mszy świętych, nie przekazałby tak wspaniałego świadectwa wiary. Byłem wzruszony – opowiada Krzysztof Witkowski.


Organizatorzy akcji bardzo dziękują firmie „President” za pomoc w transporcie i zakupie specjalistycznego sprzętu. Ponadto cały czas poszukują firm, które chętnie przyłączą się do akcji w formie wsparcia doradztwa fachowego, finansowego lub wypożyczenia specjalistycznego sprzętu. Aktualnie siostry potrzebują patelni elektrycznej do zbiorowego żywienia.


Tradycją Rycerzy Kolumba stają się spotkania w Częstochowie. W okresie Wielkiego Postu odbyły się na Jasnej Górze rekolekcje, na których gościli arcybiskupa archidiecezja częstochowskiej ks. Stanisława Nowaka. 4 września przybędą na uroczystość koronacji Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej nową koroną i sukienką.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl