Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 21 lutego 2019
Eleonory i Feliksa
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» Bieg dla Andżeliki i Antosia.
» „Zielona Pracownia 2018”
» Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów
» Szczepienia kryterium przyjęć do żłobków i przedszkoli
»  Miasto ponowie rozpatruje wniosek Włodar Trade o zwiększenie produkcji
» Roksana Węgiel dla „Gazety Częstochowskiej"
» Wykład prof. Filipa Musiała
» Poczta Polska działa z myślą o swoich klientach
» PAMIĘCI PREMIERA JANA OLSZEWSKIEGO
» Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» WŁODARZE POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO. „Mieszkańcy mogą liczyć na moją pomoc”
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej powróciła z krótkiego tournée w Portugalii trwającego od 1 do 4 lutego 2019 roku
» Ideologizacja w szkołach
» Wśród przyjaciół psy zająca zjadły
» Młodzież poznaje ludzi nauki
» Tutoring na Uniwersytecie
» Tutoring pomaga w rozwoju
» Wieczór 232. BÓG HONOR OJCZYZNA
» 100-lecie Polski Wolnej – luty 1919 r.
»  BOHATER KOŚCIOŁA I SOLIDARNOŚCI
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Wacław Teofil Stachiewicz
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» ROCZNICA WYWÓZEK NA SYBIR
» Kartki z kalendarza – kartki lutego
» OBRAZY PRZESZŁOŚCI. Krystyna Kolińska-Sochaczewska
» MAPA HISTORII CZĘSTOCHOWY. Pamięci żołnierzy 27. Pułku Piechoty
» POLSKI KRÓL MARSZÓW. EDWARD MAJ
» SYDERYTY DLA ZASŁUŻONYCH
» Dlaczego pożyczamy coraz więcej?
» Kolejny alarm powodziowy na ul. Traktorzystów w Częstochowie
» Wyklęci za patriotyzm


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
polityka
Częstochowskie obrazki polityczne … (2)
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Komitety i partiePo wyborach czerwcowych 1989 roku polskie życie polityczne stanęło przed dramatyczną alternatywa – pytaniem: hegemonia, czy pluralizm?
Propozycję hegemoniczną zaaplikowała lewica KOR-owska. Michnik, Kuroń, Geremek, ale także sam Wałęsa – przerazili się tak miażdżącego zwycięstwa narodu w półwolnych przecież wyborach powszechnych. Michnik uznał wręcz – i pisał i mówił – że to nie komuniści, komunistyczne służby specjalne i uwłaszczająca się komunistyczna nomenklatura pozostają największymi wrogami Polski i demokracji, lecz rozbudzony patriotycznie, spragniony niepodległości i wolności polski naród, którego kondycję i tożsamość Michnik i jego towarzysze określali przy pomocy starannie dobranych etykiet: szowinizm, nacjonalizm, nierozsądnego straceńczo – ofiarniczego, w gruncie rzeczy samobójczego i ksenofobicznego, antyeuropejskiego patriotyzmu; antyintelektualnego, płytko- dewocyjnego katolicyzmu itd.
Takie krzywe zwierciadło spreparowanego i zmanipulowanego ethosu ustawił Michnik – w swojej błyskawicznie monopolizującej opinię publiczną „Gazecie Wyborczej” – i kazał się w nie narodowi wpatrywać. Ale usidlić Polaków propagandowo, to stanowczo za mało. Trzeba było nad tak rozkiełznanym a jednocześnie zacofanym narodem zapanować strukturalnie, systemowo, politycznie. Tego, wedle Michnika i towarzyszy mogła dokonać tylko jedna ogólnopolska partia polityczna „Solidarność”. Oczywiście, Michnik pilnie obserwował i dostrzegał, naturalne przecież, po latach niewoli, cenzury i intelektualnego wyjałowienia, przybierające na sile przejawy różnicowania się ideowo- programowego polskiego społeczeństwa. Michnik wielkodusznie to przewidział i dlatego jego partia „Solidarność” była w zamyśle: „pluralistyczna” i frakcyjna; Aleksander Hall miał być dyżurnym narodowcem, Andrzej Wielowieyski – chadekiem, Bronisław Geremek- socjaldemokratą; w innych specjalnościach – w razie potrzeb – inni spece.
To fundamentalne zagrożenie dla suwerennego kształtowania się i zagospodarowywania polskiej wolności i niepodległości- nieomylnie dostrzegł Jarosław Kaczyński i sformułował dojrzałą , skuteczna odpowiedź. Miałem wówczas, wiosna 1990 roku wielki zaszczyt i honor stanąć u boku Jarosława Kaczyńskiego i w gronie kilkunastu osób współzakładać Porozumienie Centrum – zapoczątkowujące budowę nowoczesnej, polskiej sceny politycznej, w głównych orientacjach i tendencjach – mimo wszystkich różnic i upływu ponad dwu dekad – trwałej po dziś dzień.
W Częstochowie Porozumienie Centrum zakładałem razem z posłem Markiem Dziubkiem, przewodniczącym Klubu Parlamentarnego PC, częstochowianinem. W tym samym czasie liderowałem lokalnie ruchowi Komitetów Obywatelskich, formalnie pełniąc role: wiceprzewodniczącego Częstochowskiego Komitetu Obywatelskiego i wiceprzewodniczącego Federacji Komitetów Obywatelskich Województwa Częstochowskiego. Wykorzystałem: i to, że PC stanowiło atrakcyjną, umocowaną w Sejmie nadzieję dla Polski, i to, że ruch Komitetowy posiadał strukturę, co prawda sformalizowaną, ale tyle pluralistyczną, co otwartą. Stąd w początkowym okresie pojawiło się w częstochowskim PC całe mnóstwo ruchliwych, prężnych i ambitnych działaczy: Andrzej Golański, Jarosław Ciura, Ryszard Baranowski, Bożena Zejler, Grzegorz Więciorkowski, Zdzisław Radecki, Ryszard Zawadzki, a nawet – i tu niespodzianka – Tadeusz Wrona i Jerzy Zając. Od razu było widać, że niektórym w PC będzie za ciasno.
I tak… wybrany prezydentem Częstochowy Tadeusz Wrona założył wkrótce całą serię własnych partii samorządowych – Ligę Miejską, Wiejską i Krajową, która w końcu w roku 1997. doprowadziła go na, bardzo wysoką – biorącą, 13.pozycję na krajowej liście wyborczej AWS… i do Sejmu. A, wybrany przewodniczącym częstochowskiej Rady Miasta, Jerzy Zając ostro przestawił zwrotnicę, trafiając z PC do ROAD-u, później do Unii Demokratycznej i Unii Wolności, w barwach której został w 1997 roku – posłem, a dzisiaj jest częstochowskim radnym PO.

Szymon Giżyński


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl