Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 16 czerwca 2019
Aliny i Justyny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 24 (1423) 2019-06-13
  W NUMERZE:
» KRUS DLA ROLNIKÓW. Nagrody dla najlepszych
» Dni Koniecpola. V Hetmaniada
»  Ogólnopolski konkurs kulinarny z nutą regionalnej tradycji
» Filharmonia Częstochowska zaprasza
» O UNII LUBELSKIEJ W GRONIE PRZYJACIÓŁ ZE WSCHODU
» Rusza budżet obywatelski
» DOKTOR HONORIS CAUSA POLITECHNIKI CZĘSTOCHOWSKIEJ
» Wyższe emerytury, bo żyjemy krócej
» Rośnie liczba pracujących emerytów
» Najzdolniejsi z nagrodami Prezydenta
»  KŁOMNICE. Liga Niezwykłych Bohaterów
» 70 lat Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Garnku
» Uczniowie Technikum Nr 4 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w SOS-W im. Konrada Mańki w Lublińcu wśród Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Gastronom
» Festiwal ,,ZZA MIEDZY? w Kłomnicach
»  Podziękowania za zwycięską kampanię
» Konferencja medyczna w Wyższej Szkole Zarządzania
» Maraton czytelniczy
» KONCERT ZESPOŁU 77 FM
» 5-LECIE „ANTIDOTUM”. Taniec sposobem na życie
» Deszczówka – źródło korzyści
» Ekologiczna torba na zakupy
» Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości wręczone
»  IX Święto Pułkowe 27 Pułku Piechoty – Częstochowa, 15 czerwca 2019


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
historia
JÓZEF PREMIK (1890 - 1963)
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Wybitni badacze Regionu
Badacz ten znany jest w naszym regionie przede wszystkim z popularnego opracowania pt.: "Budowa i dzieje geologiczne okolic Częstochowy", które ukazało się w pierwszym numerze "Ziemi Częstochowskiej" w roku 1934.
Józef Premik urodził się 110 lat temu, 11 listopada 1890 r., w małym, ale uroczym miasteczku - Sanoku, będącym dawną stolicą ziemi sanockiej o niezwykłej historii sięgającej XII wieku, malowniczo położonym nad stromymi brzegami Sanu, oraz pełnym zabytkowych budowli, jak m.in. zamek królewski Kazimierza Wielkiego a później, w latach 1523 - 1548, siedziba Mikołaja Wolskiego ówczesnego starosty sanockiego. Tutaj znajduje się również wspaniały zespół klasztoru ojców Franciszkanów i wiele innych zabytków. Sanok posiada również piękne okolice i nasz badacz - jako młody chłopiec - biegał zapewne po najbliższych "Orlich Skałach" i zaglądał do tajemniczej "Królewskiej Studni". Od wczesnej młodości stykał się z ludźmi związanymi z bogactwem fliszu Podkarpacia - ropą naftową i wodami mineralnymi - z geologami i wiertaczami, którzy przede wszystkim zwrócili na siebie uwagę młodego Premika.
Szkołę średnią skończył w mieście rodzinnym, a studia wyższe rozpoczął w Krakowie na Wydziale Filozoficznym (dział geologiczny) Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wybuch pierwszej wojny światowej pokrzyżował plany edukacyjne Premika w zmusił go do kontynuowania dalszej nauki w Pradze, a potem w Wiedniu. Po studiach rozpoczyna pracę w kraju jako nauczyciel szkoły średniej, ale wkrótce w roku 1917 wcielony zostaje do wojska i następnie skierowany do służby geologicznej w Albanii, gdzie rozpoczyna badania w celu znalezienia złóż ropy naftowej niezbędnej do prowadzenia działań wojennych przez rozpadającą się już dynastię Habsburgów wiekiej C.K.Austrii.
W owym czasie Albania była krajem niemal półdzikim. Premik - młody absolwent geologii - bez jakiejkolwiek pomocy, bez szczegółowych map, przez przeszło rok, w niezwykle ciężkich warunkach terenowych, wykonywał pionierską robotę geologiczną na fliszu albańskim. W rezultacie zebrał mnóstwo okazów paleontologicznych potrzebnych do określenia stratygrafii warst geologicznych oraz charakterystycznych dla badanych rejonów - skał i minerałów, które wykorzystał później do oryginalnej pracy na temat wapni alweolinowych środkowej Albanii.
W roku 1919 za "Studia nad bryozoami sylurskimi Podola" uzyskał stopień doktora filozofii z zakresu geologii. W pracy tej zilustrował jako pierwszy w Polsce 39 gatunków mszywiołów. Również w tym samym roku rozpoczyna pracę w nowopowstałym Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie, który otwarty został 7 maja 1919 r. Od tej daty rozpoczyna się wytężona i żmudna praca geologiczna Premika związana głównie z bliższymi i dalszy-mi okolicami Częstochowy. Opracowuje stratygrafię utworów jury środkowej i górnej całego pasa jurajskiego od Częstochowy po wieluń. W rezultacie od 1922 r. w szeregu sprawozdań Państwowego Instytutu Geologicznego przedstawia szczegółową budowę geologiczną całego powiatu wieluńskiego, okolic Praszki, Działoszyna, Lipia, krzepic, Kłobucka i Częstochowy.
Opracowuje profile geologiczne powyższych rejonów udokumentowane bogatymi seriami okazów paleontologicznych. Jak gdyby na marginesie tych głównych prac ogłasza również "Kilka uwag o dyluwialnym zlodowaceniu Tomoru w południowej Albanii", gdzie wykorzystuje materiały zebrane sprzed 1919 r. Sporządza i ogłasza również kilka notatek w czasopismach naukowych na temat znalezionych przez siebie po raz pierwszy w jurze polskiej szczątków sagowca w Sulejowie nad Pilicą. Publikujeteż prace dotyczące zagadnień czwartorzędu województwa łódzkiego oraz ciekawą notatkę o pochodzeniu i wieku torfowiska w Konopiskach pod Częstochową.
Jak zaznaczono na początku niniejszego artykułu, w roku 1934 ukazuje się w pierwszym numerze "Ziemi Częstochowskiej" jego popularne opracowanie pt. "Budowa i dzieje geologiczne okolic Częstochowy", gdzie omawia szczegółowo iły rudonośne, ich pochodzenie i sposób powstawania łącznie z syderytami. Do publikacji tej załączył mapkę geologiczną w skali 1:75 000 oraz kilka profili geologicznych.
Wcześniej, bo w 1933 r., zakończył pracę badawczą w Instytucie Geologicznym i przeniósł się do Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie, gdzie objął Katedrę Geografii. Praca z młodzieżą była zawsze marzeniem i powołaniem Premika, a i studenci wprost go uwielbiali za niezwykłą bezpośredniość i wysokie poczucie humoru.
Po wojnie, w roku 1951, zostaje dziekanem Wydziału Biologiczno-Geograficznego PWSP, a w kilka lat potem przyznano mu tytuł docenta. Wspólnie z prof. Mochnackim opracował pierwszą po 1945 r. Mapę Geologiczną Polski.
Zmarł w 1963 r. pozostawiając po sobie bogaty dorobek naukowy i szczery żal oraz wdzięczną pamięć współpracowników uczelni pedagogicznej w Warszawie.


ZBIGNIEW ZADRUSKI


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl