Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 15 grudnia 2018
Celiny i Waleriana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 50 (1397) 2018-12-13
  W NUMERZE:
» Koalicja SLD+PO nie złożyła żadnego wniosku do budżetu. Radny PO Przemysław Wrona zrezygnował z funkcji radnego.
» Astygmatyzm i zaćma - niebezpieczny duet
» Trwa sprawdzanie szczelności częstochowskiej sieci ciepłowniczej
»  W Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie prezydium Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy.
» Finał akcji ,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”
» Choinki pięknie przystrojone
» Koncert gitarzystów światowego formatu
» Stanowisko Rady Miasta. 100 lat praw kobiet
» Gwiazdy zagrają z Kubą Błaszczykowskim już po raz trzeci.
» Mają odbudować tor w Wyrazowie
» Budynek spod Częstochowy z tytułem Fasada Roku 2018!
» Liga 40-latków w Piłce Siatkowej - relacja
» Smog wpływa na nasze życie od początku aż po kres
» ,,Melodie Bożych Trąb"
» Ponad połowa Polaków zimą nie chroni oczu przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi UVA i UVB
» WIGILIA U PLASTYKÓW
» Włókniarz z niezmienioną nazwą
» Ważne informacje dla pacjentów z zaawansowanym czerniakiem
» LIST Matki z prośbą o pomoc
» CZĘSTOCHOWSKIE WYDAWNICTWA. „Niebezpieczne Sąsiedztwo” Artur Kawka
» Dla dzieci, czyli MOPSowe Mikołajki
» WYDAWNICTWO NOWA ERA DLA DZIECI - wymarzony prezent pod choinkę


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
historia
IWAN GREGORIEWICZ DREWICZ 1739 - 1800
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Ocena tej postaci w jego biografii jest jednoznaczna: bezwzględny żołdak, sadysta, zachłanny na łupy. Był Niemcem o nazwisku Johan von Drewitz służącym w armii pruskiej. W latach 1756 - 1763, podczas Wojny Siedmioletniej, jako kapitan dowodził kompanią piechoty w twierdzy szczecińskiej, z której zdezerterował do armii rosyjskiej. Tam zmienił nazwisko na Iwan Gregoriewicz Drewicz. Wcielony do pułku huzarów szybko awansował do stopnia majora a wkrótce pułkownika. Już jako dowódca pułku w składzie rosyjskiego korpusu interwencyjnego P. Kreczetnikowa, w lutym 1767, wkracza w granice Rzeczy-pospolitej. Na początku jednostka ta pełniła zadania osłonowe wobec ambasadora Rosji w Polsce, brutalnego intryganta M. Repnina, a następnie zbrojnie zwalczała oddziały konfederatów barskich. Jako dowódca tej jed-nostki płk. I. Drewicz był znany z okrucieństwa i nie-pohamowanego nawyku do grabieży. Ten pruski żołdak w moskiewskim mundurze wpisał się do rejestru najciemniejszych łotrów działających na Ziemiach Polskich, jako jeden ze sług rosyjskiego imperatora. Polskę opuścił w 1774 r. w stopniu brygadiera. Służąc w garnizonach na Ukrainie awansował do stopnia generała majora. Za wierność carowi, prócz odznaczeń, otrzymał szereg majątków ziemskich zagrabionych prawowitym właścicielom. Historycy rosyjscy określili Drewicza mianem "rzeźnika" i "rabusia". Miejmy nadzieję, że w pamięci mieli innych rosyjskich "rzeźników" (Suworow, Paskiewicz), którzy działali nie mniej krawawo na Ziemiach Polskich. Gen. Iwan Gregoriewicz Drewicz zmarł w 1800 r.
Obecność wojsk płk Iwana Drewicza w Częstochowie 230 lat temu. Zanim doszło do bezpośrednich walk wokół jas-nogórskich murów, pomiędzy żołnierzami płk. K. Pułas-kiego a sołdatami płk I. Drewicza, ci dwaj dowódcy walczyli przeciwko sobie wcześniej ze zmiennym szczęściem: 31.03.1769 pod Lwowem, 3-5.08.1770 pod Izbami na Podkarpaciu, 5.09 pod Pińczowem. 11.09.1770 (inne źródła podają 9.09.) 25-letni zdolny i doświadczony płk K. Pułaski podstępem "opanował" jasnogórską twierdzę; miał po jej zdobyciu do dyspozycji 1450 obrońców i 40 dział. 31.12.1770 przednie szwadrony Drewicza zostają przepędzone przez chorągwie jazdy polskiej aż do Rędzin. 1.01.1771 główne siły rosyjskie otaczają Częstochowę. 2.01. rozpoczyna się bombardowanie artyleryjskie polskiej obrony z miernym skutkiem. 3.01. przybywają do klasztoru parlamentarzyści, żądając poddania twierdzy. Spotykają się ze zdecydowaną odmową. 4.01. ustają działania w związku z wigilią prawosławną. 4/5.01. wypad, czyli "wycieczka" na baterię rosyjską. W wyniku tej akcji wycięto kanonierów, uszkodzono trzy działa. 5.01. ostrzał nieskuteczny twierdzy w godzinach popołudniowych. 7.01. stracono kobietę-szpiega wysłaną na zwiady przez Drewicza. 9.01. kolumny nieprzyjacielskie poprzedzone okolicznymi chłopami niosącymi faszynę i drabiny atakują twierdzę. Szturm krwawo odparto. Straty Rosjan oszacowano na około 500 zabitych. Ochotnicy, za zgodą K. Pułaskiego, wychodzą po broń i umundurowanie zabitych. 10.01. Drewicz przysyła pismo do oo. paulinów. Żądania zawarte w tej kuriozalnej korespondencji cytujemy w całości:
"Z dóbr Jasnogórskich przystawić dla Komendy moiey Dnia 12 Januarij to jest w Piątek do Brzeźnicy siana for tysiąc, owsa korcy 2000, mąki korcy 2000, piwa beczek 100, gorzałki beczek ... wołów karmnych 200, koni pod dragonia 50, masła fasek... jaiec kop 50, drobiazgu różnego gatunku po kopie, wina węgierskiego starego beczek 12, pieniędzy 600 czerwonych złotych grączkowych a kiedy to wszystko do naznaczonego terminu do Brzeźnicy przywiezione bydz nie może to przysłać jeszcze dzisiejsze... Dnia z Konwentu dwóch Starszych Xsięży dla Kontraktowania mnie do Radomska a kiedy nieposłuszność jaka będzie to Ogniem i mieczem macie być karani. R 10 Januarij Anno 1770 z Radomska Drewicz".
Dodajmy, że płk Drewicz ściągnął z Berlina jubilera do oszacowania łupów, które przewidywał zagrabić na Jasnej Górze. 15 stycznia 1771 r. Rosjanie nie osiągnąwszy celu, tracąc około 1000 żołnierzy opuścili Częstochowę udając się w kierunku Krakowa.
Źródła, m.in. "Twierdza Jasna Góra" R.H.Bochenek, Kazi-mierz Pułaski 1747 - 1779 Muz. Okręg. w Cz-wie.


ROMAN WINIAREK


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl