Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 18 lipica 2019
Kamila i Szymona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 29 (1428) 2019-07-18
  W NUMERZE:
»  Szymon Giżyński – numer jeden na liście Prawa i Sprawiedliwości
» Nowy samochód dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszynie
»  Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Czas na szkołę średnią
» Nowości w portalu IRZplus
» III Jurajskie Zawody Balonowe
» IV Jurajski Festiwal Sztuki i Wina w Olsztynie
» W Świętochłowicach powstanie EMOstrefa – specjalne miejsce do kangurowania noworodków w szpitalu
» Gdy zachoruje nam rodzic
» Tomograf Komputerowy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

kondolencje2

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
historia
KAROLINA PIASTÓWNA (1652 - 1707)
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Przebywali w Częstochowie
Rodzice Karoliny. Ojciec Chrystian II (1618 - 1672), matka Ludwika, córka księcia Anhalt Dessau (1631 - 1680). Córka Karolina, o imieniu występującym jedyny raz w dynastii piastowskiej, urodziła się 2.12.1652 na zamku książęcym w Brzegu. Ojcem chrzestnym (1.01.1653) był brat ojca Ludwik IV. Córka otrzymała wszechstronne wykształcenie i wychowanie w duchu surowego kalwinizmu. W dwudziestym roku życia, 14.07.1672, Karolina, wbrew woli matki, potajemnie poślubiła oficera armii austriackiej księcia Fryderyka v. Holstein-Sondenburg-Wiesenburga, zrzekając się wiary kalwińskiej i przechodząc na katolicyzm. Po 10 miesiącach zawarła oficjalny ślub. Małżeństwo to było nieudane i nie przyniosło Karolinie oczekiwanego szczęścia. W sierpniu 1680 uzyskała od cesarza zgodę na całkowitą separację małżeńską, otrzymując jednocześnie dożywotnią pensję, w wysokości 6000 talarów rocznie. Od 1675 żyła w samotności, mieszkając w pałacu książąt legnicko-brzeskich we Wrocławiu. Swoje zainteresowania skierowała na działalność dobroczynną. Była wielce pobożna. Ze związku Karoliny z Fryderykiem urodził się syn Leopold, który w układzie o separację, został przeznaczony pod opiekę ojca. Księżna Karolina zmarła 24.12.1707 we Wrocławiu, pochowana, zgodnie z wcześniejszą jej wolą, w klasztorze trzebnickim u stóp grobowca św. Jadwigi, matki m.in. Henryka II. Pamiątki w Legnicy. Z inicjatywy i fundacji Ludwiki Anhalckiej, matki Karoliny, powtała po częściowej przebudowie wnętrza prezbiterium kościoła św. Jana w Legnicy kaplica pełniąca rolę panteonu, w którym chowano prochy sławnych Piastów. Kaplicę tę, wg projektu C. Rosiego, wykonał znany wiedeński rzeźbiarz i malarz M. Rauchmuller.
W sarkofagach umieszczono trumny ze szczątkami m.in. fundatorki obiektu ks. Ludwiki, jej męża ks. Chrystiana II i syna ks. Jerzego Wilhelma, ostatniego Piasta, zmarłego w 1675 w wieku 15 lat. Córka Karolina, jak już wspomniano wyżej, spoczęła w Trzebnicy. Z płyty fundacyjnej z obszernym tekstem, umiejscowionej w kaplicy cytujemy krótki, końcowy fragment: "...Ludwika, księżna Anhalcka, ostatnia matka Piastów pomnik ten zbudowała przodkom i pradziadom, jako też potomnym: małżonkowi, synowi, sobie i pozostałej córce Karolinie księżnej Holsztyńskiej". Przez słowo "pomnik" należy rozumieć cały obiekt, a w nim m.in. freski, przedstawiające sceny z historii Polski i śląskiej gałęzi piastowskiej oraz cztery piękne rzeźby figuralne, ustawione półkoliście na cokołach, wyobrażające całą książęcą rodzinę w nast. kolejności: ks. Ludwikę, ks. Chrystiana II, ks. Jerzego Wilhelma i ks. Karolinę. Pamiątki we Wrocławiu.
W dawnym kościele klasztornym Klarysek przy pl. Biskupa Nankiera 16, po odbudowie zmienionym na Urszulanek pw. św. Klary i św. Jadwigi umiejscowiono: Mauzoleum Piastów Wrocławskich (udostępnione zwiedzającym w 1971), Dom Zakonny, Prywatne Liceum Ogólnokształcące sióstr Urszulanek. We wnęce nad wejściem z kaplicy do kościoła w epitafium księżnej Karoliny umieszczono srebrną, zwieńczoną orłami z jej sercem. Pod urną umieszczono okolicznościowy tekst, który z uwagi na szczupłość miejsca zacytujemy we fragmencie: "...księżna Holsztyna Karolina, ostatni potomek wielkiego rodu Piastów... zmarła w roku 1707, żyła w sercu swym tu złożonym 55 lat i 22 dni (...) Pomnik ten (...) wzniósł jedyny syn Leopold".
Intencyjna pielgrzymka księżnej Karoliny na Jasną Górę. Brak jest szczegółów dotyczących wizyty księżnej Karoliny na Jasnej Górze. Zapewne takie istnieją w niektórych źródłach klasztornych. Wiemy natomiast, że przybyła w lutym 1688 z Piekar Śląskich w trzydziestym szóstym roku życia, w osiem lat po rozwodzie. Jest pewne, że pielgrzymując do Częstochowy, pragnęła przed obliczem Matki Bożej utrwalić nabytą nową wiarę, powszechną w Królestwie skąd pochodziły jej korzenie i złożenie dziękczynnych modlitw.
Źródła: Rodowód Piastów Śląskich; K. Jasiński, Wrocław 1973.
Dziękujemy Muzeum Miedzi w Legnicy za udostępnienie zdjęcia figury ks. Karoliny i danych dot. mauzoleum.


ROMAN WINIAREK


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl