Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 26 maja 2019
Filipa i Pauliny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 21 (1420) 2019-05-23
  W NUMERZE:
» Europoseł Jadwiga Wiśniewska Ambasadorem Polski Przyjaznej Osobom Starszym
» SPRZĄTAJMY PO PSACH, NIE DOKARMIAJMY GOŁĘBI
» Konferencja w sprawie ochrony powietrza
» KALENDARIUM EKOLOGICZNE
» GRATULUJEMY. Sukces Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelcu.
» CZĘSTOCHOWA. SLD i PO prezentują mieszkańcom gigantyczną podwyżkę za śmieci
» POD PATRONATEM ,,GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ". - NOWE POKOLENIE
» KONKURS POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. „Zofia Kossak na nowo – komiksowo”
» X Parada Postaci Literackich
» ŻYCZENIA DLA STRAŻAKÓW
» ANNA PURSKA
» PIĘKNO I KUNSZT
» Koncert w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski
» 100-lecie Polski Wolnej – maj 1919 rok
»  BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Od Monte Cassino do Bolonii
» Monte Cassino – duma i chwała Wojska Polskiego
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Pułkownik Sztabu Generalnego Adam Nałęcz-Nieniewski
» Zapomniana legenda częstochowskiego sportu i podziemia - Stanisław Wizner (1893-1942)
» Kartki z kalendarza - kartki maja
» WYDAWNICTWO REPLIKA
» 29 medali dla Polski
» GRATULUJEMY. Sukces młodego częstochowianina
» LAURY DLA CZĘSTOCHOWSKICH TENISISTÓW
» PIŁKA NOŻNA. Raków Mistrzem Fortuna 1. Ligi!
» SPORT W GMINACH
» SPORT W GMINACH
» AZS 2020 MISTRZEM POLSKI KADETÓW
» INWESTYCJE WE MSTOWIE
»  Nowa linia sezonowa przyśpieszona 67R utworzona w porozumieniu pomiędzy gminami Częstochowa i Olsztyn
» POD PATRONATEM ,,GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. O bezpieczeństwie na drodze w Mstowie
» W Koskach koło Panek zaśpiewano „Sto lat”
» Z RAPORTÓWKI POLICJANTA
» BEZPŁATNE WARSZTATY DLA BEZROBOTNYCH
» Z ortografią na ty
» ARiMR:upływa termin naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie
»  SZPITALNICTWO. Bielski SOR już po przebudowie
» Śląskie inwestuje w talenty
» Park Śląski okiem Komisji Europejskiej
» ORLEN WYŚCIG NARODÓW – WIELKIE ŚCIGANIE W NARODOWYCH BARWACH
» LIST DO REDAKCJI. Bezprawie na Wilsona - kierowcy blokują przystanek
» Jak fundusze europejsie zmieniają tereny wiejskie
» BONA FIDE. Trzeba walczyć o sprawy Polski
» Naukowcy przybliżą koncepcję Smart City


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
Pamięci Reszków i Krzysztofa Pośpiecha
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
KŁOMNICE - POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”Dziewięćdziesięcioczteroletnia wnuczka Edwarda Reszke – Maria Bilowicz, jej syn i wnuk oraz żona Krzysztofa Pośpiecha – Aniela Pośpiech z rodziną byli honorowymi gośćmi koncertu, który miał miejsce 20 maja br. w kościele parafialnym p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Garnku w gminie Kłomnice. Przybyłych gości, wśród których byli również poseł Szymon Giżyński, wiceprzewodniczący zarządu powiatu częstochowskiego Jan Miarzyński, radna powiatowa Lidia Burzyńska, powitał gospodarz gminy Kłomnice – wójt Adam Zając.

Koncertem, w którym pod batutą Zygmunta Nitkiewicza wystąpiło ponad stu artystów, uczczono 95. rocznicę śmierci światowej sławy śpiewaka operowego Edwarda Reszke oraz częstochowskiego muzyka, pedagoga, dyrygenta Krzysztofa Pośpiecha, który swoją działalnością przyczynił się do renesansu rodzeństwa Reszków – Józefiny Jana i Edwarda. Przedsięwzięcie było kontynuacją koncertów muzyki poważnej, zapoczątkowanych w kościele w Garnku w 2007 r. z inicjatywy Krzysztofa Pośpiecha. Wójt Adam Zając zapewnił, że przedsięwzięcie będzie kontynuowane i pamięć o Reszkach i Krzysztofie Pośpiechu nie zaginie. – Radni zgodzili się, by na to wydarzenie co roku w budżecie zabezpieczać pieniądze– wyznaje wójt.
Tegoroczny koncert stał się muzyczną eksplozją młodości. Jego wykonawcami, w przeważającej większości, byli uczniowie Zespołu Szkół im. M.J. Żebrowskiego w Częstochowie. – Występ młodzieży był moim i dyrektor ROK Anny Operacz pomysłem. W pewnym sensie formuła była wynikiem braku finansów, ale okazała się udaną i na pewno nie była stratą dla słuchaczy. Koncert był na dobrym poziomie artystycznym, co zaakcentowała publiczność bijąc brawa na stojąco. Zamysł wpisał się również w przesłanie edukacyjne Krzysztofa Pośpiecha, który powtarzał, że młodym trzeba dać szansę koncertowania – mówi wójt Zając.
Podczas koncertu wykonano utwory wybitnych kompozytorów: G. Rossiniego, R. Schumanna, W. A. Mozarta, G. Pucciniego. – Było cudowanie. Mąż na pewno byłby szczęśliwy. A może jest? Nie wiemy – tuż po koncercie ze wzruszeniem mówiła Aniela Pośpiech. Wnuczka Edwarda Reszke – Maria Bilowicz podkreśla, że każdy koncert związany z jej dziadkiem to dla niej emocjonalne przeżycie przywołujące wspomnienia. – Mam wielką wdzięczność dla pana Pośpiecha, że tak potrafił wskrzesić mojego dziadka. On ożył, tak to odbieram. Tym większym moim obowiązkiem jest wsparcie powołanej przez pana Pośpiecha Fundacji im. Reszków promującej młodych artystów – mówi pani Maria.
Również dla młodych muzyków przedsięwzięcie stało się zdarzeniem niecodzienny. – Mogliśmy uczcić pamięć profesora Krzysztofa Pośpiecha. Choć, nie było mi dane poznać osobiście profesora, ale wiem, że był wspaniałym człowiekiem, który wiele dobrego zrobił dla naszej szkoły. Dzięki niemu mogliśmy wyjeżdżać na różne koncerty i tournée – mówi Aleksandra Szymocha. – Program był wymagający i przygotowywaliśmy się długo, ale podołaliśmy wyzwaniu. Najpiękniejszym utworem było Requiem Mozarta, a najtrudniejszym Mazur Szymanowskiego, który wykonywaliśmy po raz pierwszy – dodaje Malwina Jakubowska
Z emocjami o występie mówi dyrygent Zygmunt Nitkiewicz. – To były godziny prób i planowania, a efekt, może nie do końca perfekcyjny, przyniósł radość słuchaczom i artystom. Usłyszeliśmy wiele miłych słów. Dobrze, że w programie znalazł się fragment Requiem Mozarta, którym chcieliśmy nawiązać do pogrzebu śp. pana Krzysztofa, gdzie ten utwór zabrzmiał – mówi Nitkiewicz. Jak podkreśla profesor Pośpiech imponował mu swoim spokojem i genialnym organizacyjnym zmysłem i profesjonalizmem.
UG
Fot. Na koncert przyjechała wnuczka Edwarda Reszka – Maria Bilowicz (trzecia z lewej) z rodziną.
W koncercie wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie. Na wiolonczeli gra Jacek Podgórski, dyryguje Zygmunt Nitkiewicz
tinta
W koncercie wystąpili: Orkiestra Symfoniczna i Chór Mieszany Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego, w Częstochowie (przygotowanie: Z. Nitkiewicz), Zespół Wokalny „La musica corale” (przygotowanie: Beata Ciemny), Chór Archikatedralny „Basilica Cantans”, (przygotowanie: Włodzimierz Krawczyński), Paula Kluczna – sopran, Natalia Zielonka – sopran, Krzysztof Cygan – bas, Zygmunt Nitkiewicz – dyrygent, Beata Młynarczyk – słowo o muzyce. Koncert zorganizowali: Fundacja im. Reszków, Regionalny Ośrodek Kultury i gmina Kłomnice.
tinta
Koncert zorganizowali: Fundacja im. Edwarda, Jana i Józefiny Reszków w Garnku, parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Garnku, Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, Zespół Szkół Muzycznych w Częstochowie Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Garnku i Zespół Szkół im. B. Prusa w Garnku.

 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl