Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 18 listopada 2017
Anieli i Romana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 46 (1341) 2017-11-16
  W NUMERZE:
»  Zespół „Śląsk” i Przyjaciele –
» O raku odbytnicy w hotelu "Arche"
» Strażnica w Żarkach Letnisku zmodernizowana
» "Kolor" - przedstawia
»  XXIII Andrzejkowo-Mikołajkowe Marsze na Orientację „AMInO 2017”
» PERYSKOP. Trzy razy tak
» BONA FIDE. Wszędobylstwo
» Archiwum Państwowe w Częstochowie - ZAPRASZA
» XIX ŚWIĘTO MUZYKI
» PAWEŁ DOMAGAŁA wystąpi w Częstochowskiej Filharmonii
» 11.11. NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - 99 ROCZNICA
» Gala Wolontariatu
»  MIEJSKA ŚLIZGAWKA W NOWYM MIEJSCU
» Dni Otwarte w Wojewódzkim Ośrodku Adopcyjnym
» Sportowe gwiazdy w Częstochowie!
» Protest pracowników Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie przenosi się do Urzędu Miasta.
» Już niedługo wielki show w Częstochowie
» Nanotechnologia - innowacyjna technika leczenia zębów
» „TWOJE DANE – TWOJA SPRAWA”
» Święto Niepodległości w gminie Starcza
» Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza
» Częstochowianie gośćmi głównymi głównym Portu Poetyckiego w Chorzowie
» Bezpieczny senior w Gminie Poraj
» „Pożyczone”
» WYSTAWA W BIBLIOTECE AJD. „Niepokorny człowiek”
» Kłomnicki Jarmark Bożonarodzeniowy
» Płuca bez POChP – bezcenna spirometria
» WOJEWÓDZKI TEST SPRAWNOŚCI SYREN ALARMOWYCH
» „Józef Piłsudski. Życie – śmierć – kult”
» Radny Zbigniew Mizgalski oskarżony o współpracę z SB
» Remont na ulicy Jagiellońskiej
» Ruszyła rekrutacja do III edycji projektu "Akademia Rozwoju kompetencji".
» Olsztyn i Janów zorganizują Balonowe Mistrzostwa Polski
» Filharmonia Częstochowska - zaprasza
»  I JURAJSKI KONGRES GOSPODARCZY - XVII Gala Konkursu „Jurajski Produkt Roku”
» #mamczasrozmawiac
» Zginął. Rodzina prosi o pomoc
» Prezydent Andrzej Duda za kierownicą ELVI


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
kultura
Pamięci Reszków i Krzysztofa Pośpiecha
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
KŁOMNICE - POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”Dziewięćdziesięcioczteroletnia wnuczka Edwarda Reszke – Maria Bilowicz, jej syn i wnuk oraz żona Krzysztofa Pośpiecha – Aniela Pośpiech z rodziną byli honorowymi gośćmi koncertu, który miał miejsce 20 maja br. w kościele parafialnym p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Garnku w gminie Kłomnice. Przybyłych gości, wśród których byli również poseł Szymon Giżyński, wiceprzewodniczący zarządu powiatu częstochowskiego Jan Miarzyński, radna powiatowa Lidia Burzyńska, powitał gospodarz gminy Kłomnice – wójt Adam Zając.

Koncertem, w którym pod batutą Zygmunta Nitkiewicza wystąpiło ponad stu artystów, uczczono 95. rocznicę śmierci światowej sławy śpiewaka operowego Edwarda Reszke oraz częstochowskiego muzyka, pedagoga, dyrygenta Krzysztofa Pośpiecha, który swoją działalnością przyczynił się do renesansu rodzeństwa Reszków – Józefiny Jana i Edwarda. Przedsięwzięcie było kontynuacją koncertów muzyki poważnej, zapoczątkowanych w kościele w Garnku w 2007 r. z inicjatywy Krzysztofa Pośpiecha. Wójt Adam Zając zapewnił, że przedsięwzięcie będzie kontynuowane i pamięć o Reszkach i Krzysztofie Pośpiechu nie zaginie. – Radni zgodzili się, by na to wydarzenie co roku w budżecie zabezpieczać pieniądze– wyznaje wójt.
Tegoroczny koncert stał się muzyczną eksplozją młodości. Jego wykonawcami, w przeważającej większości, byli uczniowie Zespołu Szkół im. M.J. Żebrowskiego w Częstochowie. – Występ młodzieży był moim i dyrektor ROK Anny Operacz pomysłem. W pewnym sensie formuła była wynikiem braku finansów, ale okazała się udaną i na pewno nie była stratą dla słuchaczy. Koncert był na dobrym poziomie artystycznym, co zaakcentowała publiczność bijąc brawa na stojąco. Zamysł wpisał się również w przesłanie edukacyjne Krzysztofa Pośpiecha, który powtarzał, że młodym trzeba dać szansę koncertowania – mówi wójt Zając.
Podczas koncertu wykonano utwory wybitnych kompozytorów: G. Rossiniego, R. Schumanna, W. A. Mozarta, G. Pucciniego. – Było cudowanie. Mąż na pewno byłby szczęśliwy. A może jest? Nie wiemy – tuż po koncercie ze wzruszeniem mówiła Aniela Pośpiech. Wnuczka Edwarda Reszke – Maria Bilowicz podkreśla, że każdy koncert związany z jej dziadkiem to dla niej emocjonalne przeżycie przywołujące wspomnienia. – Mam wielką wdzięczność dla pana Pośpiecha, że tak potrafił wskrzesić mojego dziadka. On ożył, tak to odbieram. Tym większym moim obowiązkiem jest wsparcie powołanej przez pana Pośpiecha Fundacji im. Reszków promującej młodych artystów – mówi pani Maria.
Również dla młodych muzyków przedsięwzięcie stało się zdarzeniem niecodzienny. – Mogliśmy uczcić pamięć profesora Krzysztofa Pośpiecha. Choć, nie było mi dane poznać osobiście profesora, ale wiem, że był wspaniałym człowiekiem, który wiele dobrego zrobił dla naszej szkoły. Dzięki niemu mogliśmy wyjeżdżać na różne koncerty i tournée – mówi Aleksandra Szymocha. – Program był wymagający i przygotowywaliśmy się długo, ale podołaliśmy wyzwaniu. Najpiękniejszym utworem było Requiem Mozarta, a najtrudniejszym Mazur Szymanowskiego, który wykonywaliśmy po raz pierwszy – dodaje Malwina Jakubowska
Z emocjami o występie mówi dyrygent Zygmunt Nitkiewicz. – To były godziny prób i planowania, a efekt, może nie do końca perfekcyjny, przyniósł radość słuchaczom i artystom. Usłyszeliśmy wiele miłych słów. Dobrze, że w programie znalazł się fragment Requiem Mozarta, którym chcieliśmy nawiązać do pogrzebu śp. pana Krzysztofa, gdzie ten utwór zabrzmiał – mówi Nitkiewicz. Jak podkreśla profesor Pośpiech imponował mu swoim spokojem i genialnym organizacyjnym zmysłem i profesjonalizmem.
UG
Fot. Na koncert przyjechała wnuczka Edwarda Reszka – Maria Bilowicz (trzecia z lewej) z rodziną.
W koncercie wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie. Na wiolonczeli gra Jacek Podgórski, dyryguje Zygmunt Nitkiewicz
tinta
W koncercie wystąpili: Orkiestra Symfoniczna i Chór Mieszany Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego, w Częstochowie (przygotowanie: Z. Nitkiewicz), Zespół Wokalny „La musica corale” (przygotowanie: Beata Ciemny), Chór Archikatedralny „Basilica Cantans”, (przygotowanie: Włodzimierz Krawczyński), Paula Kluczna – sopran, Natalia Zielonka – sopran, Krzysztof Cygan – bas, Zygmunt Nitkiewicz – dyrygent, Beata Młynarczyk – słowo o muzyce. Koncert zorganizowali: Fundacja im. Reszków, Regionalny Ośrodek Kultury i gmina Kłomnice.
tinta
Koncert zorganizowali: Fundacja im. Edwarda, Jana i Józefiny Reszków w Garnku, parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Garnku, Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, Zespół Szkół Muzycznych w Częstochowie Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Garnku i Zespół Szkół im. B. Prusa w Garnku.

 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl