Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 21 marca 2019
Benedykta i Lubomira
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 12 (1411) 2019-03-21
  W NUMERZE:
» Busy ,,Nowa Piątka Plus
»  JESZCZE 10 DNI DO ZGŁOSZENIA SIĘ W KONKURSACH KRUS!
» INTERWENCJA. Notebook od Orange za 10 tysięcy złotych
» KONKURS „MÓJ LAS” 2018/2019. Prace zachwyciły jurorów
» Drzewo Roku 2019 – kolejni finaliści (cz. II)
» OLSZTYN. Restauracja historycznego zamku
» Historyczny Dom Księcia na sprzedaż
» Z WOKANDY / CZĘSTOCHOWA. Sprawa autobusów hybrydowych ciągle w Prokuraturze
» Nagroda od wicewojewody dla dzielnej Zosi
» Otwarcie pleneru hutniczego
» Linie tramwajowe nr 1 i 2
»  Syderyty 2018 dla zasłużonych dla Gminy Poczesna
» Młodzież chce prawdy o Zbrodni Katyńskiej
» Zgłoś swoje gospodarstwo do konkursu
» WYSTAWA W BIBLIOTECE. Pod parasolem miłości
» Krzysztof Kamil Malewicz
» Małgorzata Sętowska – „Melodia” 2012 (1953–2019)
» 100-lecie Polski Wolnej – marzec 1919 r.
» Stanisław Kasznica – Bohater Wyklęty przez zdrajców
» Generał August Emil Fieldorf „Nil” – wierny żołnierz niepodległej Polski
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Mjr Józef Pelc (1898–1939)
» Kartki z kalendarza – kartki marca
» Jerzy Mucha – bohaterska karta częstochowskiego spółdzielcy
»  SIATKÓWKA. Norwid nie zagra o medale
» SIATKÓWKA. AZS utrzymał się w IL lidze
» Raków zwyciężył Legię
» Sukcesy młodych grapplerów w Mysłowicach
» Mistrzostw Województwa Śląskiego w Biegach Przełajowych
» Z WOKANDY. Częstochowski raper oskarżony o antysemityzm


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
„Kolaże uczuć”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
POWRÓT Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej

„Kolaże uczuć” - to tytuł wystawy Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza, inspirowanej twórczością częstochowskiej malarki Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej (1922-1987), którą pokazano 9 kwietnia br. w Ratuszu w Muzeum Częstochowskim. Wydarzenie warte szczególnego odnotowania, jako że Janina Plucińska-Zembrzuska była artystką wyjątkową. Obdarzona niepoślednim talentem, kobieta o niezwykłej skromności, całkowicie oddana rodzinie oraz sztuce, która stała się dla niej polem do artystycznej kreatywności i poszukiwań.


Janina Plucińska-Zembrzuska swą prostotę życia i piękno ducha przekładała na twórczość. Jej prace świadczą o wysokim kunszcie warsztatowym i głębokim przesłaniu artystycznym. Miała to wielkie szczęcie, że arkana sztuki od najmłodszych lat poznawała pod okiem wielkich artystów. W czasie okupacji byli to: Władysław Rudlicki oraz Stanisław i Wojciech Barylscy. Tuż po wojnie w Wolnej Szkole Sztuk Pięknych jej nauczycielami byli kolejni luminarze: Wanda Wereszczyńska, Henryk Hess czy Władysław Wagner. W Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych współpracowała z Henrykiem Klejmanem, a w Hucie „Bierut” w kole plastycznym z Jerzym Pogorzelskim. Swoje prace pokazała na ponad stu wystawach. Mimo że sama nigdy nie zabiegała o zaszczyty i splendory, dwukrotnie otrzymała Nagrodę Miasta Częstochowy, w latach 1958 oraz 1964. W roku 1984 uhonorowano ją medalem miasta Częstochowy, a w 1967 Nagrodą Klejmana. W roku 1987 otrzymała Złoty Krzyż Zasługi oraz odznakę Zasłużony Działacz Kultury. Wyróżnienie spotkało ją też już po śmierci – kiedy Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków Nieprofesjonalnych ustanowiło nagrodę jej imienia, jako największe wewnętrzne wyróżnienie Stowarzyszenia. Pierwsze w 1989 roku przyznano Feliksowi Wolnowskiemu. Potem, co trzy lata, otrzymali je: Dorota Szczepańska, Małgorzata Domańska, Irena Binert, Wiktor Gładysz, Stefania Gąsior, Lidia Grzelczak, Krystyna Puch, Stanisław Spaunbauer i Zygmunt Kruk.
„Najsilniejszą inspiracją dla twórczości Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej był człowiek, a właściwie jego przeżycia. Nie interesowało jej oddanie fizycznych cech malowanej postaci. – Chciała zajrzeć do wnętrza duszy, jednocześnie obnażała swoją. A emocje te – nie zawsze są przyjemne, przyjazne, ciepłe i ładne. Z jej prac na przemian z miłością i czułością wylewa się cierpienie, ból, lęk i troska” – pisze Joanna Półka z Muzeum Częstochowskiego.
W twórczości Plucińskiej-Zembrzuskiej dużo miejsca zajmują przedstawienia dzieci – najczęściej jej własnych. Miała ich szóstkę. Inspirowała ją także kobiecość, tu trzeba wymienić cykle: „Baby”, „Golgota” i :Żałobnice”. Kobiecie nadała wymiar symboliczny, budując jej posąg jako matce i żonie. Uczucie miłości, potrzebę opieki wyrażała przedstawiając siebie obejmującą swoje dzieci wielkimi dłońmi oraz siebie w objęciach męża – cykle „Miłość” oraz „Uścisk miłości”. Nie pozostawała obojętna na naturę. Malowała pejzaże, martwą naturę. Eksperymentowała z kolorami, bawiła się kreską, kształtem.
Ważne miejsce w jej kolekcji zajmują obrazy olejne na płótnie, ale malowała też na płytach pilśniowych, kartonach, deskach, kliszach. Jej ulubioną formą były kolaż, który dawał jej pole do eksperymentowania z fakturą. Bardzo charakterystyczne są jej prace malowane na gazetach. Używała do tego najczęściej gwaszu lub tempery w kolorystyce czarno-białej. Rysowała też ołówkiem, węglem, tuszem. Nieobce jej były litografie. Aluminiowe reliefy stały się w pewnym momencie życia jej wizytówką.
– Owocem owej dociekliwości artystki w poszukiwaniu różnych form wypowiedzi jest doskonała technika, jaką sobie wypracowała na przestrzeni tych wszystkich lat. Każde tworzywo i narzędzie, jakim się posługiwała, opanowała perfekcyjnie. Poszukiwała nowych form wyrazu, wciąż jednak pozostając konsekwentną w przekazie: poruszającym, niezwykle kobiecym i bardzo dla niej charakterystycznym. Można z całą odpowiedzialnością zaryzykować stwierdzenie, że wyjątkowy charakter jej prac czyni ją jedną z najciekawszych artystek nieprofesjonalnych, nie tylko w Częstochowie, ale i w całym kraju – konkluduje Joanna Półka.
Na wystawie w Ratuszu zaprezentowano prace dziewiętnastu artystów. Na uwagę zasługują artystyczne wariacje autorstwa: Małgorzaty Sętowskiej, Marii Cieślak-Gurgul, Ewy Powroźnik, Ireny Młynarczyk czy Elżbiety Ginał. Z pewnością rarytasem jest obraz Stefanii Gąsior – pejzaż malowany wspólnie z Janiną Plucińską-Zembrzuską.
Na spotkanie wernisażowe przybyła rodzina Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej: córka Hanna Szwedowska, synowa Kwiryna Plucińska, wnuczka Joasia i prawnuczka Małgosia. – Mama była bardzo ciepłą i skromną osobą. Rodzina i sztuka były treścią jej życia. W każdej wolnej chwili tworzyła – mówi córka Hanna Szwedowska.


Wystawa w Muzeum Częstochowskim zainspirowała Ewę Tkaczyńską –właścicielkę Galerii Of Art w Częstochowie przy A. NMP 6 do prezentacji prac Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej. Wernisaż miał miejsce 9 maja br. Prace wybitnej artystki, niezwykle nowatorskiej można podziwiać do 31 maja br. Ekspozycja prezentuje spektrum działań Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej: dzieła malarskie, kolaże, reliefy, rysunek, które emanują symboliką, ciepłem i miłością, bólem i smutkiem oraz urodą świata. Na wernisaż przybyła rodzina, przyjaciele rodziny i wielbiciele talentu artystki.

Fot Plucińska
Na wernisaż wystawy do Muzeum Częstochowskiego przybyła rodzina artystki, przyjaciele i twórcy ze Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-GraczaURSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl