Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 25 czerwca 2019
Łucji i Wilhelma
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska
»  CZĘSTOCHOWA. Utonięcie na akwenie Adriatyk
» Tir oraz samochód osobowy w zderzeniu czołowym
» Częstochowski przedsiębiorca spowodował śmiertelny wypadek
» Trening z mistrzynią
» Młodziez u steru
» 40 lat MOSiR w Częstcohowie
» Studia dualne, nowe kierunki
»  „Rola pielęgniarki w ochronie zdrowia”
» Pielęgniarstwo to powołanie
» ZC Michaś mistrzami Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w sezonie 2018/2019
» Wielka Gala "30 lat Wolności RP"
»  Ks. major pilot Szczepan Walkowski sercem Polak przyjaciel Argentyny
» Filmy na 30-lecie OKF Iluzja
» Porady Częstochowskim Centrum Świadczeń


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

kol. 1

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
PORAJ: Bajka w „Bajce”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Z wielkim rozmachem, 7 października 2014 roku, otwarto po generalnej modernizacji Salę Widowiskowo-Kinowa „Bajka”, przy ul. Piłsudskiego Poraju”. – Spełniliśmy marzenia i oczekiwania wielu mieszkańców Gminy Poraj. Było wiele koncepcji, co do przyszłości tego budynku, zdecydowaliśmy jednak, że przeprowadzimy gruntowną modernizację obiektu, by kino mogło służyć kolejnym pokoleniom, naszej młodzieży, naszym dzieciom – podkreśla wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera. Na uroczystość licznie przybyli mieszkańcy Poraja oraz zaproszeni goście. Spotkanie stało się okazją do nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Poraj aktorce Magdalenie Cieleckiej, pochodzącej z Żarek Letnisko.O godz. 17 przed udekorowanym czerwonymi balonami Kinem „Bajka” zebrała się ponad stu osobowa grupa mieszkańców Poraja. Oczekując na moment uroczystego otwarcia dzielili się z „Gazetą Częstochowską” – Kino od dawna potrzebowało gruntownego remontu. Teraz w godnym i pięknym miejscu będą odbywać się imprezy kulturalne, w tym Festiwal Piosenki Janusza Gniatkowskiego – mówi Krystyna Maciejewska. Z licznej reprezentacji mieszkańców cieszył się wójt Łukasz Stachera. –Bardzo serdecznie wszystkich witam, mecenasów kultury, donatorów, animatorów. Dziękuję za lata współpracy – mówił wójt Łukasz Stachera.
Inauguracji towarzyszyła doniosła atmosfera, ale nie zabrakło nuty dobrego humoru. Hartem ducha musiał wykazać się Wójt Stachera, bowiem sympatyczna czarownica Natli podsunęła mu do wypicia cytrynową niespodziankę. Wójt bez mrugnięcia okiem uporał się z cytrynowym sokiem i z uśmiechem pokazał pustą szklankę. W nagrodę otrzymał medal „Przyjaciel Dzieci Gminy Poraj”.
Oficjalnego przecięcia symbolicznej wstęgi z taśmy filmowej dokonali: aktorka Magdalena Cielecka , wójt Łukasz Stachera, przewodnicząca rady Katarzyna Kaźmierczak, ks. proboszcz Zdzisław Zgrzebny, dyrektor GOK Magdalena Ryziuk-Wilk, wykonawca inwestycji Andrzej Muc, kierownik referatu gospodarki komunalnej i inwestycji Mariusz Musialik oraz przedstawicielka najmłodszego pokolenia, kreująca role czarownicy Natali. Klucz do obiektu wójt Stachera przekazał na ręce dyrektor Ryziuk-Wilk. Wydarzenie połączono z nadaniem Honorowego Obywatelstwa dla Magdaleny Cieleckiej. Uhonorowana została okolicznościowym medalem i dyplomem.
Sala kinowa wypełniła się po brzegi radnymi, sołtysami, przedstawicielami organizacji pozarządowych, samorządowcami, wśród których był obecny m.in. Włodzimierz Żak, burmistrz Myszkowa oraz mieszkańcami gminy. Wiele uśmiechów na twarzach uczestników wzbudziła rodzajowa scenka z życia Urzędu Gminy, przedstawiająca moment powstania pomysłu o modernizacji „Bajki”, w której udział wzięli: wójt Łukasz Stachera, przewodnicząca rady Katarzyna Kaźmierczak oraz kierownicy Mariusz Musialik, Adam Zaczkowski i Andrzej Kozłowski. Burzliwymi oklaskami nagrodzono aktorki popis urzędników, którzy reżysersko przygotowała dyr. Magdalena Ryziuk-Wilk. Uroczystość uświetnili występami scenicznymi sztandarowy zespół gminy Poraj „Szalona Piątka Plus”, Krystyna Maciejewska-Gniatkowska oraz grupa „Czarne Charaktery”. Na deser wyświetlony został musical „Mamma mia”. – Już od teraz mieszkańcy gminy Poraj korzystać mogą z nowoczesnego obiektu i sali widowiskowo-kinowej, która służyć będzie przede wszystkim rozwojowi kultury, dzieciom młodzieży i dorosłym. Odbywać się tutaj będą wydarzenia o charakterze kulturalnym, widowiskowym czy promocyjnym – zapowiada Łukasz Stachera, wójt Gminy Poraj. Przez cały weekend 11-12 października miała miejsce projekcja filmów, gromadząc niemałe grono zainteresowanych.

Co nieco z historii
Świetnie działające kino, przyciągające prawdziwe tłumy chętnych, premierowe emisje filmów, imprezy i wydarzenia kulturalne – tak wyglądało jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Kino „Bajka” w Poraju. Niestety, przez ostatnie kilkanaście lat obiekt wykorzystywany był sporadycznie i regularnie niszczał. Wśród Wielu porajan rodziły się sentymenty za powrotem do czasów świetności Kina, rosła też potrzeba jego wykorzystywania na cele kulturalne. Dlatego z radością przyjęto nowinę o planach obecnych władz gminy, które już w 2011 roku rozpoczęły intensywne starania o przywrócenie reprezentacyjności i funkcjonalności tego obiektu kulturalnego. Z końcem 2012 roku ruszyły intensywne prace modernizacyjne, które zakończyły się we wrześniu br. Przebudowane zostało zaplecze logistyczne. Nowoczesny wygląd i funkcjonalność zyskała sala widowiskowo-kinowa, z nowym układem krzeseł widowni, z pozyskaniem większej ilości miejsc siedzących, w sumie dla ok. 150 osób. Ponadto wykonane zostały wszelkiego typu prace, które umożliwią jak najlepszą funkcjonalność obiektu. W ten sposób powstał zmodernizowany obiekt, na bazie już istniejącego, z nowoczesnym i w pełni funkcjonalnym wnętrzem. Modernizacja „Bajki” kosztowała ok. 1,5 mln zł.

Honorowy Obywatel Gminy Poraj dla Magdaleny Cieleckiej

Podczas uroczystości otwarcia sali widowiskowo-kinowej „Bajka” w Poraju, tytuł Honorowy Obywatel Gminy Poraj odebrała Magdalena Cielecka, znakomita polska aktorka, urodzona w Żarkach Letnisku. Uchwałę w sprawie nadania tytuły, podjęła Rada Gminy Poraj. Wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera uhonorował artystkę okolicznościowym medalem „Honorowy Obywatel Gminy Poraj”.
Magdalena Cielecka urodziła się w 1972 roku, w Żarkach Letnisko, gdzie spędziła dzieciństwo. Ukończyła VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie, a w 1995 Wydział Aktorski PWST w Krakowie. W trakcie wywiadu, który podczas uroczystości przeprowadziła przewodnicząca Rady Gminy Katarzyna Kaźmierczak, aktorka podzieliła się wspomnieniami z lat dziecięcych. Mówiła o swojej pracy aktorskiej, rolach filmowych i telewizyjnych. Zadebiutowała w 1995 roku filmowo rolą zakonnicy Anny w „Pokuszeniu” Barbary Sass, nagrodzoną na trzech festiwalach: w Gdyni, Genewie i Tokio. Popularność przyniosły jej dwa krańcowo różne filmy: „Samotność w sieci”, gdzie partnerował jej Andrzej Chyra oraz komedia romantyczna „Zakochani”, gdzie u jej boku występował Bartosz Opania. Jednocześnie rozwijała się jako aktorka teatralna, pod okiem takich reżyserów jak Grzegorz Jerzyna czy Krzysztof Warlikowski. Widzowie kina pamiętają ją jako Julię w „Amoku” (z Mirosławem Baką), „Egoistach” (z Olafem Lubaszenko), „Trzecim” (obok Marka Kondrata i Jacka Poniedziałka). W 2008 roku w „Katyniu” Andrzeja Wajdy zagrała Agnieszkę – bezkompromisową strażniczkę pamięci po zamordowanym w Katyniu bracie. W swym dorobku ma też udział w serialach: w „Magdzie M”, „Hotelu 52”, „Oficerach”, „Czasie honoru”, „Bez tajemnic”. Na swoim koncie ma 20 filmów fabularnych, 13 seriali, 35 spektakli teatru TV, ponad 20 ról teatralnych na deskach Teatru Starego w Krakowie, Teatru Rozmaitości, Dramatycznego, Teatru Nowego Krzysztofa Warlikowskiego, Teatru IMKA i Narodowego w Warszawie. Wśród wielu nagród aktorskich na szczególne wyróżnienie zasługują trzy za debiut w filmie „Pokuszenie” – Gdynia, Genewa, Tokio; trzy nominacje do polskich „Orłów” za główną rolę kobiecą (2000-2002), dwa razy w festiwalu „Dwa teatry” w Sopocie nagradzającego najlepsze produkcje teatru TV i Polskiego Radia, w tym za „Moralność Pani Dulskiej”. W 2014 roku została odznaczona przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej, a także srebrnym medalem. 11 kwietnia 2014 została odznaczona srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl