Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 18 lipica 2019
Kamila i Szymona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 29 (1428) 2019-07-18
  W NUMERZE:
»  Szymon Giżyński – numer jeden na liście Prawa i Sprawiedliwości
» Nowy samochód dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszynie
»  Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Czas na szkołę średnią
» Nowości w portalu IRZplus
» III Jurajskie Zawody Balonowe
» IV Jurajski Festiwal Sztuki i Wina w Olsztynie
» W Świętochłowicach powstanie EMOstrefa – specjalne miejsce do kangurowania noworodków w szpitalu
» Gdy zachoruje nam rodzic
» Tomograf Komputerowy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

kondolencje2

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
wywiady
W Częstochowie powstaje Akademia Młodych Wynalazców.
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Rozmowa z panem profesorem Januszem Boratyńskim.


Panie profesorze skąd ten pomysł?

– Jestem profesorem na Akademii im. Jana Długosza. Uważam, że Wydział Matematyczno-Przyrodniczy na którym pracuję i katedra którą kieruję są dobrym miejscem, aby zainicjować takie właśnie przedsięwzięcie.

Czy to jedyne argumenty przemawiające za taką inicjatywą?

– Są to ważne argumenty ale nie jedyne. Jestem profesorem zbliżającym się szybkimi krokami do wieku emerytalnego. W pracy naukowej zdobyłem duże, często unikatowe doświadczenie i teraz czas aby się nim podzielić. Kierowałem dużymi projektami badawczymi o budżecie 25 milionów złotych. Miedzy innymi jestem koordynatorem nowoczesnego laboratorium „Neolek” oraz twórcą kilkunastu wynalazków.

Akademia Młodych Wynalazców będzie adresowana do młodzieży gimnazjalnej. Co zadecydowało o takim wyborze?

– Nie wolno mówić o ograniczeniach. Z przyjemnością będziemy gościli dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej oraz młodzież licealną.

Czy zajęcia na Akademii będą poszerzały zakres kształcenia?

– I tak i nie. Celem nadrzędnym będzie nauczenie młodych adeptów postrzegania świata w tym często trywialnych zjawisk, potem ich interpretacja i wyciąganie wniosków. To tylko z pozoru łatwe zadanie jest w jakiś sposób ujmowane w programach nauczania. Ja mam jednak wizję jak to zadanie zrealizować nie trzymając się utartych schematów i wytycznych. Dlatego oferta jest również kierowana do uczniów o zainteresowaniach humanistycznych. Trzeba pamiętać, że fantastyka naukowa Stanisława Lema należy do najbardziej poczytnych dzieł światowej literatury a zgłębianie historii odkryć naukowych jest frapującym zajęciem. Dlatego zapraszam humanistów.


Od czego zależy według pana profesora sukces inicjatywy?

– Akademia im. Jana Długosza nie jest jedynym miejscem pracy. Jestem kierownikiem laboratorium w Instytucie Immunologii Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Nie znam środowiska, nie mam lokalnych więzi, które często budują się przez pokolenia. Stąd moja prośba do Nauczycieli. Szanowni Państwo wesprzyjcie inicjatywę. To Wy znacie najlepiej środowisko. Pomóżcie zaprosić dzieci u których dostrzegacie potencjał intelektualny nie patrząc, że czasami młodzi nie mieszcząc się w schematach mogą sprawiać drobne kłopoty. Was zapraszam jako partnerów i współpracowników Akademii. Jeszcze jedna grupa młodzieży, której los szczególnie leży mnie na sercu. To dzieci z domów dziecka i środowisk w których się nie przelewa. Akademia jest również dla Was. Historia dostarcza wielu przykładów jak ważne jest inwestowanie w rozwój nie patrząc na status materialny.

Jak kontaktować się z Akademią i kiedy zaczną się zajęcia?

– Zajęcia zaczną się w październiku 2015 r. Będą odbywały się w niedzielne popołudnia. Można już zgłaszać kandydatów na konto mailowe: akademiamlodychwynalazcow@gmail.com
Akademia jest w 100 procentach społeczną inicjatywą. Dlatego nie będą pobierane opłaty.

Jak władze samorządowe przyjmują przedsięwzięcie?

– Władze samorządowe wspierają inicjatywę. Wszyscy mamy świadomość, że jej powodzenie wpisywać się będzie w koloryt Częstochowy.

Czego pozostaje życzyć panu profesorowi?

– Przed egzaminami życzyło się „połamania karku”. To dobre życzenia. Już teraz zapraszam Pana(ą) redaktor i nauczycieli na podsumowanie inicjatywy.

Dziękuję za rozmowę.
UG

Grupa osób zaangażowanych w projekt. Od lewej: rektor AJD, prof. Zygmunt Bąk, Tomasz Głąb, Agnieszka Godela, prof. Janusz Boratyński, dyr. Wydziału Magdalena Myga-Nowak, radni PiS – Monika Pohorecka i Piotr Wrona, Dawid Wiejata.


UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl