Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 22 stycznia 2019
Anastazegoi
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć
» Spotkania Ladies Night w Cinema City powracają w Nowym Roku!
» Jeszcze w styczniu w Klubie POLITECHNIK
» Sfilmowana historia
» W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Spektakl teatralny „Ci, co giną, będą siewcami”
» LUTY W KLUBIE POLITECHNIK
» Oddali krew - to takie proste
» POMOC OSOBOM BEZDOMNYM.PATROLE PONOWNIE BĘDĄ DOSTARCZAĆ CIEPŁE POSIŁKI DO MIEJSC NIEMIESZKALNYCH
» Rusza akcja „Ocal polskość nad Niemnem!”
» Adrianna Noszczyk zaśpiewa kolędy
» Objaśnienia podatkowe w sprawie zatrudniania pomocników w rolnictwie
» ZAĆMA U MŁODYCH
» JERZY KĘDZIORA - WIEŚCI Z AMERYKI


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
KULTURALNE PODRÓŻE. Ze śpiewem na koncert
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Blisko 50-osobowa grupa osób, związanych zawodowo z kulturą, w tym pracowników Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie oraz Gminnych Ośrodków Kultury, 14 maja 2015 roku wybrała się do Wiednia na doroczny Koncert Nocy Letniej Filharmoników Wiedeńskich, który odbył się przed Pałacem Schönbrunn, letniej rezydencji cesarskiej.
Był to już drugi tego typu wyjazd zorganizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. – To kulturalne przedsięwzięcie jest swoistym dopełnieniem naszej akcji „Z operą pod strzechy”, którą realizujemy dla regionu północnego województwa śląskiego. W ubiegłym roku pierwszą wycieczkę zorganizowała poprzednia dyrektor, pani Anna Operacz, a ja wszystkie dobre tradycje kontynuuję i kontynuować będę, i już 3 października jedziemy do Berlina na Festiwal Świateł – mówi dyr. ROK, Małgorzata Majer.
Na koncerty w ogrodach Pałacu Schönbrunn, które w zapoczątkowano w 2004 roku, ściągają melomani z całej Europy. I tym razem atmosfera nabrała spektakularnego klimatu międzynarodowego święta muzyki. Orkiestrę poprowadził Zubin Metha z Bombaju, a jako solista wystąpił jeden z najlepszych na świecie pianistów – Rudolf Buchbinder. Koncert wypełniły utwory: Richarda Straussa, Carla Nielsena, Edvarda Griega, Christiana Sindiga i Jeana Sibeliusa, i był on niezapomnianą ucztą duchową.
Pomysłodawczynią podróży do Wiednia jest pracownica ROK-u i melomanka – Alina Drozd. W tegorocznym, organizacyjnie wspomógł ją realizator dźwięku, Ireneusz Barton. – Wyjazdy są dodatkową ofertą do projektu „Szlakiem częstochowskich śpiewaków”, który realizujemy dla upamiętnienia i promocji słynnych śpiewaków – rodzeństwa Reszków. Podejmując zadanie odnaleźliśmy współcześnie śpiewającego, częstochowskiego tenora Zbigniewa Pinderaka. Mieliśmy jechać na jego koncert, jednakże barierą okazała się cena za wejście do Narodowej Opery Austriackiej. Zastępczo wybraliśmy Koncert Nocy Letniej. Pomysł okazał się ciekawy i inspirujący, a wejście bezpłatne – mówi Ireneusz Barton.
Preludium do muzycznych doznań było zwiedzanie Wiednia. Historię miasta i cesarstwa austriackiego przybliżył pilot – Dawid Korzeniowski z Bielska-Białej. Spacer po centrum Wiednia i historycznej starówce zwieńczyła chwila zadumy nad najwspanialszym zabytkiem kultury gotyckiej – niezwykłej urody katedry św. Stefana.
Wyjazd niósł także zamysł integracji. – Takie spotkania owocują dobrymi pomysłami. Na przykład na ostatnim szkoleniu pracowników kultury w Górach Opawskich narodziła się Etnostrada. Impreza odbędzie się 5 lipca i wystąpią na niej zespoły ludowe z naszego regionu, natomiast dzięki współpracy, którą nawiązałam z Przewodniczącą Rady Krajowej Kół Gospodyń Wiejskich- Panią Bernadettą Niemczyk, Panie z Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich przygotują do degustacji regionalne potrawy – dodaje dyr. Majer. Zdradziła nam, że jest to jej pierwsza wizyta w Wiedniu. – Zawsze słucham koncertu noworocznego z Wiednia w polskiej telewizji, znam historię tego miasta, jednak bezpośrednie wrażenia są nie do zastąpienia – stwierdza.
Do Wiednia grupa działaczy kulturalnych i melomanów pojechała luksusowym autokarem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, a bezpieczną jazdę zapewnił wytrawny kierowca Zespołu – Damian Sirek. Nie obyło się bez dodatkowych atrakcji, a te zapewniła rozśpiewana grupa pracowników Urzędu Gminy w Olsztynie oraz Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Współuczestników podróży zachwycili bogatym repertuarem piosenek i pieśni, także ludowych, oraz wybornymi głosami.UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl