Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 23 października 2018
Teodora i Seweryna
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 43 (1390) 2018-10-25
  W NUMERZE:
» WYBORY SAMORZĄDOWE 2018. W Częstochowie nie będzie drugiej tury


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg







r e k l a m a
turystyka
DOLINĄ BIAŁEJ OKSZY POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Deszcz był im nie straszny
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Ponad 230 osób uczestniczyło w VII Regionalnym Rajdzie Rowerowym „Doliną Białej Okszy” ze startem i metą w Nowym Kocinie. Przemierzyli 38 km przez Mykanów, Kłobuck oraz Miedźno. Większość trasy rowerzyści pokonali w strugach ulewnego deszczu.


Cykliści wyruszyli rankiem 21 czerwca uzbrojeni w kamizelki odblaskowe, ufundowane przez Barbarę Podolak właścicielkę FHU „Bapol” z Mykanowa. Na czele grupę ubezpieczał samochód OSP Mykanów, a rowerzystów prowadził Grzegorz Grabara, sołtys wsi Nowy Kocin, jeden z inicjatorów rajdu. Wśród uczestników był Dariusz Pomada Wójt Gminy Mykanów, który objął rajd honorowym patronatem. Kolumnę zamykały samochody OSP Stary Kocin z ratownikami medycznymi, oraz „wóz techniczny” Urzędu Gminy w Mykanowie.
Chwilę po starcie zaczyna padać. Po kilkudziesięciu minutach barwny peleton dociera do miejsca pierwszego odpoczynku, przy zabytkowej 200-letniej kapliczce w miejscu zwanym „Puchały” niedaleko Łobodna. Legenda głosi, że Kapliczkę wybudował Puchała, ojciec chorej córki Anny, która została uzdrowiona. Dalej droga prowadzi rowerzystów w kierunku Łobodna, dawnej wsi królewskiej należącej do starostwa w Krzepicach. Niebawem przekraczają Białą Okszę – prawy dopływ Liswarty, długości około 29 km, płynącej malowniczą doliną otoczoną pięknymi lasami sosnowymi.
Nad Zalew w Ostrowach docierają już w potężnej ulewie. Tu w sukurs przyszedł Adam Krawczyk, właściciel gospodarstwa agroturystycznego „Pod Żaglami” i wypożyczalni sprzętu pływającego nad Zalewem. W przygotowanym przez niego namiocie turyści ozgrzewają się ciepłą herbatą i posilają słodkimi bułeczkami od Tomasza Tyfla, właściciela piekarni Tyf-Pol s.c. z Cykarzewa Północnego.
Po odpoczynku grupa jedzie wzdłuż zbiornika retencyjno-rekreacyjnego na Białej Okszy Wybudowany w 2003 roku, mający 39 ha powierzchni zbiornik jest również zorganizowanym łowiskiem oraz miejscem rekreacji i wypoczynku. W Ostrowach, wsi królewskiej o historii sięgającej 1241 roku skręcają w lewo w kierunku Mazówek. W dniu 3 października 1863 roku miała tu miejsce bitwa, w której poległo 13 powstańców. Po lewej stronie tablica upamiętniająca to wydarzenie. Jadą w kierunku Rywaczek, drogą odwrotu Wołyńskiej Brygady Kwalerii wycofującej się tutaj po krwawej i zwycięskiej bitwie pod Mokrą w dniu 1 września 1939 roku. Miejsce walk upamiętnia tablica pamiątkowa. Zmierzamy w kierunku Starego Kocina. Kolorowy peleton rowerzystów rozciągnięty na przestrzeni prawie 3 km. Kiedy pierwsi cykliści około godz. 14.00 meldują się na mecie w przy Domu Ludowym w Nowym Kocinie, ostatni są jeszcze w granicach Starego Kocina. Lejący niemiłosiernie przez ostatni odcinek drogi deszcz nagle ustaje. Wszyscy posilają się kiełbaską z grilla, ciepłą kaszanką oraz chlebem ze smalcem przygotowanym – przez Andrzeja i Jolantę Binkowskich ze Starego Kocina.
Nadchodzi oczekiwany moment losowanie nagród. Tym razem szczęście dopisało Krzysztofowi Dobielskiemu, który przyjechał na rajd kolegami aż z Radomska. On to stał się szczęśliwym właścicielem roweru turystycznego, ufundowanego przez głównego sponsora: Bank Spółdzielczy Mykanów, nagrodę wręczyła prezes BS – Krystyna Skoczylas. II nagrodę czyli 2-dniową wycieczkę do Kazimierza Dolnego, Puław i Nałęczowa, ufundowaną przez Adama Wochala – koordynatora rajdu wylosował Mariusz Hutny ze Starego Kocina. Kolejną miłą niespodziankę sprawił Pan Adam Krawczyk, który przyjechał za nami z Ostrów i przeznaczył do rozlosowania 10 godzinnych bezpłatnych kart wstępu na kajaki i rowery wodne na Zalewie w Ostrowach.
Organizatorem VII Regionalnego Rajdu Rowerowego „Doliną Białej Okszy” pod patronatem Wójta Gminy Mykanów było Stowarzyszenie „Razem na wyżyny” wspólnie z Radą Sołecką w Nowym Kocinie.
Z ramienia Stowarzyszenia Rajd przygotowywały zawsze niezawodne Edyta Bauć i Halina Pruciak, a całość koordynował Adam Wochal, który bardzo dziękuje uczestnikom rajdu za wzorowe zachowanie, dyscyplinę, porządek na trasie i stworzenie atmosfery wzajemnej życzliwości.
R



r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl