Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 22 października 2018
Filipa i Kordulii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 42 (1389) 2018-10-18
  W NUMERZE:
» KONFERENCJA PRASOWA W SPRAWIE AFERY HYBRYDOWEJ W CZĘSTOCHOWIE
» CZĘSTOCHOWA. Trwa okupowanie sali sesyjnej. Prezydent uciekł z sali obrad. Czy boi się mieszkańców?
» Czyszczenie jurajskich skał
» PRE_COP24: o polskich celach i priorytetach polityki klimatycznej
» KALENDARZ EKOLOGICZNY
»  36 milionów na budowę wałów przeciwpowodziowych
» Święto Poczty Polskiej – 460 urodziny Narodowego Operatora
» UNIWERSYTET HUMANISTYCZNO-PRZYRODNICZY ZAPRASZA NA KONFERENCJĘ
» ,,Solidarność" popiera Artura Warzochę
» BOOSTER MŚP - I w Regionie Booster Małych i Średnich Przedsiębiorstw
» TEATR PIASKU TETIANY GALITSYNY - MAŁY KSIĄŻĘ
» Maraton horrorów w Cinema City
»  BIEG CHARYTATYWNY „WOLNOŚĆ NA 5”
» III Ponadregionalny Festiwal Piosenki Podwórkowej
» Niemiecka młodzież w krzepickim liceum
» MIESZKANIE PLUS – rusza w Częstochowie
» CZĘSTOCHOWA. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod Sąd Rejonowy
» Dobre perspektywy trzeba umieć wykorzystać
» Pasowanie na ucznia
» Artystyczna służba
» Jasna Góra w drodze do Niepodległości
» PROMOCJA KSIĄŻKI
» UROKI KAMPANII SAMORZĄDOWEJ
» 19 października - rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki
» WSPANIAŁA AKCJA PARTIOTYCZNO-EDUKACYJNA - „Częstochowa w godle zaklęta”
» Ruszy przebudowa stadionu Raków
» Będą się uczyć jak zachować się podczas ataku terrporystycznego
» LIST DO REDAKCJI. Za głośno na Skrze
» Dopłaty: ARiMR wypłaciła ponad pół miliarda zł zaliczek
» Pomoc po suszy: ARiMR wypłaciła rolnikom ponad 403 mln zł


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
turystyka
Ratownicy podpowiadają - jak zadbać o bezpieczeństwo w górach w trakcie ferii?
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Tylko od początku roku ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR interweniowali aż 360 razy. Ze względu na rozpoczęte ferie szacuje się, że częstotliwość wyjazdów do osób potrzebujących pomocy zwiększy do kilkunastu dziennie. Będąc w górach należy przestrzegać pewnych podstawowych zasad i tym samym zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

· Tylko od początku tego roku, ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR odnotowali 340 wypadków narciarskich oraz 20 wypadków górskich
· Od początku stycznia ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR interweniowali 360 razy
· Z aplikacji „Pomoc w Górach” korzysta prawie 4 tys. osób
Zimowa aura przyciąga w góry wielu pasjonatów aktywnego wypoczynku. Wychodząc zimą w góry trzeba być przygotowanym na wiele sytuacji takich jak chociażby nagła zmiana warunków atmosferycznych. Dlatego planując wyprawę w góry należy zadbać o każdy aspekt wyprawy, począwszy od odpowiedniej odzieży, doboru trasy na mobilnych aplikacjach skończywszy.

#Odpowiednia odzież
Wybierając się na wędrówkę po górach nigdy nie możemy być pewni, że wrócimy o zakładanej przez nas porze. Dlatego też, wybierając się w góry trzeba ubrać się ciepło i wygodnie – najlepiej nakładając na siebie klika warstw odzieży. Niezależnie od warunków atmosferycznych warto także założyć odzież termoaktywną. Potrzebnym elementem każdej wędrówki powinna być: nieprzewiewna kurta, ciepła czapka oraz rękawice, a także nieprzemakalne buty z rakami. Wychodząc w góry, należy pamiętać, aby w plecaku znalazł się termos z gorącą i słodką herbatą oraz sama czekolada, pozwoli to na szybki zastrzyk energii.

#Zaplanuj trasę
Istotnym elementem każdej wędrówki jest trasa, jaką będzie ona przebiegać. Dlatego też, planując wycieczkę szlakami należy oszacować czas wyprawy, mając na uwadze fakt, że zimą warunki atmosferyczne są dużo trudniejsze. –Turyści, którzy wybierają się na wyprawę po górach, bardzo często myślą, że w zimie spaceruje się podobnie jak w trakcie lata. Nic bardziej mylnego – zimą, warunki w górach są bardziej zmienne i przede wszystkim sama wędrówka trwa dłużej, ponieważ ze względu na oblodzenia chodzi się zdecydowanie wolniej. Co więcej, zimą niektóre trasy mogą być po prostu niedostępne dla turystów i zdecydowanie łatwiej można zabłądzić – ostrzega Jerzy Siodłak, Naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR.

#Postaw na nowoczesne technologie
Nieodłącznym gadżetem naszego codziennego życia jest smartfon, dlatego też wybierając się w wycieczkę w góry nie zapominajmy o power bankach, które mogą utrzymać odpowiedni stan baterii w naszym telefonie. Ponadto, wybierając się w góry należy zagwarantować sobie maksimum bezpieczeństwa. Najnowsza aplikacja „Pomoc w Górach” to niezbędny atrybut, który przyczyni się do jego poprawy. Aplikacja ta jest darmowa i została stworzona przez polską firmę informatyczną – Transition Technologies dla ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR. - Apelujemy do wszystkich turystów o współpracę z nami i korzystanie z tej aplikacji w trakcie górskich wędrówek. Pozwoli nam to szybciej zlokalizować miejsce zdarzenia i zdecydowanie przyśpieszyć akcję ratowniczą. Również osoby wędrujące po górach mogą czuć się bezpieczniej, mając przy sobie takie narzędzie – mówi Jerzy Siodłak, Naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR.
Aplikacja „Pomoc w Górach” pomaga ratować ludzkie życie i zdrowie. Ponadto, dzięki temu narzędziu ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR widzą, co dzieje się z turystami na szlaku, ponieważ aplikacja co 10 minut informuje o bieżącym położeniu danej osoby (po uprzednim zalogowaniu się przez użytkownika) wraz z danymi kontaktowymi do niej. – Aplikacja „Pomoc w Górach” powstała w odpowiedzi na bieżące potrzeby ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR oraz turystów, a pomaganie innym jest wpisane w misję naszej firmy. Od startu aplikacji minął ponad miesiąc, a aplikacja została pobrana prawie przez 4 tys. użytkowników. Chcemy przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w górach dlatego też, aplikację można pobrać za darmo na system operacyjny iOS oraz Android – dodaje Konrad Świrski, Prezes Transition Technologies, firmy która opracowała aplikację.
Planując wycieczkę po górskich szlakach, warto się dokładnie przygotować. Oprócz odpowiedniej odzieży, obuwia czy sprzętu należy zaopatrzyć się również w inne niezbędne atrybuty tj. mobilną aplikację, która w sytuacji gdy dojdzie do wypadku, znacznie przyspieszy czas dotarcia ekipy ratunkowej do poszkodowanego.r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl