Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 18 stycznia 2018
Piotra i Małgorzaty
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 3 (1350) 2018-01-18
  W NUMERZE:
» Pierwszy bal studniówkowy w Częstochowie
» Życzenia w Rzerzęczycach
» KONFERENCJA NA AJD. „Z dziejów Kresów Wschodnich. Lwów”
» EKOMIASTO. Karmniki dla ptaków
» Park dla piesków
» EKOWYWIAD. Przyrodę chronimy i kształtujemy
» Noworoczne spotkanie w "Civitas Christiana"
» 155. rocznica Powstania Styczniowego 1863 roku
» Powstanie Styczniowe w regionie częstochowskim
» Ślady Powstania Styczniowego na częstochowskich cmentarzach
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Takich ludzi już nie ma, czyli wspomnienie o inżynierze Klemensie Kanczewskim
» KARTKI Z KALENDARZA. KALENDARIUM STYCZNIA
» GINĄCE MIASTO. Przedsiębiorstwo Kohna
» WYDAWNICTWA CZĘSTOCHOWSKIE
»  SIATKÓWKA. AZS Częstochowa kontra TSV Sanok: 3:1
» Nowy sponsor „Włókniarza”
» Pierwszy sparing Rakowa w przerwie zimowej


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
edukacja
REFORMA EDUKACJI PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI. Rodzice mają wybór, dzieci prawo
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Nowa ustawa Prawa i Sprawiedliwości o edukacji wczesnoszkolnej przywraca obowiązek rozpoczęcia edukacji w wieku 7 lat. Nie odbiera natomiast prawa rodzicom do decydowania o swoim dziecku. – Ustawa jest powrotem do systemu sprawdzonego przez lata, który jest zgodny z rytmem rozwoju psychomotorycznego. Daje ona rodzicom wolny wybór, by mogli zdecydować czy ich dziecko ma zacząć naukę w wieku 6 czy 7 lat – podkreśla poseł Szymon Giżyński, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu częstochowskim.


O założeniach reformy edukacyjnej PiS, dotyczącej wychowania przedszkolnego i edukacji szkolnej dziecka sześcioletniego i siedmioletniego, podczas konferencji prasowej, na którą dziennikarzy zaprosił poseł Szymon Giżyński, szczegółowo mówiła poseł Lidia Burzyńska, członek Komisji Sejmowej Edukacji, Nauki i Młodzieży.
– Ustawa jest wynikiem debaty. Traktuje dziecko podmiotowo, dając mu prawo do wychowania przedszkolnego i szkolnego; do rozpoczęcia edukacji wczesnoszkolnej siedmiu lub sześciu lat, jeśli taką wolę wykażą rodzice oraz korzystania z wychowania przedszkolnego wieku od 3 do 5 lat – stwierdza poseł Lidia Burzyńska. Prawo i Sprawiedliwość ustawę oparło o zasady pedagogiczno-psychologiczne. – Dziecko do rozpoczęcia stałej nauki w szkole najpełniej dojrzewa w wieku siedmiu lat. Zmuszanie go zatem do wcześniejszej edukacji zaburza jego rozwój. Dowodzą tego badania naukowe. Ujawniają one, że choć początkowa faza edukacji rozwiniętego ponad wiek sześciolatka może okazać się obiecująca, to po kilku latach najczęściej dochodzi do regresu, mającego swe podłoże w osłabionej psychice dziecka, przez nadmiar obowiązków i wymagania szkolne. Sześciolatki z trudem znoszą obciążenia szkolne, nie mają dobrze ukształtowanej samodyscypliny i zdolności skupienia uwagi. Dlatego musimy pamiętać, że dziecko jest dobrem nadrzędnym i zawsze trzeba myśleć o jego zdrowiu i prawidłowym rozwoju – podkreślała poseł Burzyńska.
Ustawę mocno oprotestowały władze w Częstochowie. Wiceprezydent Ryszard Stefaniak wyliczył, że zmiana wieku rozpoczęcia edukacji wczesnoszkolnej sprawi, iż około 1300 trzylatków w nowym roku szkolnym nie znajdzie miejsc w przedszkolach. Zauważa także, że reforma nadmiernie obciąży budżet, gdyż subwencja będzie zbyt niska niż realne koszty kształcenia. Poseł Burzyńska stwierdza jednak, że przeliczanie dzieci na pieniądze nie jest etyczne i humanitarne. – Zapewnienie edukacji jest obowiązkiem gminy. Musza one zapewnić miejsca w placówkach wychowania przedszkolnego dla wszystkich uprawnionych dzieci. Zdajemy sobie sprawę, że problemy mogą się wyłonić w pierwszym roku wprowadzenia reformy, ale są wyolbrzymiane i sztucznie nadmuchiwane. Kolejne lata przyniosą normalizację. Trzeba pamiętać, że ta dobra zmiana jest wprowadzona dla dobra dzieci i to jest najważniejsze – dobitnie akcentuje poseł Burzyńska.

Zmiana obligatoryjnego wieku rozpoczęcia edukacji wczesnoszkolnej to nie jedyne propozycje PiS. Minister Edukacji Anna Zalewska mówi również o likwidacji egzaminów dla szóstoklasistów, weryfikacji wyników części pisemnej egzaminu maturalnego i wprowadzeniu czteroletniego liceum. Do czerwca br. prowadzona będzie debata na temat ustroju szkolnego, finansowania oświaty, roli nauczyciela oraz jednostek samorządu terytorialnego w systemie oświaty. Po lupę wzięte będą też podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego, procedury zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych. Planuje się zmiany w Karcie Nauczyciela.
Warto przy tym zauważyć, że dotychczasowy system oświaty stał się powszechnym obiektem krytyki. Ze sposobu edukowania dzieci i młodzieży niezadowoleni byli rodzice, uczniowie, nauczyciele, organy prowadzące szkoły. Proponowane przez PiS zmiany są zatem oczekiwane i powinny przynieść poparcie społeczne. nauki

GUR
GUR


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl