Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 21 lutego 2019
Eleonory i Feliksa
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» Bieg dla Andżeliki i Antosia.
» „Zielona Pracownia 2018”
» Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów
» Szczepienia kryterium przyjęć do żłobków i przedszkoli
»  Miasto ponowie rozpatruje wniosek Włodar Trade o zwiększenie produkcji
» Roksana Węgiel dla „Gazety Częstochowskiej"
» Wykład prof. Filipa Musiała
» Poczta Polska działa z myślą o swoich klientach
» PAMIĘCI PREMIERA JANA OLSZEWSKIEGO
» Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» WŁODARZE POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO. „Mieszkańcy mogą liczyć na moją pomoc”
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej powróciła z krótkiego tournée w Portugalii trwającego od 1 do 4 lutego 2019 roku
» Ideologizacja w szkołach
» Wśród przyjaciół psy zająca zjadły
» Młodzież poznaje ludzi nauki
» Tutoring na Uniwersytecie
» Tutoring pomaga w rozwoju
» Wieczór 232. BÓG HONOR OJCZYZNA
» 100-lecie Polski Wolnej – luty 1919 r.
»  BOHATER KOŚCIOŁA I SOLIDARNOŚCI
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Wacław Teofil Stachiewicz
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» ROCZNICA WYWÓZEK NA SYBIR
» Kartki z kalendarza – kartki lutego
» OBRAZY PRZESZŁOŚCI. Krystyna Kolińska-Sochaczewska
» MAPA HISTORII CZĘSTOCHOWY. Pamięci żołnierzy 27. Pułku Piechoty
» POLSKI KRÓL MARSZÓW. EDWARD MAJ


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Kolejna batalia o obniżenie opłat za odbiór odpadów
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Na najbliższej sesji Rady Miasta Częstochowy, 28 kwietnia 2016 roku, będzie głosowany kolejny projekt uchwały Klubu Prawo i Sprawiedliwość, dotyczący obniżenia o 50 procent opłat za odbiór odpadów komunalnych. Tym razem obejmuje on rodziny wielodzietne, które prowadzą segregację odpadów.
Przypomnijmy, że radni częstochowscy w ubiegłym roku zgodzili się na obniżenie opłat o 50 procent za odbiór odpadów segregowanych komunalnych dla rodzin nisko uposażonych. Projekt ten zgłosił klub PiS, na wniosek radnego Piotra Wrony. Uchwałę jednak zakwestionował wojewoda śląski, stąd przedłużyło się jej wdrożenie w życie i oficjalnie obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku. Niestety niewiele osób wie o takiej możliwości. Do dzisiaj, zgodnie z informacją Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, po odbiór należnej prawem ulgi zgłosiło się zaledwie 5 osób (jedna w lutym, cztery w marcu br.), a uprawnionych jest w Częstochowie 9306 osób. – Wygląda na to, że pan prezydent nie chce poinformować szerzej o możliwości skorzystania z obniżki opłat, obawiając się, iż uszczupli to budżet miasta. Nie wiemy też, ile osób ubogich nie płaci za odbiór odpadów, ponieważ prezydent Mirosław Soborak nie podaje szczegółowych danych, powtarzając ogólnie, że system „jakoś się domyka” – mówi radny Wrona. Jak dodaje właśnie skorzystanie z bonifikaty może spowodować, że mieszkańcy zaczną regulować swoje należności, co pozytywnie wpłynie na lepsze domknięcie systemu zagospodarowania odpadami.
Obecny projekt obniżki opłat dla rodzin wielodzietnych również zgłosił radny Piotr Wrona. – Skorzystałem z nowych okoliczności. Prezydent RP Andrzej Duda w ubiegłym roku podpisał ustawę, która daje samorządom możliwość obniżenia opłat za wywóz selektywnych odpadów komunalnych rodzinom wielodzietnym. Takich rodzin w Częstochowie, jak poinformował zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak, według statystyk GUS na koniec 2011 roku było 1875. Od września 2013 roku do 25 stycznia 2016 roku lokalne karty „Rodzina +” zostały wydane dal 652 rodzin oraz od czerwca 2014 roku do 25 stycznia 2016 roku złożono 628 wniosków o wydanie Karty Dużej Rodziny. Otrzymało je 3108 osób (karta dla każdego członka rodziny) – mówi radny Piotr Wrona.
Nad pomysłem Piotra Wrony radni pochylili się na posiedzeniu Komisji Rozwoju Regionalnego i Gospodarki, 26 kwietnia br. Projekt uchwały radni zaopiniowali pozytywnie. Jednocześnie podkreślili, że konieczna jest lepsza promocja ulg, gdyż informacja nie dociera do mieszkańców, mimo iż CzPK stosowne powiadomienia rozesłano do zarządów spółdzielni. Radny Klubu MCz Piotr Strach podpowiedział dobre rozwiązanie, by informacja o obniżkach dla uprawnionych znalazła się między innymi na harmonogramach odbioru odpadów.

Warto zauważyć, że na stronie Urzędu Miasta Częstochowy nadal jako przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego i Gospodarki widnieje Konrad Głębocki, który od listopada 2015 roku pełni funkcję posła. Obecnym przewodniczącym Komisji jest radny PiS Jerzy Nowakowski.


UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl