Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 21 lutego 2019
Eleonory i Feliksa
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» Bieg dla Andżeliki i Antosia.
» „Zielona Pracownia 2018”
» Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów
» Szczepienia kryterium przyjęć do żłobków i przedszkoli
»  Miasto ponowie rozpatruje wniosek Włodar Trade o zwiększenie produkcji
» Roksana Węgiel dla „Gazety Częstochowskiej"
» Wykład prof. Filipa Musiała
» Poczta Polska działa z myślą o swoich klientach
» PAMIĘCI PREMIERA JANA OLSZEWSKIEGO
» Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» WŁODARZE POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO. „Mieszkańcy mogą liczyć na moją pomoc”
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej powróciła z krótkiego tournée w Portugalii trwającego od 1 do 4 lutego 2019 roku
» Ideologizacja w szkołach
» Wśród przyjaciół psy zająca zjadły
» Młodzież poznaje ludzi nauki
» Tutoring na Uniwersytecie
» Tutoring pomaga w rozwoju
» Wieczór 232. BÓG HONOR OJCZYZNA
» 100-lecie Polski Wolnej – luty 1919 r.
»  BOHATER KOŚCIOŁA I SOLIDARNOŚCI
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Wacław Teofil Stachiewicz
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» ROCZNICA WYWÓZEK NA SYBIR
» Kartki z kalendarza – kartki lutego
» OBRAZY PRZESZŁOŚCI. Krystyna Kolińska-Sochaczewska
» MAPA HISTORII CZĘSTOCHOWY. Pamięci żołnierzy 27. Pułku Piechoty
» POLSKI KRÓL MARSZÓW. EDWARD MAJ


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
sprawy społeczne
Partnerstwo Północnej Jury (PPJ)- odkrywaj krok po kroku
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora

Krok pierwszy - Poznaj nas i naszą historię
O tym kim jesteśmy i w jakim celu działamy, informujemy mieszkańców obszarów wiejskich już ponad 10 lat. I choć wydawać by się mogło, że jesteśmy jedną z wielu organizacji pozarządowych w województwie śląskim a na dodatek stosunkowo młodą - wszak jeszcze nie osiągnęliśmy „pełnoletności”- to zapewniamy czytelników, że konkretnych działań i zrealizowanych projektów przez nas nie brakuje. Zainteresowani? Jeśli tak to czytajcie dalej.

My czyli kto?
Jesteśmy stowarzyszeniem specjalnym, działającym jako lokalna grupa działania. Członkami naszego stowarzyszenia są osoby fizyczne i prawne, w tym gminy, z obszaru północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, położone w województwie śląskim. Obszar Partnerstwa Północnej Jury zajmuje 984 km 2 i zamieszkuje 72 299 mieszkańców z gmin powiatu: częstochowskiego: Janów, Olsztyn, Mstów, Lelów, Przyrów oraz myszkowskiego: Niegowa, Koziegłowy, Poraj, Żarki. Nasze Stowarzyszenie powstało w 2005 roku w wyniku porozumienia i partnerstwa lokalnych społeczników i podmiotów z 9 gmin i rozpoczęło współpracę w celu skorzystania z szans, jakie dawał program unijny LEADER. Wykorzystaliśmy tą szansę w 100%. Tyle historii a teraz szczypta matematyki w naszych działaniach.

Krok drugi- Poznaj nas w liczbach
II Schemat Programu Pilotażowego Leader+ to 21 projektów zrealizowanych przez nasze Stowarzyszenie, w ciągu 1 roku, skierowanych do dzieci, młodzieży, osób dorosłych, lokalnych liderów, przedsiębiorców, twórców ludowych, organizacji pozarządowych, gmin. Wielokrotne sięgaliśmy po środki zewnętrzne z programów operacyjnych takich jak Kapitał Ludzki czy krajowych jak Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, wykonaliśmy 2 projekty współpracy na obszarze 27 gmin z 3 Lokalnymi Grupami Działania w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy”. I najważniejsze, dzięki środkom będącym w dyspozycji PPJ a pozyskanych na Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju na okres 2007-2013, beneficjenci zrealizowali 209 projektów na kwotę około 12 mln złotych, powstało 36 nowych miejsc pracy, wydano 27 tytułów publikacji, wyremontowano 22 świetlice wiejskie, powstało 20 placów zabaw, 20 siłowni zewnętrznych, 16 boisk sportowych, zorganizowano 30 imprez i inicjatyw promujących lokalną twórczość i wiele, wiele innych. Czytelniku, czujesz niedosyt? Zapraszamy Cię do lektury „Dobrych praktyk” na stronie www.jura-ppj.pl a przekonasz się ile wspaniałych i potrzebnych projektów powstało i służy mieszkańcom, turystom i przedsiębiorcom. To wszystko to „tylko” liczby? To przejdź do kolejnego kroku. Nie zawiedziesz się.

Krok trzeci- Poznaj nasze plany
Stojąc przed nową perspektywą finansową Unii Europejskiej a szczególnie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i możliwością jakie stwarza program LEADER dla rozwoju obszarów wiejskich, nie mogliśmy z niej nie skorzystać. Przy szerokim udziale społeczności lokalnej, napisaliśmy wspólnie Strategię Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) i złożyliśmy wniosek na jej wybór w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Nasz wniosek został pozytywnie oceniony i wybrany do finansowania, dzięki czemu mieszkańcy naszych partnerskich gmin będą mieli szansę wpływać na rozwój lokalny swojej „Małej Ojczyzny”. Strategia zawiera diagnozę obszaru, szczegółową analizę SWOT, której efektem są cele i przedsięwzięcia, plan ich realizacji oraz wskaźniki osiągania celów, budżet, a także plan komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej w okresie wdrażania strategii. Wspólnie z mieszkańcami naszego obszaru działania opracowaliśmy także procedury i kryteria wyboru projektów konkursowych, własnych i grantowych.
Budżet zaplanowany na wdrożenie LSR to kwota 8,5 mln złotych, skierowany na rozwój lokalnej przedsiębiorczości, tworzenie nowych miejsc pracy, na infrastrukturę turystyczną, sportową, kulturalną a przede wszystkim dalsze wzmacnianie kapitału społecznego i gospodarczego. Realizacja założeń Strategii otwiera możliwości dla mieszkańców i potencjalnych beneficjentów z naszego obszaru działania, sięgania po środki nie tylko z Leadera i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich ale także z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Wszystkie dokumenty będą udostępnione na naszej oficjalnej stronie internetowej www.jura-ppj.pl i portalu społecznościowym typu facebook. Planujemy ogłoszenie pierwszych konkursów w drugiej połowie 2016r.

Krok czwarty- Jak nie my to kto?
Drogi czytelniku! Jesteśmy nie tylko jednym z „banków możliwości” sięgania po środki unijne, jesteśmy przede wszystkim partnerem do rozmów o zarządzaniu rozwojem lokalnym. Fundamentem naszej działalności jest dostrzeganie i docenianie wartości lokalnych, jakimi są kapitał społeczny i gospodarczy. To te wartości są inspiracją i motorem wszelkich naszych działań. Dbałość o ich wykorzystanie w tworzeniu i wdrażaniu nowej strategii ma kapitalne znaczenie w budowaniu i promowaniu dobrych praktyk współpracy, zmiany i wzmacniania postaw pro-obywatelskich, w budowaniu wzajemnego zaufania, zacieśniania więzi współdziałania dla dobra wspólnego, postrzegania i opierania się na autorytetach.
Chcesz się dowiedzieć więcej o nas? Nie zwlekaj, czekamy na Twoje pytania pod nr. tel. 34 327 89 43, e-mail: biuro@jura-ppj.pl, bądź osobiście w siedzibie w Złotym Potoku, ul. Kościuszki 7 (Zespół Szkół im. Władysława Szafera).
Aleksandra Stachura,
Stowarzyszenie „Partnerstwo Północnej Jury”

Foto:

Utworzenie miejsca pracy w wyniku modernizacji piekarni polegającej na zakupie maszyn i urządzeń piekarniczych. fot. M.Skabek, arch. PPJ.jpg


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl