Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 21 lipica 2018
Daniela i Andrzeja
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 29 (1376) 2018-07-19
  W NUMERZE:
» Kardiologia przy ul. Mickiewicza musi pozostać w Częstochowie
» Nastały upały – pijmy wodę z kranu!
» PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE”
»  BZZ… W ŻÓŁTO-CZARNE PASKI
» KONOPISKA ZAPRASZAJĄ
» FESTYN POD GRUSZĄ W RZERZĘCZYCACH
» ZAWODY BALONOWE W JANOWIE
» PATRIOTYCZNA KARTA SZPITALA NMP
» Odszedł Jan Dobrowolski, ostatni podoficer 27 Pułku Piechoty
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY
» Do Niepodległej – lipiec 1918 roku
» Kartki z kalendarza – kalendarium lipca
» WYDAWNICTWA
» Skra Częstochowa – Historia Klubu
» CZĘSTOCHOWIANIE W HISTORII ZAPISANI
» PROMOCJA MIASTA PRZEZ SPORT. Na żużel – 3,5 miliona, na siatkówkę – zero
» Skarb Kibica: KS SKRA CZĘSTOCHOWA
»  Skarb Kibica: RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
» Rada Dzielnicy Grabówka popiera budowę Mieszkań Plus. Tak dla Mieszkań Plus w Częstochowie
» PODEJRZANE „PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA”
» Angielska dominacja w finale IME Kobiet?
»  KALKULACJA KAMYSZA W CZĘSTOCHOWIE
» DWA TYGODNIE DO STARTU TOUR DE POLOGNE


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

praca w Czestochowie.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
PORAJ. DWA OBLICZA FOTOGRAFII
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W piątek, 8 kwietnia, miłośnicy fotografii spotkali się w Galerii Sztuki Współczesnej w Poraju na kolejnym wernisażu. Tym razem mogli podziwiać fotografię w jej dwóch odsłonach: tradycyjnej - analogowej i współczesnej, której efekty sam autor określił jako fotomanipulacje. Dwóch autorów: Przemysław Remiszewski i Piotr Nowaczyński zaprezentowało tylko dwie z licznych technik wykonywania fotografii.Przemysław Remiszewski fotografuje już od jakiegoś czasu, ale „gumą” zainteresował się dwa lata temu. Guma dwuchromianowa należy do jednej z pierwszych technik , które umożliwiały wierne odtwarzanie rzeczywistości dzięki światłoczułej materii. Jej rodowód sięga Francji końca XIX wieku. W przedwojennej Polsce mistrzami tej metody byli m.in. Jan Bułhak oraz Marian Dederko. Do dzisiaj cieszy się zainteresowaniem zarówno wśród twórców jak i kolekcjonerów sztuki. Niezwykłość tej techniki polega na połączeniu pozornej prostoty ze złożonym procesem dobierania składników (guma arabska, dwuchromian potasu oraz pigment w odpowiednich proporcjach), ręcznym rozprowadzaniu emulsji światłoczułej na odpowiednio przygotowanym papierze i w końcu jej zmywaniu, by nadać ostateczny kształt dziełu. Nie ma też jednej oficjalnej metody stosowania gumy w praktyce.
Natomiast drugi z autorów Piotr Nowaczyński z wykształcenia – geodeta, z pasji – fotograf swą przygodę z aparatem rozpoczął 14 lat temu. Zaczynał od analogu – dziś wykorzystuje możliwości jakie daje fotografia cyfrowa.
[ - Dziś w Galerii mamy niecodzienną okazję zmierzenia się z historią fotografii. Widzimy na naszej ekspozycji, to co z fotografią działo się przed ponad 100 laty i to, co ma nam do zaproponowania obecnie]- mówiła podczas wernisażu dyrektor GOK – Magdalena Ryziuk-Wilk.
[- Proponowana przeze mnie część wystawy „Dwa oblicza”, to połączenie klasycznej fotografii portretowej wykonanej w technice niskiego klucza oraz – oferowane przez współczesne programy graficzne – techniki obróbki i manipulacji obrazem] - mówi Piotr Nowaczyński.
Zainspirowany artykułem dotyczącym obróbki zdjęć polegającej na łączeniu dowolnego obiektu z fotografiami dymu wykonał takie modyfikacje. Efekty tej pracy mogliśmy oglądać na ścianach Galerii Sztuki Współczesnej w Poraju.
Z przyczyn zdrowotnych na wernisażu nie był obecny Przemysław Remiszewski, ale o technice jaką wykonuje i o nim samym bardzo wyczerpująco i ciekawie opowiedział drugi z autorów - Piotr Nowaczyński. Należy nadmienić, że nadzór artystyczny nad wystawą sprawowała Anna Paterek – od lat zajmująca się fotografią i znana nie tylko mieszkańcom Myszkowa.
W gronie licznie przybyłych gości nie zabrakło przedstawicieli władz Powiatu Myszkowskiego w osobie wicestarosty Anny Sochy–Korendo. Obecni byli też przedstawiciele Rady Miasta Myszkowa – jej przewodniczący Jerzy Woszczyk i radni: Norbert Jęczalik i Adam Zaczkowski.
Wszystkich miłośników Fotografii zapraszamy do obejrzenia wystawy, która potrwa jeszcze do 29.04.2016r.


R


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl