Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 23 października 2018
Teodora i Seweryna
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 43 (1390) 2018-10-25
  W NUMERZE:
» WYBORY SAMORZĄDOWE 2018. W Częstochowie nie będzie drugiej tury


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
gospodarka
ROLNICTWO. Działania ratunkowe ruszyły
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Rozmowa z dyrektorem Śląskiego Oddziału Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa w Częstochowie – Konradem Jarzyńskim


Od dłuższego już czasu występują opóźnień w płatnościach obszarowych, co negatywnie wpływa na działania w rolnictwie. Jakie są przyczyny tych opóźnień?
– Pojawiały się i wciąż pojawiają opinie o tym, że ARiMR ma poważne problemy z dotrzymaniem terminu dokonania wypłat tytułem płatności obszarowych za rok 2015. Nim odniosę się do tej sprawy, statystycznie, i uspokoję czytelników „Gazety Częstochowskiej”, chcę przedstawić sytuację, jaką odziedziczono po poprzednim rządzie PO-PSL.
18 listopada 2015r. ówczesny prezes ARiMR, pan Andrzej Gross na spotkaniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, panem Krzysztofem Jurgielem poinformował, że system informatyczny służący do obsługi wniosków obszarowych składanych przez rolników nie został przygotowany i terminy jego wdrożenia nie zostaną dotrzymane. Poinformował również, że konsekwencją powyższego będą poważne opóźnienia w wypłatach płatności obszarowych. Ponadto prezes Gross stwierdził, że na opóźnione wypłaty nie zostały zabezpieczone odpowiednie środki finansowe. Taką sytuację w ARiMR zastał rząd PiS i z takim kalibrem problemu musiał zmierzyć się pan Minister Krzysztof Jurgiel i powołany nowy prezes ARiMR, Pan Daniel Obajtek. W tej sytuacji decyzją Ministra i Prezesa zostały podjęte działania naprawcze czy – jak bym to określił – ratunkowe.
Punktem wyjścia było zakwestionowanie terminów podpisanych przez rząd PO-PSL z wykonawcą systemu informatycznego, dokumenty te przewidywały daty przekazania systemu w pierwotnym założeniu na 18 listopada 2015 oraz zgodnie z aneksem do umowy na 22 luty 2016. Obecne kierownictwo ARiMR nie mogło zaakceptować postanowień aneksu do umowy z wykonawcą systemu informatycznego. Zaznaczyć należy, iż taki harmonogram spowodowałby, że ani w styczniu, ani w lutym 2016 roku rolnicy nie otrzymaliby żadnych płatności.
W ślad za podjętymi decyzjami i w bardzo krótkim okresie czasu przeprowadzono negocjacje z wykonawcą systemu i podpisano dwa nowe aneksy na podstawie, których Ministerstwo Rolnictwa i władze ARiMR uzyskały gwarancję na wypłatę rolnikom płatności w styczniu i lutym 2016 r. w kwocie przekraczającej 5 mld złotych a w wyniku dalszych działań na wypłaty w miesiącach następnych. Opracowany został również nowy, realny harmonogram wypłat dopłat bezpośrednich. Zabezpieczone zostały także środki finansowe na ich realizację.
Reasumując wszystko, to dzięki zaangażowaniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pana Krzysztofa Jurgiela oraz nowego prezesa ARiMR Pana Daniela Obajtka wypłaty rozpoczęły się terminowo i są realizowane zgodnie z nowym harmonogramem.
Zatem jak wygląda stan obsługi spraw obszarowych w Śląskim Oddziale Regionalnym ARiMR w Częstochowie?
– Najlepiej to wykażą dane statystyczne i ich analogia z roku 2014. W 2014 roku ARiMR Śląski Oddział Regionalny w Częstochowie przyjął 47.221 wniosków, a na dzień 19 kwietnia 2015 roku wypłacono 324.729.902 złote zamykając obsługę dla 46 381 spraw. Dla porównania w 2015 roku przyjęliśmy 47.377 wniosków i na dzień 19 kwietnia 2016 roku zapłacono już kwoty 230.212.807 złotych zamykając obsługę dla 42.835 spraw. Różnica w wielkości płatności nie jest jednak faktycznym odzwierciedleniem stanu obsługi wniosków, gdyż wynika ze różnicy stawek płatności dla 2014 i 2015. Natomiast różnica ilości spraw załatwionych to zaledwie 3546 spraw, co jest wartością minimalną i nie stanowi zagrożenia dla płynności procesu wydawania decyzji dla rolników województwa śląskiego.
Na koniec chcę poinformować czytelników „Gazety Częstochowskiej”, że działania ratunkowe podjęte przez obecne kierownictwo ARiMR i MRiRW pozwalają osiągnąć w tym okresie bardzo podobny poziom zrealizowanych dopłat, który uzyskiwano w latach poprzednich, a straty, spowodowane przez rząd PO-PSL i opóźnienia w budowie systemu IT sięgają wielkości 114 mln złotych.
Dziękuję za wyjaśnienia
Pytała
JULKA KOWALSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl