Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 23 października 2018
Teodora i Seweryna
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 43 (1390) 2018-10-25
  W NUMERZE:
» WYBORY SAMORZĄDOWE 2018. W Częstochowie nie będzie drugiej tury


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
gospodarka
GOSPODARKA. CZĘSTOCHOWA. ISD Huta Częstochowa ponownie uruchamia stalownię.
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Na 1 czerwca 2016 roku Zarząd ISD Huta Częstochowa zaplanował ponowne uruchomienie Stalowni. To dobra decyzja. Stalownia zapewni bowiem odpowiednią ilość i jakość wsadu dla Huty. W stalowni będzie pracować ponad 150 osób.


O zamknięciu Stalowni w październiku ubiegłego roku zdecydowały względy ekonomiczne. Przy ówczesnych cenach złomu i energii elektrycznej, koszt produkowanego w niej wsadu był wyższy niż sprowadzanego z ukraińskiego Ałczewska. Dlatego też Zarząd Huty oparł produkcję wyłącznie o dostawy z Ukrainy. W zamkniętej Stalowni urządzenia zakonserwowano, z instalacji usunięto wodę, a część pracowników przeniesiono do Walcowni Blach Grubych. W zakładzie pozostali jedynie pracownicy odpowiedzialni za zabezpieczenie i utrzymanie w gotowości wszystkich urządzeń, aby możliwe było ich powtórne włączenie. Powodem do ponownego uruchomienia Stalowni są ograniczone dostawy wsadu z Ałczewska. Nieregularność dostaw negatywnie odbijała się na funkcjonowaniu Huty, pojawiały się przerwy w pracy w Walcowni Blach Grubych.
Prace rozruchowe w Stalowni trwają od kilku tygodni. Trzeba ponownie zamontować niektóre urządzenia, sprawdzić instalacje i uzupełnić płyny. Jarosław Huptyś, szef Wydziału Stalowni zapewnia, że obecny stan prac i urządzeń nie stwarza zagrożenia dla dotrzymania tego terminu. Na wydziale wykonano montaż agregatów produkcyjnych, skontrolowano pracę pieca elektrycznego – prawidłowość prowadzenia kolumn elektrod oraz układy chłodzenia. Nowy trzon pieca zabudowany zostanie nowymi materiałami ceramicznymi. Zadania z zakresu obróbki ceramicznej wykonują specjaliści z firmy ZMInvest. Pracowników Stalowni wspiera również firma Promontin. Odbywa się przegląd instalacji wodnych, obejmujący płukanie układu zasilania chłodzenia i wymienników na maszynie COS. Każdy segment maszyny odlewniczej jest sprawdzany i przygotowywany do zabudowy. Przeglądy obejmują także instalacje i urządzenia elektryczne, w tym agregaty i transformatory. – Ich stan techniczny nie budzi obaw, ale trzeba pamiętać, że w przypadku zasilania elektrycznego nie wszystkie elementy można sprawdzić przed rozruchem. Dopiero włączenie agregatów przy pełnym obciążeniu ostatecznie zweryfikuje ich sprawność – stwierdza Jarosław Huptyś.
Okres przygotowawczy jest też potrzebny na zakup surowców – głównie na odbudowę zapasu złomu. W chwili wznowienia pracy powinna ona dysponować zapasem 15 tys. ton złomu. Trzeb też zakupić żelazostopy, konieczne do produkcji wsadu i inne komponenty do produkcji. ISD Huta Częstochowa musi również zawrzeć nowe umowy na dostawy mediów oraz porozumieć się z firmami świadczącymi usługi na rzecz Stalowni.
Trwa również kompletowanie załogi. Zgodnie z założeniami stworzą ją osoby z doświadczeniem w obsłudze Stalowni, które obecnie są zatrudnione w Walcowni Blach Grubych, ale powrócą na dawne miejsca pracy. Dodatkowe osoby będą zatrudnione za pośrednictwem agencji Pracy Tymczasowej. Wśród nich mile widziane będą osoby, które w przeszłości były już pracownikami Stalowni i mają odpowiednie kompetencje. W zakresie prac związanych z ceramiką oraz niektórymi zadaniami z zakresu służb utrzymania ruchu Huta będzie korzystała z usług ZM Incest oraz innych specjalistycznych firm zewnętrznych. Podobnie jak w poprzednim okresie funkcjonowania Stalowni ma ona pracować na trzy zmiany od poniedziałku do piątku.
Stalownia była już zatrzymana i zakonserwowana latem 2013 r., a następnie wznowiła produkcję jesienią 2014 r. Wówczas proces ponownego rozruchu, od podjęcia decyzji poprzez włączenie instalacji, zgromadzenie surowców i skompletowane załogi, do pierwszego odlewu, trwał zaledwie 32 dni. Kierownictwo ISD Huty Częstochowa przewiduje, że teraz będzie podobnie. W pierwszych dniach czerwca w Stalowni mają być już regularne odlewy.


foto: Widok na Stalownię,
autor: Cezary Miłoś


GUR


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl