Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 18 sierpnia 2018
Heleny i Bronisławy
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 33 (1380) 2018-08-16
  W NUMERZE:
» Idą z modlitwą do Matki Bożej
» DNI GMINY PORAJ
» Święto Policji w Częstochowie
» Częstochowscy strażacy w akcji
» 40. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi na Służewcu w Warszawie
» INTERWENCJA. Lekarze z Parkitki zbagatelizowali objawy wskazujące na udar mózgu
» Stwardnienie rozsiane (SM) – co wiemy o tej chorobie? Fakty i mity!
» JASNA GÓRA. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
» Częstochowa biega razem z Reebok RUN CREW!
» Bollywood w Cinema City!
» INTER wspiera studentów medycyny w ich misji w Afryce
» Zaproszenie na „XVIII Międzynarodowy Turniej Policji Konnej"
» Festiwal "Z kopyta" w Koziegłowach


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
felieton
I W TYM SĘK. Poczucie wspólnoty
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
„Piłka jest okrągła, a bramki są dwie, albo my wygramy, albo oni” – zwykł mawiać trener Kazimierz Górski, legenda polskiej piłki nożnej. Tym razem w boju o mistrzostwo Europy – a było ono przecież w zasięgu możliwości polskiej drużyny – pokonała nas Portugalia. Zabrakło odrobiny szczęścia, najwięcej Kubie Błaszczykowskiemu, dzięki któremu przecież po trzydziestu latach znaleźliśmy się w pierwszej ósemce najlepszych drużyn w Europie. Ale może dlatego padło na niego, bo jest to chłopak zahartowany w boju życia, zdeterminowany w walce i wrażliwy na drugiego człowieka.

Choć nasi piłkarze schodzili z boiska ze spuszczonymi głowami i z żalem w sercu opuszczali Francję, pokazali, że są zgraną ekipą, że tworzą świetną biało-czerwoną drużynę. Swą postawą budowali dumę narodową Polaków.
Piłka nas połączyła, gorzej jednak wygląda codzienność, gdzie króluje zawiść, podkładanie kłód, upór – zachowania bijące w honor i poczucie godności. Przykładem ostatnim jest postępek poznańskich urzędników, którzy podczas obchodów tragicznych wydarzeń roku 1956 nie dopuścili orkiestry wojskowej do zagrania hymnu narodowego i – co gorsza – hymnu węgierskiego, aby uhonorować delegację tego kraju. Nad poczucie przyzwoitości przełożono partykularne interesiki, małostkowość i prostactwo złośliwego urzędasa.
Brak poczucia narodowej wspólnoty jeszcze smutniej objawia się w przypadku wsparcia repatriantów ze Wschodu, którzy pragną powrócić do ojczyzny swoich przodków. By mogli to uczynić trzeba im otworzyć drzwi. Tego – niestety – często brakuje. W gminach naszego regionu – jak ostatnio na przykład we Wręczycy Wielkiej – zapadają bowiem decyzje stawiające tamy solidarności ludzkiej. Decydentów nie przekonują nawet pieniądze przekazywane przez wojewodę śląskiego na zakup mieszkań dla polskich rodzin ze Wschodu. To smutne, że brakuje empatii, że gminy nie chcą przyjmować do swojego grona nawet jednej polskiej rodziny, że obawiają się rodaków, którzy na powrót do macierzy czekają latami.
URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl