Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 23 października 2018
Teodora i Seweryna
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 43 (1390) 2018-10-25
  W NUMERZE:
» WYBORY SAMORZĄDOWE 2018. W Częstochowie nie będzie drugiej tury


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
edukacja
PATRIOTYCZNA EDUKACJA. „Ocalmy od zapomnienia”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie odbyło się spotkanie młodzieży w ramach projektu „Ocalmy od zapomnienia”. W uroczystości wziął udział dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacprzyk.

Uczniowie zapoznali się z historią II wojny światowej, funkcjonowania niemieckich obozów koncentracyjnych, zagłady na ziemiach polskich oraz innych krajów okupowanych przez niemiecką III Rzeszę. Podczas uroczystości przywołano osobiste wspomnienia byłego więźnia KL Auschiwtz-Birkenau – Michała Preislera (nr obozowy 22213). Materiał został nagrany 16 lat temu przez dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych Macieja Trzmiela.

O edukacji historycznej w ZSE opowiada tegoroczny maturzysta Jakub Zgorzelski

Jak w waszej szkole przebiega nauka polskiej historii?
– Miałem to szczęście, że trafiłem na pana profesora Grzegorza Suskiego, który przez trzy lata uczył mnie historii. Podczas zajęć przekazywał nam dużo treści patriotycznych. Wspólnie przygotowaliśmy akademie rocznicowe, z okazji Konstytucji 3 Maja, odzyskania Niepodległości, dotyczące Żołnierzy Wyklętych i innych ważnych wydarzeń naszej historii, z których powinniśmy być dumni.
Czy tematy dotyczące obozów koncentracyjnych były także traktowane priorytetowo?
– Oczywiście, podczas lekcji, ale także w ramach zajęć dodatkowych. Szkoła zorganizowała nam na przykład wyjazd do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Jak rozumiesz patriotyzm w odniesieniu do dzisiejszych czasów?
– Przynależę do grupy społecznej, która reprezentuje ultrapatriotyzm, czyli przede wszystkim przywiązanie do naszej tradycji i historii, propagowanie tego, co się działo w naszym kraju i że możemy być z tego dumni. I takie mam podejście na co dzień, czyli działanie dla dobra naszego kraju, nie pozwalanie na niedobre wydarzenia.
Reprezentujesz piękną postawę. A która z postaci polskiej historii jest ci najbliższa?
– To Roman Dmowski założyciel Narodowej Endecji. Nim się inspiruję i go podziwiam. Nieraz się mówi, że Roman Dmowski był architektem nowej Polski. Ale jest nim również rywalizujący z Dmowskim i także bardzo zasłużony dla Polski Marszałek Józef Piłsudski. Ważną postacią jest osoba trochę zapomniana, ma szczęście ostatnio nagłaśniana – Rotmistrz Witold Pilecki, czyli członek obozu koncentracyjnego z wyboru. Wzorem odwagi i miłości do Ojczyzny jest dla mnie również Major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”.
Dziękuję za rozmowę.
URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl