Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 24 października 2018
Rafała i Marcina
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 43 (1390) 2018-10-25
  W NUMERZE:
» WYBORY SAMORZĄDOWE 2018. W Częstochowie nie będzie drugiej tury
» Prywatne rancza w Częstochowie
» CZYTANIE DROGĄ DO NIEPODLEGŁEJ. Akcja czytania w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych
» SYMPOZJUM FREDROWSKIE
» Rycerze Kolumba w Muzeum Monet i Medali JP II
» Do Niepodległej – październik 1918 rok
» Ruch „SOLIDARNOŚCI” w Częstochowie (I)
» ANTONI ZĘBIK – KONSTRUKTOR „BŁYSKAWICY”
» Kartka z kalendarza
» BOHATER POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – WSPOMNIENIE
» To już 90 lat
»  LEKKA ATLETYKA. Jakub Jelonek Mistrzem Polski w chodzie sportowym na dystansie 50 km
» TENIS STOŁOWY. Trzecia wygrana Bebetto AZS UJD Częstochowa
» PIŁKA NOŻNA. W Pucharze Polski, Raków zmierzy się z „Kolejorzem”
» MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II - Testament Marszałka
» CZĘSTOCHOWA. „Urząd stawia mi ograniczenia”


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Koncert symfoniczno-oratoryjny poświęcony pamięci rodzeństwa Reszków
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
KŁOMNICE / GARNEK. W niedzielę, 19 czerwca 2016 roku w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Garnku, odbył się jubileuszowy 10. koncert symfoniczno-oratoryjny, poświęcony pamięci rodzeństwu Edwardowi, Janowi i Józefinie Reszków, znanym na świecie śpiewakom operowym, związanym z ziemią częstochowską i ziemią kłomnicką.

Śpiewacy żyli i artystycznie działali w na przełomie XIX i XX wieku. – Dzisiejszy koncert zapisał się jako ważne, patriotyczne wydarzenie przedsięwzięcia, które rozpoczął nieoceniony, świętej pamięci Krzysztof Pośpiech, dyrygent i nauczyciel wielu pokoleń młodych, częstochowskich muzyków. Bardzo dobrze, że są kontynuatorzy jego dzieła, że tak pięknie się ono rozwija i daje tak szlachetne owoce – komentuje poseł Szymon Giżyński, stały uczestnik koncertów w kościele w Garnku.

Na koncert bardzo licznie przybyli mieszkańcy Garnka, okolic oraz Częstochowy. Wśród zaproszonych gości obecni byli potomkowie Edwarda Reszke, parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości – posłowie Lidia Burzyńska i Szymon Giżyński oraz senator Ryszard Majer, a także między innymi radna Sejmiku Województwa Śląskiego Krystyna Jasińska, członek zarządu powiatu częstochowskiego Jan Miarzyński, wiceburmistrz Koniecpola Andrzej Perliński, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie Małgorzata Majer, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół „Gaude Mater” Jan Szyma. Wszystkich w imieniu gospodarzy powitali: proboszcz parafii ksiądz Alojzy Henryk Zatoń oraz zastępca wójta gminy Kłomnice Adam Śliwakowski.
Koncert zorganizowano połączonymi siłami Urzędu Gminy Kłomnice, Fundacji im. Jana,
Edwarda, Józefiny Reszków w Garnku i Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach przy współpracy parafii katolickiej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Garnku, Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Zespołu Szkół im. B. Prusa w Garnku, Koła Gospodyń Wiejskich „Garnkowianki”, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Garnku i Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło w Kłomnicach. Koncert – jak zawsze profesjonalnie, dzieląc się ze słuchaczami dużą garścią wiedzy o wykonywanych utworach i artystach – prowadziła muzykolog Beata Młynarczyk.
Program koncertu opracowano z myślą o uczczeniu dwóch ważnych dat: rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski oraz 99. rocznicy śmierci Edwarda Reszke. Wydarzenie obfitowało zatem w dzieła wielkich polskich kompozytorów, w tym przede wszystkim oper Stanisława Moniuszki: „Halki” i „Strasznego Dworu” oraz Jana Stefaniego „Krakowiacy i Górale”. Patriotyczne spotkanie z muzyką orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych im. Żebrowskiego w Częstochowie, pod batutą Zygmunta Nitkiewicza, zainaugurowała brawurowym wykonaniem „Poloneza” Wojciecha Kilara. Z entuzjazmem publiczność przyjęła także występy solistów – młodych, utalentowanych absolwentów Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie: Aleksandry Hanus (sopran), Marty Miki (mezzosopran), Andrzeja Górniaka (tenor) i Krzysztofa Cygana (bas). Orkiestrze i solistom towarzyszyły chóry: Chór Mieszany Zespołu Szkół Muzycznych im. Żebrowskiego w Częstochowie i Chór Archikatedry i Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie „Basilica Cantans”, które przygotowali Zygmunt Nitkiewicz i Włodzimierz Krawczyński.
Po koncercie na plebani na zaproszonych gości czekała wyjątkowa niespodziana. – Na spotkanie zaprosiliśmy pana Romana Olszowa z Bełchatowa, wielkiego pasjonata i miłośnika muzyki gramofonowej, który kolekcjonuje gramofony z epoki przełomu XIX i XX wieku oraz płyty gramofonowe. W drodze różnych poszukiwań pan Roman trafił na płytę Edwarda Reszke z jego ariami z utworów Czajkowskiego i Verdiego, którą po długich staraniach, pozyskał od zbieracza ze Stanów Zjednoczonych. Dzięki panu Romanowi usłyszeliśmy oryginalny głos naszego, wielkiego artysty – mówi „GCz” Robert Kępa z im. Jana,
Edwarda, Józefiny Reszków w Garnku. Jak dodaje Reszkowie byli postaciami bardzo popularnymi w Stanach Zjednoczonych. – W latach 30. ubiegłego wieku firmy fonograficzne komercyjnie wydawały płyty z wykonaniami Reszków, stąd ich fenomen w Stanach. Pan Roman zaprezentował oryginalne wykonania Edwarda Reszke z 1903 roku, utrwalone na płycie w 1933 roku – informuje Robert Kępa.
W koncercie uczestniczył prawnuk Edwarda Reszke Jan Szymon Bilowicz. – Cieszę się, że młodzież tak trudne utwory wykonuje na tak dobrym poziomie artystycznym. Ten arcypolski koncert odegrali wspaniale. Wprawdzie Reszkowie nie występowali w rolach Moniuszki, ale byli ambasadorami Polski w Europie i Stanach. Nigdy nie występowali w Niemczech, a bardzo krótko w Rosji. Byli polskimi patriotami – mówi „GCz” Jan Szymon Bilowicz. Jak dodaje, z wielką atencją wspomina Krzysztofa Pośpiecha, człowieka niezwykle oddanego sprawie upowszechnienia dzieła Reszków. – To był znawca muzyki, świetny dyrygent. Byliśmy zaprzyjaźnieni, mocno przeżyłem jego odejście. W ubiegłym roku wieku 97 lat odeszła w moja mama, wnuczka Edwarda Reszke, Maria Bilowicz. Zawsze była gotowa, by przyjeżdżać na koncerty. Do końca. W ubiegłym roku zabrakło jej już sił – podkreśla Jan Szymon Bilowicz.
Rolę Krzysztofa Pośpiecha w upowszechnianiu dziedzictwa rodzeństwa Reszków akcentuje także przewodniczący Jan Szyma. – To pan Krzysztof, pierwszy przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół „Gaude Mater” zapoczątkował przed dziesięciu laty, w tym wyjątkowym miejscu, koncerty poświęcone znakomitym śpiewakom, rodzeństwu Józefinie Edwardowi i Janowi i Reszke. Jestem zadowolony, że ta piękna idea jest kontynuowana. Jest w tym duża zasługa księdza proboszcza, kanonika Alojzego Zatonia. On bardzo dba, by zawsze była piękna oprawa koncertów. Tradycyjnie po koncercie zaprasza organizatorów i rodzinę Reszków na chwilę wspomnień i rozmów. Mam nadzieję, że to dzieło będzie kontynuowane. Może w przyszłym roku uda się Stowarzyszeniu taki koncert zaprezentować również częstochowskiej publiczności, tym bardziej, że jego twórcami są częstochowscy artyści – mówi Jan Szyma.
Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Małgorzata Majer, cieszy się, że ROK od wielu lat wiernie współuczestniczy w organizowaniu tego przedsięwzięcia. – Jestem jego kontynuatorem, bo przejęłam pałeczkę po dyrektor Annie Operacz. A zaczęło się wszystko od Krzysztofa Pośpiecha, wspaniałego, nieodżałowanego muzyka. Już z nami go nie ma, ale jego duch tu pozostaje i jego niesamowita pasją, którą potrafił przelać na innych ludzi. Mamy się czym chwalić. Reszkowie byli słynni na całym świecie, nie tylko w Europie. Kontynuacja ich dzieła go ważne zadanie. Promujemy przy tym naszą młodzież z częstochowskiego Zespołu Szkół Muzycznych. Dzisiaj byliśmy świadkami wspaniałych występów młodych artystów, wywodzących się z naszej szkoły. Ważna jest także promocja regionu – ziemi kłomnickiej. Tu przecież Reszkowie mieszkali, tu udzielali się w społecznych dziełach. Dopełnia to wszystko niesamowita atmosfera nastrojowego kościoła w Garnku, gdzie tak wspaniale wybrzmiewa muzyka. Ja mogę być tylko dumna, że współuczestniczę w tym dziele, że mogę podtrzymywać tę tradycję i wspierać kontynuowanie tego przedsięwzięcia – podsumowuje dyr. Małgorzata Majer.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl