Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 24 września 2018
Gerarda i Teodora
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 38 (1385) 2018-09-20
  W NUMERZE:
» Nowy prezydent, nowe możliwości
» URODZONY HUMANISTA. ANDRZEJ ALBIN PALUCHOWSKI (1933-2017)
» CZĘSTOCHOWA. Ruszyła budowa nowej siedziby sądu
» 100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918–2018
» Konkurs „Młodzieżowe Przesłanie Klimatyczne dla przyszłości”
» PRIORYTET: CZYSTE POWIETRZE
» DĄBROWA ZIELONA. 74. rocznica bitwy pod Cielętnikami
» Malarstwo „Werniksu”
» Balansująca rzeźba zawisła we Mstowie
» 50 milionów złotych dla częstochowskich uczelni
» PŁACE W URZĘDZIE MIASTA I JEDNOSTKACH MIEJSKICH. Na co poszło 9,5 miliona złotych?
» Premier Mateusz Morawiecki w Częstochowie
» Wiceprezydent Mirosław S. zatrzymany przez policję
» Pomocowiec – zawodowo i na co dzień
» Cała Polska czyta
» KONIECPOL. Modlitwa za poległych za Ojczyznę
» Inwestycje w gminach
» Fuszerka na Wierzbie. Czekali wiele lat na budowę drogi. Doczekali się fuszerki
» NAGRODA DLA PSO MASKPOL
» Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Lekkiej Atletyce
»  PIŁKA NOŻNA. Podział punktów na Limanowskiego
» PIŁKA NOŻNA. Skra zdobyła Wzgórze Wolności!
» SPORT W GMINACH
» WIEŚCI Z GMIN
» KŁOMNICE. Nagrody podczas Dożynek Jasnogórskich
»  Narodowe Czytanie w Gminie Poczesna i odsłonięcie pomnika pamięci
»  RUDNIKI / RĘDZINY. Młodzież upamiętniła zamordowanych przez Niemców mieszkańców
» Plebiscyt na najciekawszych absolwentów z województwa śląskiego
»  BONA FIDE. Wreszcie uczciwa propozycja?
» Wieczór 227. Jeśli Bóg z nami, kto przeciw nam?
»  22 września rozpoczyna się XII Festiwal Wiolinistyczny im. B. Hubermana.
» Profilaktyka Chorób Siatkówki Oka/ RetinaDay 2018
»  Legenda o Yeti inaczej – czyli premiera „Małej Stopy” w Cinema City!
» 29 września 2018 r. odbędą się II OTWARTE MISTRZOSTWA JURY W FOTOGRAFOWANIU – FOTOSPRINT 2018
» Cyrk Safari z międzynarodowym programem w Częstochowie - 29 i 30 września 2018 roku.


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
sprawy społeczne
POWIATOWY URZĄD PRACY – RADZI.Warto skorzystać z aktywnych form zatrudnienia
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Poprawia się sytuacja na częstochowskim rynku pracy. Aktualna stopa bezrobocia w Częstochowie (dane na koniec maja br.) wynosi 7,8 proc., w powiecie częstochowskim – 12,9 proc. – Ta dobra tendencja utrzymuje się od kilku miesięcy – podkreśla dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie Grażyna Klamek.


Na pytanie: czy spadek bezrobocia to efekt wyjazdu częstochowian za granicę? – dyrektor zdecydowanie stwierdza, że nie tylko. – Przede wszystkim wzrasta liczba miejsc pracy w Częstochowie i powiecie. Ponadto realizujemy także liczne programy aktywujące bezrobotnych, także staże, które zachęcają pracodawców do zatrudniania nowych pracowników – mówi dyr. Klamek.
Spadek bezrobocia w naszym regionie to trend utrzymujący się od dwóch lat. Na koniec grudnia 2014 roku stopa bezrobocia wynosiła w mieście Częstochowa 12, 2 proc., rok później – 8,5 proc., a w maju bieżącego roku – 7,8 proc. To wynik lepszy od średniej krajowej, jako że w kraju stopa bezrobocia wynosi 9,1 proc. Podobnie wygląda sytuacja w powiecie częstochowskim, które jeszcze kilka lat temu wiodło prym w Polsce w tabeli liczby bezrobotnych. 31 grudnia 2014 roku stopa bezrobocia wynosiła 18 procent, rok później – 14,7 proc. 31 maja 2016 roku wynosiła – 19,9 proc.
W czerwcu 2016 roku sytuacja trochę się pogorszyła. W PUP Częstochowa zarejestrowało się1440 osób bezrobotnych, czyli o 59 więcej niż w maju. Z ewidencji wyłączono 2415 osób (w maju – 2531), w tym z powodu podjęcia pracy 998 osób (w maju – 1049). Również pracodawcy w czerwcu 2016 roku zgłosili mniej wolnych miejsc pracy o 62 mniej niż w maju, czyli 940 – w Częstochowie 648, w powiecie – 292.
Dyrektor PUP zachęca pracodawców, aby chętniej zatrudniali pracowników na staże. – PUP w całości refunduje przez 3 lub 6 miesięcy zatrudnienie osoby. Pracodawca później jest zobligowany do przedłużenia zatrudnienia, ale wymagany jest krótki okres – 3 lub 6 miesięcy. Staże często okazują się dla pracodawcy bardzo korzystne. Ma wówczas szansę sprawdzić pracownika, przyuczyć go do pracy. Jest to też duża szansa bezrobotnych – podkreśla.
Na stronie PUP www.pup.czestochowa.pl są zaprezentowane różne formy aktywizacji. Są to między innymi, staże pracownicze, bony szkoleniowe, zatrudnieniowe, stażowe, a także dofinansowania do studiów podyplomowych, szkolenia indywidualne, wyposażenie stanowiska pracy. PUP może też przekazać środki na podjęcie działalności gospodarczej, organizowanie robót publicznych i prac interwencyjnych. Z tych form mogą korzystać osoby bezrobotne, zarejestrowane w PUP. Na 31 maja 2016 roku zarejestrowanych było ich 13.909 (miasto Częstochowa – 8.305, powiat częstochowski – 5.601. Przyjęcia na staże są również realizowane aktualnie. – Aktualne oferty są na naszej stronie internetowej, gdzie osoba bezrobotna znajdzie różne podpowiedzi. W procesie poszukiwania pracy ważna jest bowiem chęć bezrobotnego, jego determinacja i kreatywność. Powiatowy Urząd Pracy prowadzi także porady grupowe i warsztaty, które wypracowują aktywność bezrobotnego, uczą umiejętności poruszana się po rynku pracy, prezentowania władnej osoby, wskazują jego mocne strony i wzmacniają poczucie własnej wartości – mówi dyr. Grażyna Klamek.
Aktywne formy pracy w czerwcu 2016 roku rozpoczęło 550 osób; od początku roku 2016 – 2.617 osób. Prace interwencyjne podjęło 207 osób, w ramach robót publicznych 272. Działalność gospodarczą zainicjowało 241 osób, ze staży skorzystało 1001 bezrobotnych. Pracę w ramach refundacji kosztów zatrudnienia bezrobotnego otrzymały 263, Pracę w związku z przyznaniem bonu na zasiedlenie podjęły 103 osoby w wieku 50+. Ze szkoleń skorzystało 180 osób, z prac społecznie użytecznych – 119, z innych form – 231.
Liczba ofert pacy jest płynna. Na12 lipca 2016 roku PUP w Częstochowie dysponował 211 ofertami na 451 miejsc pracy. Najbardziej na rynku częstochowskim poszukiwani są: fryzjerzy ( 7 miejsc), handlowcy (7), kasjer sprzedawca (41), kierowcy samochodu ciężarowego (11), magazynierzy (11), pracownicy ochrony (33), pracownicy produkcji (12), spawacze (11), krawcowe/szwaczki (9). – Pracodawcy najbardziej zainteresowani są zatrudnieniem wykwalifikowanych specjalistów. Problemy z obsadzeniem miejsc pracy mają pracodawcy poszukujący między innymi: szwaczek, kucharzy, cukierników, piekarzy, specjalistów sprzedaży, operatorów sprzętu ciężkiego, brukarzy, osób posiadających wiedzę z zakresu zaawansowanej znajomości rynku technicznego, samodzielnych księgowych i specjalistów do spraw kadr i płac. Poszukiwani są także mechanicy samochodowi, elektromechanicy, pracownicy budowlani, diagnostycy samochodowi, lekarze weterynarii, informatycy, programiści, kierowcy ruchu międzynarodowego oraz osoby posiadające biegłą znajomość języków obcych – wylicza dyr. Grażyna Klamek. Jak podkreśla, PUP współpracuje także z prywatnymi agencjami pracy, organizuje także targi pracy, na których pracodawcy prezentują swoje oferty. – Targi są okazją do bezpośrednich rozmów osób bezrobotnych z ewentualnymi pracodawcami. Warto w nich uczestniczyć, to też dobry sposób na poznanie rynku pracy – zauważa dyr. Klamek.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl