Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 23 października 2018
Teodora i Seweryna
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 43 (1390) 2018-10-25
  W NUMERZE:
» WYBORY SAMORZĄDOWE 2018. W Częstochowie nie będzie drugiej tury


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
HUSARIA W CZĘSTOCHOWIE
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W najbliższą sobotę (23 lipca) o godz. 17.00 na Błoniach Jasnogórskich odbędzie się historyczny spektakl plenerowy pt. „Husaria – Chluba Oręża Polskiego”, który podziwiać mają m.in. uczestnicy Międzynarodowego Forum Młodych Częstochowa 2016.

Tradycje jednej z najbardziej znanych polskich formacji wojskowych, przywoła Chorągiew Husarska z zamku Gniew, przebywająca w Częstochowie na zaproszenie miasta.
Jak zapowiadają członkowie grupy rekonstrukcyjnej będzie to widowisko historyczne realizowane w formie karuzela (zabawy rycerskiej), polegające na popisach sztuki jeździeckiej i władania bronią przez trzy dwukonne poczty husarskie, wiedzione przez porucznika, namiestnika i chorążego, wspomagane z ziemi przez siedmiu czeladników luźnych. W programie - obok prezentacji chorągwi, musztry pocztów husarskich oraz opowieści o dziejach husarii od XVI wieku do 1776 roku, zaplanowano również również ćwiczenia w „zażywaniu” kopii, szabli, koncerza i pistoletów. W finale odbędzie się pokaz szarży pocztów husarskich. Po zakończeniu widowiska poczty husarskie pozostaną do dyspozycji publiczności, która będzie miała okazję na pamiątkowe zdjęcia.
Celem widowiska jest przybliżenie polskiej historii i tradycji wojskowych mieszkańcom, turystom oraz pielgrzymom, w tym uczestnikom Międzynarodowego Forum Młodych 2016, organizowanego przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie i wizytą papieża Franciszka w naszym mieście.
Przed pokazem asysta husarska ma uczestniczyć w mszy św. na Błoniach Jasnogórskich (o godz. 15.30), a wcześniej (od godz. 13.30) w przemarszu uczestników Międzynarodowego Forum Młodych Częstochowa z Hali Sportowej Częstochowa na plac Biegańskiego. Po powitaniu z prezydentem miasta Krzysztofem Matyjaszczykiem przemarsz będzie kontynuowany na Błonia Jasnogórskie.

ao, wt


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl