Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 23 października 2018
Teodora i Seweryna
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 43 (1390) 2018-10-25
  W NUMERZE:
» WYBORY SAMORZĄDOWE 2018. W Częstochowie nie będzie drugiej tury


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
wywiady
ROLNICTWO. Zapraszamy Rolników do korzystania z naszej bogatej oferty pomocowej
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Rozmowa z Dyrektorem Śląskiego Oddziału Regionalnego Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa13 lipca minęło pół roku od kiedy został Pan Dyrektorem Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Częstochowie. Jaki to był czas, co udało się zrobić i gdzie jeszcze w Pana opinii powinny nastąpić zmiany?
– Tak przyznam że nie liczę dni i muszę podziękować za przypomnienie że to już sześć miesięcy mojej pracy na tym stanowisku. Jaki to był okres? Przyznam, że to czas w którym ARiMR musiała sprostać wielu trudnym i wymagającym sytuacjom. To przede wszystkim miesiące walki o dochowanie terminu wypłat obszarowych za rok 2015. To było celem nadrzędnym, priorytetem, ale i pojawiały się nowe wyzwania – mam tu na myśli wprowadzanie nowych programów objętych „Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020” tzw. PROW.

Rozumiem, jednak proszę o szczegóły. Pojawiały się informacje że ARiMR na problemy i termin zakończenia kampanii 2015r był zagrożony, a co z tym związane wypłaty dla rolników mogły mieć znaczne opóźnienie?
– Tak istniało takie zagrożenie i dodam, że było ona bardzo realne. Przypomnę tylko, że już 18 listopada 2015 roku ówczesny prezes Agencji Pan Andrzej Gross z PSL poinformował Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Pana Ministra Jurgiela, że system informatyczny ARiMR który obsługuje płatności bezpośrednie nie został przygotowany, a ustalone terminy jego wdrożenia nie będą dotrzymane. Przedstawiony wtedy harmonogram działania przewidywał poważne opóźnienie w realizacji wypłat płatności bezpośrednich. Dodatkowo Prezes Gross informował, że nawet na te opóźnione już wypłaty nie zostały zabezpieczone odpowiednie środki finansowe. Taki był początek. Z taką sytuacją zderzyła się ARiMR i jej nowy Prezes Pan Daniel Obajtek. Potężny problem z systemem informatycznym, który faktycznie nie działał. Pamiętam jak były to nerwowe i pełne napięcia dni. Wiem jak potężną pracę wykonał wtedy Prezes ARiMR Obajtek i jak wiele działań podjęto w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi kierowanym przez ministra Jurgiela.

A dokładniej jaka była recepta Daniela Obajtka nowego Prezesa ARiMR i Ministra Rolnictwa?
– To co zrobiono najlepiej oddają słowa Prezesa Obajtka, który w dość plastyczny, ale i bardzo trafny sposób, opisuje ten czas mówiąc, że tego bardzo drogiego Mercedesa (system informatyczny – przy. red.) pocięto na kawałki i reperowano, uruchamiano krok po kroku zapewniając pracownikom ARiMR możliwość pracy etapami – etap obsługi wniosków, poprawa-naprawa kolejnego elementu systemu i znów kolejny etap obsługi wniosków i tak do szczęśliwego końca i co najważniejsze w wyznaczonych prawem terminach.

Rozumiem. Czyli te nerwowe czasy już za ARiMR i rolnikami korzystającymi z dopłat i różnych programów oferowanych przez Agencję. Teraz o tym, co jest i co będzie. Panie Dyrektorze, co już zrobiono? Co planuje ARiMR? Jakie macie propozycje dla rolników tu w naszym regionie, województwie?
– Już śpieszę z informacjami! Co zrobiono? Oczywiście zakończyliśmy nabór wniosków obszarowych w kampanii 2016 r. w dniu 11 lipca minął ostateczny termin na złożenie wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2015 rok. W tej chwili trwa obsługa tych wniosków w Biurach Powiatowych ARiMR. Jednym słowem „wchodzimy” w kolejną kampanię przyjęliśmy ponad 47 tys. wniosków obszarowych. Również od 1 czerwca do 1 sierpnia 2016 r. rolnicy mogą składać do właściwych Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach działania „Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów”.
Muszę tu również wspomnieć o programach PROW-oskich. To bardzo ważne! W zakresie Modernizacji gospodarstw rolnych dla wniosków z naboru 2015 r. Biuro Wsparcia Inwestycyjnego w Śląskim Oddziale Regionalnym ARiMR w Częstochowie, prowadzi obsługę 78 spraw. Do dnia dzisiejszego podpisaliśmy lub wysłaliśmy zaproszenia do podpisania 38 umów (pozytywne rozpatrzenie wniosków o przyznanie pomocy) wydaliśmy również 29 odmów przyznania pomocy lecz tu pragnę uspokoić decyzje te wydano głównie ze względu na dobrowolnie złożone rezygnacje – na chwilę obecną mamy stan realizacji na poziomie 86 procent. Planujemy zakończenie obsługi wniosków do końca sierpnia 2016 roku, czyli dwa miesiące przed granicznym terminem wynikającym z obowiązujących przepisów prawa.
W przypadku Modernizacji gospodarstw rolnych dla wniosków z naboru przeprowadzonego w dniach 31.03.2016 - 29.04.2016r. przyjęliśmy w Śląskim Oddziale Regionalnym ARiMR w Częstochowie 509 wniosków. Jak widać z powyższych danych, odnotowaliśmy bardzo duży wzrost liczby przyjętych wniosków w stosunku do 2015 roku – jest to głównie spowodowane zainteresowaniem w obszarze D - związany z racjonalizacją technologii produkcji, na który rolnicy uzyskali pierwszy raz możliwość składania wniosków w perspektywie PROW 2014-2020 (a więc dopiero w 2016 roku). Z posiadanych informacji wiem, że ARiMR oraz Ministerstwo Rolnictwa planują zwiększyć pulę finansową na ten program tak, by w efekcie doprowadzić do wypłaty środków dla wszystkich wnioskodawców, których wnioski będą spełniały wymogi.

To sprawy bieżące. Jednak czy jest Pan Dyrektor w stanie zaproponować ewentualnym wnioskodawcom, osobom zainteresowanym jakieś propozycje, programy, działania ARiMR z których będzie można korzystać w przyszłości? Czy istnieje w ogóle taka możliwość?

–Tak oczywiście. Często powtarzam że obecne władze ARiMR z Prezesem Obajtkiem na czele i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Panem Ministrem Krzysztofem Jurgielem, po raz pierwszy opracowały całościowy harmonogram wprowadzania poszczególnych programów PROW, określający również daty wdrażania poszczególnych działań. Harmonogram ten daje ewentualnym wnioskodawcom możliwość spokojnego przygotowania dokumentacji i jak myślę wprowadza spokój wśród rolników eliminując nagłe i zaskakujące sytuacje ogłaszania terminów uruchamiania działań, co powodowało chaos i uniemożliwiało dokładne przygotowanie wniosku. Muszę przyznać, że takie praktyki miały miejsce wcześniej i dopiero obecne władze położyły temu kres.
Dzięki temu mogę dziś powiedzieć, że jeszcze w tym roku ARiMR planuje na przełomie sierpnia i września nabór wniosków w ramach Przywracania potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof oraz wprowadzanie odpowiednich środków zapobiegawczych Poddziałanie: 5.2 – Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej – nabór będzie ogłoszony w przypadku wystąpienia klęsk.
We wrześniu 2016 planowany nabór dla Przetwórstwa i marketingu produktów rolnych Poddziałanie: 4.2 – Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój. Natomiast w październiku chcemy przyjmować wnioski w ramach Rozwoju przedsiębiorczości – rozwoju usług rolniczych Poddziałanie: 6.4 - Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej.
Jak widać mamy propozycje i do korzystania z tej oferty programu PROW korzystając z uprzejmości i za sprawą „Gazety Częstochowskiej” już zapraszam. Programy te będą prowadzone przez pracowników Biura Wsparcia Inwestycyjnego w Śląskim Oddziale Regionalnym ARiMR w Częstochowie.

Dziękuję bardzo Panu Dyrektorowi.

– I ja bardzo dziękuje za możliwość przedstawienia na łamach „Gazety Częstochowskiej” informacji o tym, co dzieje się i co dziać się będzie w ARiMR w najbliższym czasie i raz jeszcze zapraszam wszystkich zainteresowanych naszą ofertą do kontaktu ze śląską ARiMR.

RozmawiałaJULKA KOWALSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl