Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 16 lipica 2018
Marii i Benedykta
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   

  Nr 28 (1375) 2018-07-12
  W NUMERZE:
» Strażacy otrzymali sprzęt medyczny
» WYSTAWA NA JASNEJ GÓRZE. „Sacrum w drewnie z elementami malarskimi”
» NIEDZIELNY ZALEW ATRAKCJI W PORAJU
» SKLEPY Z ALKOHOLEM 25 METRÓW OD SZKÓŁ
» PIĘĆ LAT STOWARZYSZENIA "DLA RODZINY"
» PÓŁFINAŁ I FINAŁ MISTRZOSTW POLSKI W SIATKÓWCE PLAŻOWEJ
» Dotacja na remont kościoła ewangelickiego
» Mural w ,,Gaude Mater
» W Częstochowie będzie ulica Marka Perepeczko
» STEP by STEP - Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł
» Z życia KRS TKKF „Hutnik”
» KSIĄŻKA NA . WYDAWNICTWO REPLIKA
» KSIĄZKA NA LATO. WYDAWNICTWO REPLIKA
» SPRZĘT EDUKACYJNY DLA CZĘSTOCHOWSKICH SZKÓŁ
» WYDAWNICTWO MARGINESY - poleca
» KSIĄŻKA NA LATO. POLECA PRÓSZYŃSKI I S-KA
» Z Częstochowy do Mstowa na rowerze
»  Stawy na wakacjach
» Pieniądze do wzięcia
» GRATULUJEMY I ŻYCZYMY ZDROWIA I RADOŚCI
» Zdrowa matka i dziecko
» Planszowa gra o Jurze
» Polscy i niemieccy żołnierze sprzątają wspólnie groby w Kotowicach
» Kolejny laur dla grupy konstruktorskiej łazika marsjańskiego
» FESTIWAL WINA
» Zbadaj swój poziom cukru
» Pamiętajmy: „Płytka wyobraźnia to kalectwo”!


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

praca w Czestochowie.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
felieton
I W TYM SĘK Dzisiaj interwencyjnie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Szacunek do miejsc pamięci narodowej winniśmy mieć w genach. Z pewnością taka postawa cechuje częstochowiankę Alicję Potocką, która z potrzeby serca, ba, bezinteresownie, a przede wszystkim poświęcając swój czas i pieniądze, stale dba o porządek na Placu Katyńskim w Częstochowie, gdzie są tablice poświęcone pamięci ofiar Mordu Katyńskiego i poległych w Katastrofie Smoleńskiej.
Pani Alicja czyści tablice, sadzi kwiatki, wyrywa chwasty, stara się naprawiać ubytki – czy to będące konsekwencją upływu czasu, czy też celowego działania wandali. Chwała jej za to.
Ale porządkowanie miejsc kultu narodowego to przede wszystkim obowiązek miejskich służb. Jednak w sprawie Placu Katyńskiego ze strony władz Częstochowy widać jedynie obojętność. Pani Alicja Potocka zgłosiła do Biura Prasowego Urzędu Miasta potrzebę szybkiej interwencji, aby naprawić ze psutą tablicę poświęconą Lechowi i Marii Kaczyńskim, którą – prowizorycznie – zabezpieczyła przed dalszą dewastacją. – Ponad tydzień temu alarmowałam w Urzędzie, informowałam też pana dyrektora Zespołu Szkół Technicznych, który wraz z całą społecznością szkoły podjął się dbania o Plac. Do tej pory nic nie jest zrobione. To oburzające. Czy trzeba czekać, aż całkowicie się tablica zepsuje? – pyta Alicja Potocka.
Nasza Redakcja również zgłosiła problem do Biura Prasowego magistratu. Oto jaką otrzymaliśmy odpowiedź od pana rzecznika Włodzimierza Tutaja:
„Według informacji z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu naprawa/renowacja tablicy memorialnej na Placu Katyńskim nastąpi na przełomie sierpnia i września – zgodnie z tegorocznym planem prac dotyczących miejsc pamięci. W I półroczu br. zlecono renowację pomników i miejsc pamięci w centrum miasta i w okolicach Sanktuarium na Jasnej Górze w związku z zaplanowanymi w lipcu ważnymi uroczystościami i okresem pielgrzymkowym.
Z oględzin dokonanych na Placu Katyńskim wynika, że tablica memorialna poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej nie została uszkodzona przez osoby trzecie, a jej obecny, wymagający poprawy stan wynika z działania czynników atmosferycznych.”
Odpowiedzią oburzona jest pani Alicja. – Jest nadużyciem i nieuczciwością przeciwstawianie renowacji obiektów sakralnych – renowacji Tablicy Smoleńskiej. Mam pytanie do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka: czy podklejenie odpadającej płyty na pomniku pamięci wymaga aż tak dużego wysiłku i tak wielu
pieniędzy? Wygląda na to,że pan prezydent zapomniał wpisać do budżetu kwoty na fundusz interwencyjny, zwłaszcza na takie potrzeby jak Plac Katyński. Miasto wydaje tysiące złotych na różne, dziwne „wygibasy”, a brakuje paru złotych na naprawienie tablicy,czczącej pamięć Prezydenta Polski. Wstyd Panie Prezydencie Częstochowy - stwierdza Pani Alicja.


URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl