Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 24 czerwca 2018
Jana i Danuty
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   

  Nr 25 (1372) 2018-06-21
  W NUMERZE:
» OŚRODEK W JASTRZĘBIU KOŁO PORAJA JUŻ OTWARTY. „Jurajska Przystań” zaprasza
» SPRAWIEDLIWOŚĆ WEDŁUG PREZYDENTA MATYJASZCZYKA. Dodatek przedemerytalny dla niektórych
» Edukacja – przede wszystkim
» FUNDUSZ POMAGA, 30 tysięcy złotych na pracownie w częstochowskiej szkole
» Edukacyjne konkursy wspierane przez WFOŚiGW w Katowicach
» Nadal potrzebna eko-aktywność
» KONKURS MÓJ LAS. Laury dla częstochowskich uczniów
» PATRIOTYCZNA UROCZYSTOŚĆ W CZĘSTOCHOWIE. Ordery Prezydenta Kaczorowskiego przekazane Jasnej Górze
» 38. rocznica powstania ,,Solidarności"
» W OPINII RADNEGO. Znikające miasto Częstochowa
» O Polsce w Koszęcinie, Kłobucku i Poczesnej
» PRZEŁAMALI BARIERY Z ISD HUTĄ CZĘSTOCHOWA. Wszyscy są zwycięzcami
» ŚLADEM NASZYCH PUBLIKACJI. Prezydent rezygnuje
» Piękno i prawda w malarstwie
» FOTOGRAFIA. Konkurs z przesłaniem
»  WYSTAWA W ROK-U. Afirmacja
» Paderewski Kędziory z szansą na wygraną
» Wyróżnienie wykładowcy Uniwersytetu
» ROTMISTRZ WITOLD PILECKI I JEGO CZĘSTOCHOWSKI EPIZOD
»  raportówki policjanta. Tragiczny wypadek w Kniei
» Urbanizacja dawnej Częstochowy
» Uniwersyteckie święto. Marszałek Senatu na Uniwersytecie w Częstochowie
» OSTATNI ŚWIADEK. 100. urodziny Jana Dobrowolskiego, podoficera 27 Pułku Piechoty
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Generał dywizji Karol Stanisław Schubert
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Jan Podsiadły ps. „Jacek”, 12 kwietnia 1922 – 5 grudnia 2011
» Święto pułkowe 27. Pułku Piechoty
»  Kartki z kalendarza -kalendarium czerwca
» Czy wiesz, że…
» WOJENNE WSPOMNIENIA, Naród bez historii to jak drzewo bez korzeni
»  LEKKA ATLETYKA. Magdalena Brendel wystartuje w reprezentacji Polski
»  PIŁKA NOŻNA II Liga, Sezon 2018/2019
» LEKKA ATLETYKA. Międzywojewódzki mecz lekkoatletyczny U 18 w Krakowie
»  PIŁKA NOŻNA. Pierwszy transfer do Rakowa Częstochowa
» PIŁKA NOŻNA. Skra Częstochowa awansowała do drugiej ligi
» Zwycięstwo, ale bez bonusa
»  Szczepienia przeciw grypie będą refundowane
» LVI zwyczajna sesja Rady Miasta Częstochowy. Niekorzystne zmiany
»  Probiotyki? Tak – biorę, ale nie wiem co
»  Intymny poradnik podróżujących kobiet
»  Życie codzienne mieszkańców miasta Częstochowy i okolic podczas I wojny światowej (wybrane problemy)
» Refleks i odwaga


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

praca w Czestochowie.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
Kłomnice. FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY „ZZA MIEDZY”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
– Chcemy kultywować tradycje, lokalny folklor, a także integrować społeczność. Nasze propozycje są dla wszystkich, zależy nam, aby dzieci i młodzież zachęcić do spędzania czasu również inny sposób niż prze komputerem – mówi wicewójt Gminy Kłomnice Adam Śliwakowski, reklamując lokalne wydarzenie Festiwal Folklorystyczny „Zza Miedzy”, które miało miejsce 30 lipca na błoniach hali sportowej Zespołu Szkół w Kłomnicach.


I udało się. Przygotowane atrakcje przyciągnęły tłumy mieszkańców, w tym bardzo licznie dzieci i młodzieży oraz zaproszonych gości. Obecni byli między innymi poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska, a w imieniu posła na Sejm RP Szymona Giżyńskiego, który pełnił w tym czasie inne obowiązki służbowe – Urszula Giżyńska, redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej”. Do Kłomnic przybyła także dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Małgorzata Majer.
Na konkurs folklorystyczny zgłosiło aż 21 zespołów ludowych – trzy z województwa łódzkiego oraz osiemnaście z województwa śląskiego. – Cieszy tak duże zainteresowanie. To jest świadczy o potrzebie takich imprez. Zespoły prezentują wysoki poziom artystyczny. Widać ogromną pracę i zaangażowanie. Również nasza gmina ma się czym pochwalić. Wystąpił Zespół Ludowy „Klepisko”, który na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień. Drugą naszą chlubą jest Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki”, który zaprezentował całe spektrum swoich możliwości artystycznych – mówi wicewójt Adam Śliwakowski.
Z Trębaczewa z województwa łódzkiego przyjechał zespół „Trębaczewianie”. – Pierwszy raz byliśmy w Kłomnicach dwa lata temu, wówczas wydarzenie nazywało się „Kłomnicki Jarmark z Jajem”. Skorzystaliśmy z zaproszenia, ponieważ z zespołem z Kłomnic spotykamy się na różnych festiwalach. Festyny ludowe to wracanie do korzeni. Cieszy, że w takich inicjatywach uczestniczą dzieci i młodzież. Nasza tradycja nie umiera – mówi Dorota Drabiniak. Jak dodaje „Trębaczewianie” to młody zespół, który powstał w 2010 roku. Ma już sukcesy na szczeblu ogólnopolskim. Uczestniczy też w festiwalach zagranicznych, ostatnio na Europeade Namur.
Komisja oceniająca występy zespołów (Renata Rak choreograf, folklorysta, Prezes Śląskiego Stowarzyszenia Miłośników Folkloru w Katowicach; Magdalena Banach-Makaruk, dziennikarz, muzyk; Jerzy Stasica, kierownik ZPiT „Silesianie” przy AE w Katowicach, choreograf , muzyk) miała ciężki orzech do zgryzienia, bowiem poziom prezentacji był wyrównany i – co szczególnie trzeba podkreślić – na wysokim poziomie.
Pierwsze miejsce zdobył – Zespół Śpiewaczy z Kończyc Małych „Małokończanie”, GOK w Zebrzydowicach pow. cieszyński; drugie – Regionalny Zespół Folklorystyczny „Rogozanki” z Rogoźnika, GOK w Boborownikach, pow. będziński; trzecie – „Nadolzianie” z Kapelą „Kaczyce” z Kaczyc, GOK Zebrzydowice, pow. cieszyński.
Wyróżnienia otrzymały: Zespół Folklorystyczny „Trębaczewianie” z Trębaczewa, pow. Działoszyn, woj. łódzkie i Zespół Śpiewaczy „Dobieszowianki” z Dobieszowic z GOK w Bobrownikach pow. będziński. Wyróżnienia pozaregulaminowe: Zespół Wokalny „Skrzydlowianki” ze Skrzydlowa, gm. Kłomnice oraz Zespół Regionalny „Piekarskie Klachule” z MDK Piekary Śląskie.
Obok folklorystycznych wrażeń organizatorzy zapewnili moc innych atrakcji, które pomogły sfinalizować sponsorzy tego wydarzenia. – Organizatorami Festiwalu są Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach, Urząd Gminy Kłomnice, Zespół Szkół w Kłomnicach i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kłomnice. Zrealizowaliśmy to wydarzenie dzięki pieniądzom pozyskanym z Krajowej Sieci Organizacji Wiejskich. Projekt napisał Jarosław Policiński i otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 18 tysięcy złotych. Dzięki temu możemy w konkursie przyznać nagrody finansowe za trzy pierwsze miejsca (1000, 700 i 500 zł) oraz za dwa wyróżnienia. Ponadto mamy nagrodę specjalną od europoseł Jadwigi Wiśniewskiej – dwa bilety do Strasburga we wrześniu – mówi dyr. GOK w Kłomnicach Katarzyna Sosnowska.
Po zakończeniu konkursu czas wypełniło wiele atrakcji, występy „Kłomnickich Płomyczków”, Orkiestry Dętej OSP Kłomnice i „Pipes & Drumes” – polskiej orkiestry dudziarskiej z Częstochowy. Gwiazdą wieczoru były „Trebunie Tutki” z Białego Dunajca. Na zakończenie wystąpił jeszcze zespół muzyczny „Ambaras”. Nie mogło obejść się bez dyskoteki pod chmurką, która poprowadził DJ SZ.
Ale szczególnie spodobały się liczne konkursy sprawnościowe, jak podnoszenie cegieł czy mocowanie na ręce. Imprezę urozmaiciły także zabawy typu: pokaz crossów i quadów, szczudlarze, skręcanie balonów, festiwal baniek mydlanych, malowanie twarzy przez „Szaloną Kredkę”, wesołe miasteczko, animacje dla dzieci, pokaz strażacki OSP Kłomnice, pokaz grupy Street Workout Częstochowa.
GUR


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl