Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 20 czerwca 2019
Bogny i Florentyny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska
»  CZĘSTOCHOWA. Utonięcie na akwenie Adriatyk
» Tir oraz samochód osobowy w zderzeniu czołowym
» Częstochowski przedsiębiorca spowodował śmiertelny wypadek
» Trening z mistrzynią
» Młodziez u steru
» 40 lat MOSiR w Częstcohowie
» Studia dualne, nowe kierunki
»  „Rola pielęgniarki w ochronie zdrowia”
» Pielęgniarstwo to powołanie
» ZC Michaś mistrzami Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w sezonie 2018/2019


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

kol. 1

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
Kłomnice. FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY „ZZA MIEDZY”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
– Chcemy kultywować tradycje, lokalny folklor, a także integrować społeczność. Nasze propozycje są dla wszystkich, zależy nam, aby dzieci i młodzież zachęcić do spędzania czasu również inny sposób niż prze komputerem – mówi wicewójt Gminy Kłomnice Adam Śliwakowski, reklamując lokalne wydarzenie Festiwal Folklorystyczny „Zza Miedzy”, które miało miejsce 30 lipca na błoniach hali sportowej Zespołu Szkół w Kłomnicach.


I udało się. Przygotowane atrakcje przyciągnęły tłumy mieszkańców, w tym bardzo licznie dzieci i młodzieży oraz zaproszonych gości. Obecni byli między innymi poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska, a w imieniu posła na Sejm RP Szymona Giżyńskiego, który pełnił w tym czasie inne obowiązki służbowe – Urszula Giżyńska, redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej”. Do Kłomnic przybyła także dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Małgorzata Majer.
Na konkurs folklorystyczny zgłosiło aż 21 zespołów ludowych – trzy z województwa łódzkiego oraz osiemnaście z województwa śląskiego. – Cieszy tak duże zainteresowanie. To jest świadczy o potrzebie takich imprez. Zespoły prezentują wysoki poziom artystyczny. Widać ogromną pracę i zaangażowanie. Również nasza gmina ma się czym pochwalić. Wystąpił Zespół Ludowy „Klepisko”, który na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień. Drugą naszą chlubą jest Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki”, który zaprezentował całe spektrum swoich możliwości artystycznych – mówi wicewójt Adam Śliwakowski.
Z Trębaczewa z województwa łódzkiego przyjechał zespół „Trębaczewianie”. – Pierwszy raz byliśmy w Kłomnicach dwa lata temu, wówczas wydarzenie nazywało się „Kłomnicki Jarmark z Jajem”. Skorzystaliśmy z zaproszenia, ponieważ z zespołem z Kłomnic spotykamy się na różnych festiwalach. Festyny ludowe to wracanie do korzeni. Cieszy, że w takich inicjatywach uczestniczą dzieci i młodzież. Nasza tradycja nie umiera – mówi Dorota Drabiniak. Jak dodaje „Trębaczewianie” to młody zespół, który powstał w 2010 roku. Ma już sukcesy na szczeblu ogólnopolskim. Uczestniczy też w festiwalach zagranicznych, ostatnio na Europeade Namur.
Komisja oceniająca występy zespołów (Renata Rak choreograf, folklorysta, Prezes Śląskiego Stowarzyszenia Miłośników Folkloru w Katowicach; Magdalena Banach-Makaruk, dziennikarz, muzyk; Jerzy Stasica, kierownik ZPiT „Silesianie” przy AE w Katowicach, choreograf , muzyk) miała ciężki orzech do zgryzienia, bowiem poziom prezentacji był wyrównany i – co szczególnie trzeba podkreślić – na wysokim poziomie.
Pierwsze miejsce zdobył – Zespół Śpiewaczy z Kończyc Małych „Małokończanie”, GOK w Zebrzydowicach pow. cieszyński; drugie – Regionalny Zespół Folklorystyczny „Rogozanki” z Rogoźnika, GOK w Boborownikach, pow. będziński; trzecie – „Nadolzianie” z Kapelą „Kaczyce” z Kaczyc, GOK Zebrzydowice, pow. cieszyński.
Wyróżnienia otrzymały: Zespół Folklorystyczny „Trębaczewianie” z Trębaczewa, pow. Działoszyn, woj. łódzkie i Zespół Śpiewaczy „Dobieszowianki” z Dobieszowic z GOK w Bobrownikach pow. będziński. Wyróżnienia pozaregulaminowe: Zespół Wokalny „Skrzydlowianki” ze Skrzydlowa, gm. Kłomnice oraz Zespół Regionalny „Piekarskie Klachule” z MDK Piekary Śląskie.
Obok folklorystycznych wrażeń organizatorzy zapewnili moc innych atrakcji, które pomogły sfinalizować sponsorzy tego wydarzenia. – Organizatorami Festiwalu są Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach, Urząd Gminy Kłomnice, Zespół Szkół w Kłomnicach i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kłomnice. Zrealizowaliśmy to wydarzenie dzięki pieniądzom pozyskanym z Krajowej Sieci Organizacji Wiejskich. Projekt napisał Jarosław Policiński i otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 18 tysięcy złotych. Dzięki temu możemy w konkursie przyznać nagrody finansowe za trzy pierwsze miejsca (1000, 700 i 500 zł) oraz za dwa wyróżnienia. Ponadto mamy nagrodę specjalną od europoseł Jadwigi Wiśniewskiej – dwa bilety do Strasburga we wrześniu – mówi dyr. GOK w Kłomnicach Katarzyna Sosnowska.
Po zakończeniu konkursu czas wypełniło wiele atrakcji, występy „Kłomnickich Płomyczków”, Orkiestry Dętej OSP Kłomnice i „Pipes & Drumes” – polskiej orkiestry dudziarskiej z Częstochowy. Gwiazdą wieczoru były „Trebunie Tutki” z Białego Dunajca. Na zakończenie wystąpił jeszcze zespół muzyczny „Ambaras”. Nie mogło obejść się bez dyskoteki pod chmurką, która poprowadził DJ SZ.
Ale szczególnie spodobały się liczne konkursy sprawnościowe, jak podnoszenie cegieł czy mocowanie na ręce. Imprezę urozmaiciły także zabawy typu: pokaz crossów i quadów, szczudlarze, skręcanie balonów, festiwal baniek mydlanych, malowanie twarzy przez „Szaloną Kredkę”, wesołe miasteczko, animacje dla dzieci, pokaz strażacki OSP Kłomnice, pokaz grupy Street Workout Częstochowa.
GUR


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl