Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 19 listopada 2018
Elżbiety i Seweryna
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 46 (1393) 2018-11-15
  W NUMERZE:
» MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II - ZAPRASZA
»  100 lat Niepodległości w Częstochowie. Było biało-czerwoni i radośnie
» „Święta miłości kochanej ojczyzny, czują cię tylko umysły poczciwe”
» IZBA REGIONALNA – WIELKIE OTWARCIE NA 100 LAT NIEPODLEGŁEJ
» Zaproszenie na charytatywny bal w Olsztynie
» POMOC DLA POLAKÓW NA WILEŃSZCZYŹNIE. Wielkie pakowanie darów
» Krzysztof Świertok świętuje 25 lat pracy na Jasnej Górze
» Dolina Miłosierdzia: rekolekcje ze św. Hildegardą
» Dzień Pluszowego Misia 2018


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
publicystyka
Święto plonów w Gminie Poczesna
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Tegoroczne dożynki Gminy Poczesna miały miejsce we Wrzosowej, 27 sierpnia. Zainaugurowała je Msza Święta w miejscowych kościele, którą koncelebrował ks. generał Stanisław Cezary Rospondek.

Po poświęceniu wieńców, przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, dożynkowy korowód przeszedł na plac Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma przyjął od starostów dożynek Marii Ślęzak i Andrzeja Szewczyka tradycyjny chleb, wypieczony z tegorocznej mąki. Powitał także przybyłych gości, w tym europoseł Jadwigę Wiśniewską, posła na Sejm RP Szymona Giżyńskiego, jedynego z województwa śląskiego członka Sejmowej Komisji Rolnictwa, II wicewojewodę śląskiego Mariusza Trepkę, wiceprzewodniczącego Sejmiku Śląskiego Stanisława Gmitruka, zastępcę częstochowskiego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Roberta Magdziarza, przewodniczącą Rady Krajowej Kół Gospodyń Wiejskich Bernadettę Niemczyk.
Wójt Krzysztof Ujma kierując słowa do licznie zebranych mieszkańców gminy Poczesna podkreślił trud rolnika i wartość kultywowania tradycji dziękowania Bogu za zbiory. – Wspominamy wypieczony dawnej chleb, który był wytwarzany w pocie czoła. Dzisiaj na kształt rolnictwa duży wpływ ma rozwój techniki, który ułatwia rolnikom codzienną pracę. Ale w rolnictwie ogromne znaczenie ma przyroda, a my katolicy mówimy: że nasz Stwórca – mówił wójt Krzysztof Ujma.
Poseł Szymon Giżyński dziękując rolnikom za wysiłek całorocznej pracy przekazał pozdrowienia, wyrazy wdzięczności i uznania od ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. – Pan Minister ma świadomość, że to, co Państwo czynią na świętej, polskiej ziemi, uprawiając ją z tak wielkim szacunkiem, służy nie tylko bieżącemu interesowi narodowemu, ale i wszystkim następnym pokoleniom. Że jest to integralny, najważniejszy do spełnienia przez nas – tutaj – patriotyczny obowiązek. Z tego patriotycznego obowiązku, miłości do ziemi oraz wzajemnego szacunku wynika program, który jest realizowany przez rząd obrony interesu narodowego. Jest to program, który dokładnie rozumie, że ziemia i uprawiający ją polscy rolnicy to jest największy skarb jakim dysponujemy. I teraz, i na przyszłość. Jest to projektowane tak, żeby polska racja stanu obejmowała wszystkie kryteria i jakości, które są potrzebne rolnikom, żeby byli konkurencyjni w Europie, żeby nie byli na szarym końcu, albo dalej od środka w podziale dóbr. O to będziemy dalszym ciągu i, myślę, że skutecznie, walczyć. Do tego jest potrzebna dobra wola, determinacja i jasne stawianie sprawy – mówił poseł Szymon Giżyński.
Życzenia i podziękowania rolnikom także przekazała europoseł Jadwiga Wiśniewska. – Szczególnie z głębi serca składam Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia tych pięknych wieńców dożynkowych. One pokazują naszą historię, tradycję, przywiązanie do naszej, ukochanej polskiej ziemi – powiedziała europoseł Jadwiga Wiśniewska.
Wójt, starostowie dożynek, przewodnicząca Rady Gminy Lidia Kaźmierczak częstowali chlebem wypieczonym z tegorocznej mąki. Po części oficjalnej wystąpili młodzi artyści z gminy Poczesna, m.in. przedszkolaki z Wrzosowej oraz Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”. Niezwykle barwnie zaprezentowały się stoiska przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia.

Wyróżnione panie z KGW z zaproszonymi gośćmi


GUR


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl