Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 19 lipica 2018
Wincentego i Wodzisława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   

  Nr 29 (1376) 2018-07-19
  W NUMERZE:
» Kardiologia przy ul. Mickiewicza musi pozostać w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

praca w Czestochowie.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
FABRYKA w obiektywie Julii Bereszki
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Po wakacyjnej przerwie, Galeria Sztuki Współczesnej działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju, wróciła do swojej działalności wystawienniczej. W miniony piątek (9 września) odbył się tam wernisaż wystawy fotografii Julii Bereszki.

Niezwykłe kadry, miejsca i rzeczy uchwycone przez wprawne oko artystki, zebrały się na dokument fotograficzny pewnej starej, zapomnianej fabryki... niektórzy od razu rozpoznali to miejsce... Niegdyś tętniąca życiem Fabryka Tektury w Masłońskim, a dziś ciekawe miejsce, które dzięki fotografiom Julii Bereszki ma szansę zachować się nie tylko w pamięci mieszkańców Natalina.

[- Ogromnie się cieszę, że po wakacyjnej przerwie wracamy do naszej Galerii i wystaw. Dziś możemy zaprezentować bardzo oryginalny projekt, jakiego jeszcze w naszej galerii nie było – fotografię industrialną. Julia Bereszka – autorka wystawy to młoda i utalentowana absolwentka częstochowskiej AJD na wydziale grafiki warsztatowej. Od kilku lat mieszka w Masłońskim. Jej pasją jest również fotografia, i to jej chciała poświęcić swoją wystawę, a konkretnie w kadrze znalazła się pewna „Fabryka”, i stąd tytuł tego fotograficznego projektu]- mówiła podczas wernisażu dyrektor GOK – Magdalena Ryziuk-Wilk.
Stara, zapomniana fabryka w Masłońskim złapana w ciekawych, artystycznych kadrach Julii Bereszki wywołała wśród oglądających falę wspomnień, pewien rodzaj emocji, który sprawił, że nikt wobec tej wystawy nie mógł pozostać obojętny.
[- Z mojego punktu widzenia, jako historyka, to co pani robi ma ogromną wartość]- mówiła podczas spotkania przewodnicząca Rady Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak. [- Tworzenie tego rodzaju archiwum fotograficznego jest bardzo cenne, a widzimy to chociażby po znajdującej się tuż obok Izbie Pamięci Gminy Poraj, której przygotowanie, wyposażenie w eksponaty, uzmysłowiło nam jak wiele już nieodwracalnie straciliśmy]- mówiła K. Kaźmierczak.
Obecny na wystawie Konrad Maszczyk – mieszkaniec Poraja, który barwnie opisuje dzieje naszej Gminy, na temat fabryki tektury w Masłońskim również dorzucił kilka anegdot.
[- Ta fabryka od dawna wydawała mi się interesująca]- podkreśla J. Bereszka i dodaje: [- Sądzę, że to naprawdę ważne, by takie „zanikające punkty” naszej historii uwieczniać na fotografiach, tym bardziej, że tego rodzaju obiekty miały przecież istotny wpływ na życie danej społeczności w określonym czasie.]
Wśród gości wernisażu, którzy jako pierwsi obejrzeli wystawę byli min.: Katarzyna Rzepka – radna Rady Gminy Poraj, Aldona Łapajska – dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Masłońskim, a także Anna Wągrowska – Kumor - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Poraju i członkowie „Teatru Letniskowego U Hrabiny” z Żarek Letniska, czyli koledzy i koleżanki Julii Bereszki, która w wolnym czasie realizuje się również aktorsko.
Wystawę można oglądać do końca września – serdecznie zapraszamy.


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl