Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 21 listopada 2018
Janusza i Konrada
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 46 (1393) 2018-11-15
  W NUMERZE:
» MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II - ZAPRASZA
»  100 lat Niepodległości w Częstochowie. Było biało-czerwoni i radośnie
» „Święta miłości kochanej ojczyzny, czują cię tylko umysły poczciwe”
» IZBA REGIONALNA – WIELKIE OTWARCIE NA 100 LAT NIEPODLEGŁEJ
» Zaproszenie na charytatywny bal w Olsztynie
» POMOC DLA POLAKÓW NA WILEŃSZCZYŹNIE. Wielkie pakowanie darów
» Krzysztof Świertok świętuje 25 lat pracy na Jasnej Górze
» Dolina Miłosierdzia: rekolekcje ze św. Hildegardą
» Dzień Pluszowego Misia 2018
» Odpowiedź do artykułu: ,,Prywatne rancza w Częstochowie"
» PROMOCJA W MUZEUM – ZAPROSZENIE
» Dziadek do orzechów
» ZAPROSZENIE
» 10 procent mieszkańców zdecydowało o wydaniu pieniędzy z budżetu obywatelskiego
» Nowe władze powiatu częstochowskiego
» Publikujemy oświadczenie klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w związku z wyborem prezydium Rady Miasta Częstochowy.


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
ekologia
Segregowanie odpadów w praktyce
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Już od przeszło trzech lat obowiązują nowe zasady gospodarowania odpadami. Z dniem 1 lipca 2013 roku gminy przejęły obowiązki związane z odbiorem odpadów komunalnych, a także zostały zobligowane do prowadzenia działań edukacyjnych w tym zakresie. Wielu mieszkańców właśnie wtedy, już na poważnie, zgłębiło w praktyce temat segregacji śmieci; m.in. pojawiło się więcej kolorowych kontenerów dedykowanych konkretnym odpadom, a na osiedlowych śmietnikach zawisły tablice informacyjne. Czy zmiana w ustawie przyjęła się wśród częstochowian? Odpowiada dr inż. Edyta Soboniak, dyrektor ds. gospodarki odpadami Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Ilu mieszkańców Częstochowy, według najnowszych danych CzPK, zadeklarowało, że będzie sortować śmieci?
– Na dzień 30.06.2016 ilość osób selektywnie zbierających odpady komunalne wynosi 146 407.

Jak deklaracje mają się do stanu faktycznego? Czy często zdarza się, że mimo iż zadeklarowano sortowanie odpadów, śmieci są zmieszane?
– Jeśli CzPK Sp. z o. o. zauważy naruszenie obowiązujących przepisów, lub ma wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji, prowadzi administracyjne czynności wyjaśniające. W ramach powyższych działań w okresie od 01.01.2016 r. do 30.06.2016 r. m.in.: wydano 115 decyzji administracyjnych, wszczęto 116 postępowań administracyjnych, przeprowadzono 22 rozprawy administracyjne i 45 kontroli podatkowych.

Czy zaobserwowaliście Państwo poprawę stanu wiedzy częstochowian w zakresie sortowania śmieci? Jakie błędy w segregacji popełniane są najczęściej?
– Na bieżąco prowadzona jest kampania informacyjno-edukacyjna. W mieście ciągle rośnie potrzeba tworzenia nowych punktów selektywnej zbiórki, co niewątpliwie jest efektem podnoszenia stanu wiedzy i świadomości ekologicznej mieszkańców. Zwiększono ilość Terenowych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych z 345 do 484, ilość kontenerów na odpady zielone z 25 do 46. Prowadząc kampanię informacyjno-edukacyjną w szkołach zauważono problemy z klasyfikacją odpadów wielomateriałowych.

Co dzieje się dalej z posortowanymi odpadami? Gdzie są następnie przekazywane, jak są przetwarzane, do czego się przydają?
– Odpady selektywnie zebrane są odbierane i transportowane do zagospodarowania niektórych frakcji odpadów selektywnie odbieranych przez wykonawcę usługi firmę Sita Południe Sp. z o.o. Mogą też zostać bezpośrednio przekazane do punktu stacjonarnego własnym transportem. Takie odpady trafiają do recyklingu lub przygotowania do ponownego użycia. Zgodnie z ustawą o odpadach ,,recykling to odzysk, w ramach którego odpady są ponownie przetwarzane na produkty, materiały lub substancje wykorzystywane w pierwotnym celu lub innych celach; obejmuje to ponowne przetwarzanie materiału organicznego (recykling organiczny), ale nie obejmuje odzysku energii
i ponownego przetwarzania na materiały, które mają być wykorzystane jako paliwa lub do celów wypełniania wyrobisk. Natomiast przygotowanie do ponownego użycia to odzysk polegający na sprawdzeniu, czyszczeniu lub naprawie, w ramach którego produkty lub części produktów, które wcześniej stały się odpadami, są przygotowywane do tego, aby mogły być ponownie wykorzystywane bez jakichkolwiek innych czynności wstępnego przetwarzania’’.

Czy mieszkańcy często korzystają z możliwości dostarczenia do Sobuczyny śmieci wielkogabarytowych, takich jak np. meble?
– Do punktu stacjonarnego odpady wielkogabarytowe w roku 2016 dostarczyło 185 mieszkańców. Dodatkowo informujemy, iż odpady wielkogabarytowe są zbierane również u źródła z terenu nieruchomości. Taki odbiór przysługuje raz do roku dla każdego lokalu mieszkalnego.

Jakie są korzyści sortowania śmieci?
- Selektywna zbiórka odpadów przynosi korzyści takie jak m.in.: recykling, czyli ponowne wykorzystanie surowców – spełnienie wymagań obowiązujących przepisów prawa w tym osiągnięcie przez gminę poziomów odzysku i recyklingu; ograniczenie masy odpadów komunalnych zanieczyszczających środowisko; zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców i ich mentalności; ugruntowanie nawyków porządku, oszczędności i gospodarności; zwiększenie bezpieczeństwa środowiska i zdrowia człowieka; wydłużenie czasu eksploatacji składowiska; ograniczenie zużycia surowców naturalnych ekonomiczne w tym. zmniejszenie kosztów eksploatacji składowiska.


Materiał ukazał na stronie: "Częstochowska Gazeta Ekologiczna" (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


KG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl