Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 12 grudnia 2018
Adelajdy i Aleksandra
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 50 (1397) 2018-12-13
  W NUMERZE:
» Koalicja SLD+PO nie złożyła żadnego wniosku do budżetu. Radny PO Przemysław Wrona zrezygnował z funkcji radnego.
» Astygmatyzm i zaćma - niebezpieczny duet
» Trwa sprawdzanie szczelności częstochowskiej sieci ciepłowniczej
»  W Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie prezydium Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy.
» Finał akcji ,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”
» Choinki pięknie przystrojone
» Koncert gitarzystów światowego formatu
» Stanowisko Rady Miasta. 100 lat praw kobiet
» Gwiazdy zagrają z Kubą Błaszczykowskim już po raz trzeci.
» Mają odbudować tor w Wyrazowie
» Budynek spod Częstochowy z tytułem Fasada Roku 2018!


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
gospodarka
GOSPODARKA W REGIONIE. W Regionalnym Funduszu Gospodarczym SA – przyspieszenie i nowa strategia
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Kilka miesięcy temu nastąpiła zmiana w Zarządzie Regionalnego Funduszu Gospodarczego SA. Nowy Zarząd RFG w składzie: prezes Mirosław Matyszczak i wiceprezes Artur Sokołowski, rozpoczął porządkowanie narosłych zaległości oraz przyspieszył realizację spraw bieżących.


– RFG jest spółką Skarbu Państwa i należy ze szczególną rozwagą dysponować jej funduszami i zasobami. Spółka powinna przynosić dochody, jednocześnie realizować elementy programu rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Trzeba też zauważyć, że do tej pory, szczególnie za poprzednich rządów, Spółka w ogóle nie inwestowała w region częstochowski. W efekcie Częstochowa przez ostatnie sześć lat nie miała żadnego pożytku z istnienia RFG. To chcemy zmienić. Obecnie kończymy przygotowanie ważnego dokumentu: aktualizujemy strategię funkcjonowania Spółki na najbliższe lata 2016-2020 – podkreśla prezes Matyszczak.

Konsekwencje błędów poprzedniego Zarządu

Spółka RFG jest aktualnie w trakcie kończenia procesów sądowych, które obecny Zarząd otrzymał w spadku po poprzednikach, i niestety, Spółka ponosi teraz znaczne koszty powstałe wskutek błędnych decyzji poprzednich Zarządów RFG. Umowa dotycząca robót rozbiórkowych Wielkiego Pieca została jednostronnie przez byłą Prezes RFG rozwiązana i w efekcie sprawa trafiła do sądu. Wykonawca wysądził odszkodowanie w wysokości 3 milionów złotych, które spółka musiała niedawno zapłacić. Gdyby swego czasu umowa nie została zerwana, a nastąpiła ugoda, byłoby to znacznie mniej dolegliwe finansowo dla Spółki – wyjaśnia wiceprezes Sokołowski. Niestety, przed RFG jeszcze kilka tego typu spraw.

Koniec kłopotów ze SM „Jura” i propozycja ugody

Zarząd RFG prowadził działania w kierunku egzekwowania zobowiązań z przeszłości dotyczących Spółdzielni Mieszkaniowej „Jura”. W latach 90. ubiegłego wieku Huta Częstochowa wybudowała osiedle przy ulicy Palmowej. Spółdzielnia nie zapłaciła Hucie za tę inwestycję, stąd zobowiązania te przeszły na RFG, jako następcę prawnego Huty Częstochowa. Przez lata dług Spółdzielni znacząco urósł. Obecny Zarząd RFG odnosząc się do ostatniego, wydanego ponad pięć lat temu wyroku sądowego, którego Zarząd Spółdzielni nie wykonywał, chce doprowadzić do ściągnięcia długu. Zarząd RFG podjął zatem kroki mające zdyscyplinować zwlekający ze spłatą zobowiązań Zarząd „Jury”, ale tak, aby mieszkańcom osiedla nie wyrządzić żadnej krzywdy. Po trwającym przez kilka tygodni, nagłośnionym przez media i niektórych radnych konflikcie, okazało się, że działania te okazały się skuteczne i doszło jednak w ostatnich dniach do zmiany polityki ze strony Spółdzielni. Zmienił się już skład Rady Nadzorczej „Jury”, a na skutek inicjatywy RFG jeszcze w tym tygodniu dojdzie prawdopodobnie do podpisania ugody regulującej kwestie spłaty pozostałej części zadłużenia.

Sprzedaż nieruchomości
W pierwszym etapie Zarząd RFG przyśpieszył sprzedaż inwestycyjnych działek pohutniczych, choć jak podkreśla wiceprezes Zarządu Artur Sokołowski, terenów do sprzedaży Spółka nie ma już zbyt wiele. Te największe jak ośrodki wczasowe w Łebie i Sianożętach oraz budynek Sądu przy ul. Rejtana poprzedni Zarząd – (notabene po zaniżonych cenach) – już upłynnił. Obecny Zarząd nie zamierza popełniać błędów poprzedników i do transakcji podchodzi z rozmysłem, ale także bez niepotrzebnego przedłużania już toczących się postępowań. W ostatnim czasie RFG podpisał umowę na sprzedaż działki inwestycyjnej o powierzchni 1,2 hektara przy al. Pokoju na Kucelinie. Zakupiła ją firma z okolic Częstochowy, która będzie tu rozwijać swoją działalność na rynku wózków widłowych. W najbliższym czasie zostanie dopięta – jak podkreśla wiceprezes Artur Sokołowski – historyczna transakcja z Wodociągami Częstochowskimi. – Rozwiązujemy problemy z przeszłości i planujemy sprzedać majątek, z którego Wodociągi od dawna korzystają – mówi Artur Sokołowski. Kolejną, pozytywnie rozwiązaną sprawą, jest sprzedaż ośrodka żeglarskiego w Jastrzębiu koło Poraja na rzecz Chorągwi Śląskiej ZHP. Na pierwszy kwartał przyszłego roku RFG planuje sprzedaż niewykorzystywanego przez spółkę majątku zlokalizowanego w pobliżu zalewu w Jastrzębiu na rzecz gminy Poraj. Rozmowy w tej sprawie z władzami gminy trwają i są bardzo zaawansowane.

Nowi partnerzy

Spółka działając zgodnie z programami rządowymi i własnymi ustaleniami statutowymi zamierza wspierać przedsiębiorców w regionie częstochowskim.
RFG nawiązał właśnie współpracę z dwiema spółkami państwowymi, związanymi z Częstochową. Listy intencyjne dotyczące przyszłych, wspólnych działań, w tym współfinansowania przedsięwzięć, RFG podpisał z firmą Hutmar (dzielnica Dźbów) i z Operatorem ARP Sp. z o.o. Wspólnie z Operatorem – na terenach pohutniczych w rejonie Kucelina – będzie realizowana budowa przemysłowej, produkcyjno-magazynowej hali, o powierzchni użytkowej około 3,5 tysiąca metrów kwadratowych, z powierzchniami pod wynajem. Inwestycja zaplanowana jest na kilka milionów złotych. Właśnie ustalane są jej szczegóły i trwają prace projektowe. Jej realizacja ma ruszyć wiosną przyszłego roku, finalizację przewiduje się przed końcem 2017 roku. – Są już zainteresowani wynajęciem powierzchni. Jeśli ktoś byłyby chętny, może się zgłosić, bo w fazie projektowej istnieje możliwość dopasowania projektu pod kątem konkretnych zapotrzebowań – mówi Artur Sokołowski. W przypadku szybkiego zapełnienia hali najemcami będą realizowane kolejne etapy inwestycji – koncepcja projektowa pozwala na wybudowanie w ramach tej samej działki jeszcze trzech analogicznych hal o powierzchni 3,5 tysiąca metrów kwadratowych każda.

Pożyczki

Prezesi akcentują, że coraz śmielej rusza Fundusz Pożyczkowy RFG dla mikro, małych średnich i dużych przedsiębiorstw z województwa śląskiego. – Mamy już kilku pierwszych przedsiębiorców, z którymi udało się zrealizować pożyczki inwestycyjne na kwoty około pół miliona złotych każda. Przedsiębiorcy mają je przeznaczyć na swoją działalność prorozwojową. Jako pierwsze z pożyczek skorzystały mikro i małe przedsiębiorstwa, ale w kolejce mamy kilka większych firm. Pożyczki oferowane są na korzystnych warunkach i liczymy, że chętnych do takiej współpracy będzie przybywać – mówi prezes Mirosław Matyszczak. Naszym celem jest kompleksowa obsługa inwestorów – od sprzedaży gruntów po współfinansowanie inwestycji za pomocą środków z Funduszu Pożyczkowego.

Strefa ekonomiczna

RFG jest też w trakcie procedowania powiększenia podstrefy Mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jest ona własnością Agencji Rozwoju Przemysłu, natomiast RFG ma z ARP umowę, która daje mu status agenta pierwszego kontaktu. – W SSEM zainwestowały już firmy X-Kom i Retail Service, ale są kolejni zainteresowani strefą, zatem pomyśleliśmy, że można ją powiększyć o działki RFG, przylegające do SSEM. Ułatwiłoby to zagospodarowanie tych działek i uatrakcyjniło Strefę – mówi prezes Mirosław Matyszczak.

Ośrodki wczasowe do modernizacji

RFG planuje w przyszłym roku podjąć modernizację dwóch ośrodków RFG w Poraju. Jeden z nich – Centrum Konferencyjno- Szkoleniowe (CKS) – jest aktualnie w dzierżawie, więc tu plany będą dotyczyły lat 2018-2020. Gruntowny lifting czeka natomiast Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji (OSWiR). – Na ośrodku znajduje się dwanaście drewnianych domków, mocno zużytych i nie dających komfortu pobytu, które postanowiliśmy zastąpić nowymi piętrowymi domkami dostosowanymi do użytku całorocznego. Wprowadzone zostaną nowe atrakcje w obszarze żeglarstwa i innych dziedzin sportu i rekreacji, co zdecydowanie poszerzy ofertę turystyczną. Planowane jest zintegrowanie CKS – OSWiR we wspólnie zarządzany i promowany kompleks. Te działania stworzą nową, ciekawszą niż dotychczas ofertę wypoczynkową dla rodzin i zintegrowanych grup – mówi Artur Sokołowski. Pieniądze na remont RFG ma zamiar pozyskać ze sprzedaży Gminie Poraj gruntu RFG, przylegającego do OSWiR. Spółka jest już po wstępnych rozmowach z Wójtem Gminy Poraj.

Mieszkanie Plus

Kolejne planowane przez RFG działania inwestycyjne są związane z programem rządowym „Mieszkanie Plus”, który rząd „Prawa i Sprawiedliwości” wdroży od 2017 roku.
– Czekamy na propozycje szczegółowych zapisów ustawowych ze strony Ministerstwa Infrastruktury, które mają być przedstawione w trzecim kwartale, by podjąć konkretne ustalenia. Niemniej RFG chce się włączyć w realizację programu, jako podmiot budujący budynki mieszkalne - wielorodzinne – mówi prezes Mirosław Matyszczak. Pomysł ten Spółka zamierza wykonać na własnych gruntach. – Zwróciliśmy się z propozycją do Prezydenta Miasta Częstochowy, aby zamienić się na działki. Chcemy przekazać Miastu część układu drogowego, który powinien mieć status miejski. Są to ulice: Bojemskiego i Trochimowskiego oraz pętla autobusowa na Kucelinie. W zamian oczekujemy przekazania działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne zlokalizowanych na Parkitce lub Wyczerpach. Chcemy miastu pomóc, program bowiem odciąży Gminę. Myślę, że jest to dobra propozycja dla władz miasta. Program mają bowiem realizować podmioty państwowe, a RFG właśnie takim jest. Mamy też środki finansowe, potrzebujemy jedynie odpowiedniego gruntu – mówi prezes Matyszczak. – Dla mieszkańców Częstochowy byłaby to potrójna korzyść. Zmniejszyłyby się kolejki oczekujących na mieszkania komunalne, szansa uzyskania mieszkania pojawiłaby się dla osób z mniejszymi dochodami, których nie stać na kredyty i może byłaby to przyczyna do zatrzymania młodych ludzi w Częstochowie. Myślimy o wybudowaniu mini osiedla – 3-5 budynków, w których w sumie znajdzie się około 100-150 mieszkań. Miasto w zeszłym roku wybudowało jeden budynek komunalny z 40 mieszkaniami. Jeśli program ruszy, to w latach 2018-2019 powinno się nam udać zrealizować to przedsięwzięcie – dodaje wiceprezes Sokołowski. Jeszcze w tym miesiącu odbędzie się spotkanie zarządu RFG z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Kazimierzem Smolińskim, nadzorującym z ramienia rządu RP wdrażanie programu „Mieszkanie Plus”.

Towarowa Giełda Rolna-Spożywcza

Kolejną bardzo ciekawą inwestycją planowaną przez Zarząd Spółki jest realizacja pomysłu Posła na Sejm RP, Szymona Giżyńskiego odnośnie lokalizacji w okolicach Częstochowy Towarowej Giełdy Rolno-Spożywczej. Obiekty tego typu funkcjonują z powodzeniem pod auspicjami Ministerstwa Skarbu już w kilkunastu miejscach w Polsce. Na podstawie przeprowadzonej analizy stwierdzić należy, że jest to sektor o wysokiej atrakcyjności dla przyszłej inwestycji Spółki. Zorganizowane hurtowe giełdy rolno-spożywcze funkcjonują w Polsce od ponad 20 lat. Działają w ponad połowie województw. Najbliższa z nich zlokalizowana jest w Bielsku – Białej. Giełdy działają na zasadzie spółek, w których większość udziałów posiadają podmioty publiczne, w tym: Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje i agencje rządowe np. ARiMR. Największą z nich jest giełda w Broniszach (województwo mazowieckie, powiat warszawski zachodni) prowadzona przez spółkę Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. Jest to największe w Europie Środkowo-Wschodniej centrum hurtowej dystrybucji owoców, warzyw a także kwiatów. Na Rynku Hurtowym Bronisze stałą sprzedaż prowadzi ponad 400 przedsiębiorców. Ponad 20 tysięcy producentów rolnych dostarcza świeże produkty. Za pośrednictwem Rynku Hurtowego Bronisze sprzedawanych jest rocznie około 1,2 miliona ton owoców i warzyw (produkcji krajowej i z importu). Do sprzedaży na wolnym powietrzu przygotowanych jest 1.300 stanowisk. Ponad 12.000 podmiotów gospodarczych posiada Karty Stałego Klienta.
Atutem dla lokalizacji tego typu inwestycji w Częstochowie jest brak potencjalnej konkurencji ze względu na dużą odległość (100-200 km) do najbliższych obiektów tego typu. Na sukces przedsięwzięcia może również wpłynąć znaczna ilość producentów i przetwórców żywności na regionalnym rynku Ziemi Częstochowskiej oraz popyt na docelowym rynku zbytu – szczególnie istotna jest tu bezpośrednia bliskość aglomeracji śląskiej. Z uwagi na plany odnośnie wejścia na 7-milionowy rynek konsumencki Górnego Śląska, dobre położenie geograficzne przyszłej giełdy jest kluczem do odniesienia sukcesu rynkowego. W chwili obecnej trwają rozmowy z samorządami zainteresowanymi lokalizacją na ich terenie planowanej inwestycji. Rozważane są lokalizacje w bezpośrednim sąsiedztwie powstającej aktualnie autostrady A-1 oraz trasy szybkiego ruchu DK-1. Całkowity koszt inwestycji wstępnie szacuje się na kwotę około 70 mln zł.JULKA KOWALSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl