Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 21 listopada 2018
Janusza i Konrada
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 47 (1394) 2018-11-22
  W NUMERZE:
» Prawo i Sprawiedliwość rządzi w Sejmiku Województwa Śląskiego
»  Najserdeczniejsze życzenia
» HUMANIZM I PRZYRODA. Wieloaspektowa edukacja
»  KONKURS FUNDUSZU. „Zielona Pracownia 2018”.
» KŁOBUCK. Leśnicy w nowej siedzibie
» Patriotyczny Piknik Szkolny w SP nr 42
» Pamięci żołnierzy 27. Pułku Piechoty
» BONA FIDE. TOTALNOŚĆ SLD−PO


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
I W TYM SĘK. Od strony teatru
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie od 10 września 2016 roku zaprasza na najnowszy spektakl „Historie łóżkowe” kanadyjskiego dramatopisarza Norma Fostera, w reżyserii i przekładzie Mirosława Połatyńskiego. To drugie, po „Ostrej jeździe”, przedstawienie zrealizowane przez tego reżysera dla częstochowskiego teatru.
„Historie łóżkowe” nie jest typową farsą. Jak podkreślają realizatorzy – to „komedia z egzystencjalną prowokacją i przestrzenią do refleksji”. W sześciu epizodach piętnaście postaci gra ośmioro aktorów. Wszyscy z częstochowskiego teatru: Sylwia Bartnikowska, Teresa Dzielska, Małgorzata Marciniak, Waldemar Cudzik, Agata Ochota-Hutyra, Adam Hutyra, Michał Kula, Antoni Rot.
Sztuka jest dobrze napisana, a częstochowska realizacja dobrze wyreżyserowana i zagrana. Wszyscy aktorzy tworzą postaci pełne i wiarygodne. Piątka z plusem dla Małgorzaty Marciniak i Antoniego Rota za pierwszą, wprowadzającą w klimat spektaklu scenkę. Reżyserowi udaje się utrzymać zainteresowanie widza do końca spektaklu. Nie ma dłużyzn. Jest żywa narracja. Odbiorca z uwagą śledzi losy poszczególnych bohaterów, którzy w zabawny i czasem skłaniający do zamyślenia sposób, przedstawiają problemy człowieczej egzystencji: samotność, odrzucenie, brak akceptacji, chorobę. Codzienne zmagania z życiem.
Niestety, część widzów musiała zmagać się z nadżywiołowym rechotem tych, których bardzo śmieszyły wulgaryzmy, na szczęście, dość rzadko padające ze sceny. Osobiście nie lubimy takich określeń w przybytku najwyższej kultury, ale rozumiemy, że niekiedy trzeba dobitnie wyartykułować brutalną rzeczywistość. Ale czemuż, na Boga, każda ka wzbudza aż taką wesołość? Chciałoby się zapytać: I z czego, albo lepiej, z kogo... oni tak się śmieją...?URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl